Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. november 2018

Slovenský národ má zdravé jadro, je na čom budovať štát

Viete, z čoho mám v poslednom čase najväčšiu radosť? Od začiatku leta chodím v rámci prezidentskej kampane po uliciach slovenských miest a obcí. Nezvolávam mítingy, rozprávam sa s ľuďmi priamo, z očí do očí, tvárou v tvár. Radosť mám z toho, ako tieto stretnutia prebiehajú.
Slovenský národ má zdravé jadro, je na čom budovať štát

Ľudia so mnou súhlasia, aj nesúhlasia, niektorí sa na niečo opýtajú, niektorí mi hovoria svoj odlišný názor. Ale na záver si s 90-timi percentami ľudí navzájom potrasieme rukou a poprajeme si všetko dobré. Rozídeme sa so vzájomným rešpektom a úctou.

Toto je pre mňa slušné Slovensko. Vedieť spolu hovoriť s úctou a rešpektom, aj keď navzájom nie vždy súhlasíme. Vedieť sa rozlúčiť s prianím všetkého dobré a s prianím úspechu, aj keď nezastávame zhodné názory. Musím povedať, že ma napĺňajú vierou v budúcnosť Slovenska rovnako povzbudivé slová od ľudí, ktorí mi fandia, ako aj normálna ľudská slušnosť a prajnosť od ľudí, ktorí so mnou nesúhlasia. Je to totiž vzájomne vyjadrená viera, že aj keď môže mať ten druhý iné názory, nemusí to ešte so Slovenskom myslieť zle.

Čím viac sa rozprávam s ľuďmi priamo, tvárou v tvár, tým viac považujem za najdôležitejší predpoklad dobrej budúcnosti Slovenska práve toto: hovoriť spolu navzájom s rešpektom a úctou, priať si navzájom úspech a želať si navzájom to najlepšie. Byť navzájom k sebe prajní, to je podľa mňa základ zdravej budúcnosti národa.

V práve sa definuje blízka osoba ako tá, ktorej ujmu považujeme za ujmu vlastnú. Zdravo fungujúca rodina aj národ sa podľa mňa prejavuje tým, že sa navzájom dokážeme tešiť z úspechov našich blízkych. Znamená to totiž, že spolu máme vzťah. Že nechceme byť iba egoistickými indivíduami, ktoré sa neustále porovnávajú a konfrontujú, ale chceme zažívať aj spoločnú radosť. Na tom sa dá stavať aj politicky, na tom sa dá budovať zdravý štát.

Môj pocit je totiž takýto: 90 percent ľudí na Slovensku odmieta neustálu agresívnu politickú konfrontáciu, ktorú im sprostredkúvajú elity, médiá a sociálne siete. Veľká väčšina ľudí sa nechce rozhodovať medzi názormi Denníka N alebo názormi Hlavných správ. To sú dva extrémy, ktoré sú väčšine ľudí cudzie. Neustála konfrontácia a „hejtovanie“ už ľudí už skôr znechucuje.

A nie je to len pocit, ľudia mi to aj priamo hovoria. Ďakujú mi, že nenapádam svojich oponentov osobne, že sa snažím argumentovať vecne. Hovoria mi, že vďaka mne po dlhom čase dopozerali nejakú politickú debatu, lebo mali pocit, že si môžu vypočuť aj nejaké vecné argumenty, a potom zvážiť, či s nimi súhlasia alebo nie.

Politická občianska vojna extrémnych názorových elít, ktorú vidíme v médiách a na sociálnych sieťach, zatiaľ na uliciach našich miest a obcí našťastie neprebieha. Ľudia v takejto vojne odmietajú bojovať. Práve naopak, ľuďom eskalácia konfliktov začína vadiť. Rozmýšľajú totiž svojim zdravým sedliackym rozumom: Ak sa všetci politici rozhasia medzi sebou natoľko, že si nebudú vedieť prísť ani na meno, kto potom tento štát dá dokopy? To musíme čakať iba na to, kto vyhrá, „vybaví“ si to s porazenými, a potom budeme ikstýkrát začínať odznova na zelenej lúke? Máme už 25 rokov vlastný štát, nedá sa konečne na čo aj nadviazať a posunúť sa dopredu?

Inzercia

Ľudia na Slovensku chcú podľa mňa po rokoch konfrontácie konečne vidieť spoluprácu. Spoluprácu politikov, ktorí si vedia v záujme veci „zahryznúť“ do jazyka. Na základe mojej osobnej skúsenosti si myslím, že ľudia odmietajú extrémne ideologické aj geopolitické riešenia. Odmietajú radikalizmus „západnikov“ aj „východnikov“. Ľudia čakajú na politicky dospelé „slovenské“ návrhy riešení.

Čo mám na mysli pod politickou dospelosťou? Začať by sme mohli tým, že sa nebudeme v politike ako deti ohadzovať ideologickými nadávkami typu „antisemiti“,  „fašisti“, „židoboľševici“, alebo „sionisti.“ Tým iba vytláčame do extrémov aj ľudí, ktorí nimi nie sú, a to škodí všetkým. Mali by sme tiež prestať používať detské argumenty typu „naši americkí priatelia sú znepokojení“, „naši ruskí priatelia sú znepokojení“. Ak niekto v slovenskej politike argumentuje tým, čo si o nás pomyslia iní, potom je mentálne stále politický adolescent a nie predstaviteľ suverénneho štátu. Dospelý človek aj politik sa rozhoduje na základe toho, čo považuje za správne on - a nie podľa prianí, pocitov a príkazov tých „veľkých dospelých“.

Žijeme v rozbúrenom svete. Európa je už desať rokov v permanentnej kríze, najskôr eurozóna, potom banky, potom migrácia. Ďalšia veľká svetová ekonomická kríza je podľa ekonómov na spadnutie. Ako chceme obstáť v tejto neistej dobe? Ja hovorím, že musíme konať slovensky dostredivo, potláčať extrémy a vnútroslovenské konfrontácie. Musíme trpezlivo budovať slovenské politické jadro, založené na viere v budúcnosť Slovenska. Vítaný je každý, komu sa už nechce iba hádať a sporiť, ale chce budovať štát. Vítaný je každý, kto verí, že Slovenská republika je štát, ktorý môže pomáhať ľuďom na Slovensku, dať im istotu a nádej do budúcnosti.

Ak by som mal vybrať jedno slovo, ktoré by dnešné Slovensko malo byť kľúčové, bolo by to slovo viera. Viera, že na vzájomnom rešpekte a úcte sa dá budovať štát. Viera vo vlastné sily, ktorá je vlastná politicky dospelým jedincom. Viera, že máme ako Slovensko dostatok sebavedomia a sily, aby sme určovali vlastnú budúcnosť. Viera, že máme dostatok rozumu, aby sme sa slobodne rozhodovali, čo považujeme za správne a čo pomáha ľuďom na Slovensku bez ohľadu na to, či to prichádza z Východu alebo zo Západu. Viera v to, že ak si národ pomáha, aj Pán Boh mu pomôže.

Jadro slovenského národa je konzervatívne. Slovenská duša prahne po istote a stabilite v týchto rozbúrených časoch, nemá chuť na neustále experimenty a novoty. Ako odpovieme na túžbu po spolupráci zdravých národných síl, ktoré nebudú proti sebe bojovať, ale budú spolu bojovať za štát? Rodine, aj štátu sa darí najlepšie vtedy, keď sa v záujme celku obrúsia hrany a preváži vôľa budovať niečo spoločné. Východiskom z konfrontácie je budovanie zdravého spolupracujúceho národného jadra. Odpoveďou na zničujúce politické vášne je pokojná sila.

Milan Krajniak, autor je kandidátom na prezidenta a poslancom NR SR za Sme rodina

Odporúčame

Blog
Musia na ústavnom súde sedieť iba liberáli alebo Fico?

Musia na ústavnom súde sedieť iba liberáli alebo Fico?

Všimli ste si ten mediálny rozruch, keď tento týždeň rokoval slovenský parlament o tom, kto má vyberať ústavných sudcov? Spôsob výberu ústavných sudcov je v dnešnej liberálnej dobe veľmi citlivá záležitosť. Videli sme to pri poslednej voľbe ústavného sudcu v USA, kde sa liberálne elity neštítili ničoho, aby zabránili zvoleniu konzervatívneho sudcu na Najvyšší súd. Boli by sme na omyle, ak by sme si mysleli, že diskusia o spôsobe výberu sudcov slovenského ústavného súdu nemá aj ideologický podtext.