Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. august 2018

Kto je vzorom pre nás?

Keď vyslovím mená ako Milan Rastislav Štefánik, Bernolák, či Štúr, naši mladí ľudia vedia o kom hovorím. Nie je to tak však u každého významného Slováka. Kto vie, čo je toho príčinou? Ja mám pocit, že si nevieme vážiť osobnosti , ktoré sme tu počas našej histórie mali, a tak sa nevieme ani dostatočne poučiť z minulosti.
Kto je vzorom pre nás?

Koľkým z tých, čo tento blog čítajú, vedia čím sa stal známy Slovák Jozef Murgaš? Myslím si, že Postoy čítajú mnohí vzdelaní ľudia, takže by boli schopní na to odpovedať, avšak naše deti by o ňom vedeli veľmi málo. V škole sa toho veľa neučí o osobnosti, ktorú niektorí zahraniční vedci označovali za svetového génia. Určite však poznajú celé životopisy známych raperov, hercov, či hudobných skupín. Spoločnosť a médiá nepodporujú hodnoty, ale len matériu a imidž. To je veľmi málo pre dobrý rozvoj civilizácie.

Podobne hodnotil túto dobu aj Jozef Vranka, ktorý sa dôkladne venoval životu tohto slovenského velikána: “V súčasnosti je to opäť zložité. K utajovanej ideológii sa u mnohých „vyvolených“ pričlenil aj nezáujem o národné dejiny a nedostatok finančných prostriedkov na vydanie kníh či iných umeleckých diel, ktoré pripomínajú národnú hrdosť Slovákov. Dosť často je v popredí ich zhadzovanie a vytváranie dojmu o ich nepotrebnosti a nemodernosti. Toto zoskupenie neuznáva hodnoty, ktoré vytvorili veľké osobnosti nášho národa.“

Pohľad Američanov

Na naše zahanbenie iný postoj ukázali k tomuto kňazovi, umelcovi a vedcovi ľudia z USA, kam on musel odísť, aby unikol tvrdej maďarizácii, ktorá sa prejavovala nielen v školstve, umení a vede, ale dokonca aj v Cirkvi.

V roku 1944 pensylvánsky guvernér Edward Martin vydal deklaráciu, v ktorej vyhlásil deň 12. novembra 1944 za deň reverenda Jozefa Murgaša. Vyjadril sa v nej aj takto: „Celá Pensylvánia je hrdá na to, že môže vzdať hold reverendovi Jozefovi Murgašovi aj 15 rokov po jeho smrti.“

Jeho kvality ocenili aj iné osobnosti ešte za jeho života. Do jeho laboratória prišiel osobne prezident USA  Theodor Roosvelt, navštívili ho vedci svetového mena ako Edison, Marconi, Fessenden. Žiaľ, nie vždy to boli zo strany vedeckej obce len návštevy z úcty. Bolo za tým mnoho krát aj „kradnutie nápadov“ Jozef Murgaš bol však celý život veľmi dobrosrdečný. V dôvere, že to všetko bude použité na všeobecný prospech ľudstva, každého vedca o svojich bádaniach podrobne informoval. Mal množstvo uznaných patentov:

-zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu

-vlnomer

-elektrický transformátor

-zariadenie na výrobu elektromagnetických vĺn 

-detektor elektromagnetických vĺn

-prístroj na výrobu elektrických oscilácií

-navijak na udicu

Inzercia

Jeho najvýznamnejším objavom však zostáva dosiahnutie bezdrôtového prenosu hovoreného slova. Tým sa zapísal do histórie ako vynálezca rádia.

Stal sa členom Amerického inštitútu elektrotechnických inžinierov, Americkej spoločnosti pre psychický výskum, Wyominskej historickej a geologickej spoločnosti. V r 1925 bol vymenovaný za predsedu prvej Komisie pre rádiokomunikácie Spojených štátov, ale kvôli zhoršujúcemu sa zdraviu ju už nemohol prijať.

Murgašov charakter

Ak je niekto takto technicky nadaný, je to obdivuhodné. On bol však aj nadmieru talentovaný maliar. Zanechal po sebe mnoho kostolných malieb a iných obrazov.

A prečo by mal byť podľa mňa najviac oceňovaný? Nie kvôli technickému, či umeleckému talentu. Kvôli jeho charakteru. On žil pre pozdvihnutie jednoduchého Slováka celým svojim srdcom. Pre toto mal problémy už ako kňaz u niektorých biskupov na našom území, kde sa vtedy presadzovala len maďarčina. A keď aj bol vyštvaný do Pensylvánie, tam znovu slúžil vysťahovaným americkým Slovákom a vytvoril obdivuhodnú slovenskú farnosť, kde našli mnohí jednoduchí Slováci svoje miesto a zmysel života. On nebol len kňazom na kazateľnici, ale aj muž bez strachu z ťažkej práce pri stavbách škôl, kostola a budov pre farnosť.

Miliondolárová zbierka pre Slovákov

Mal tiež veľké zásluhy pri budovaní štátu Čechov a Slovákov. Veril, že T.G.Masaryk chce spravodlivý spoločný štát, tak pomohol zorganizovať obrovskú finančnú zbierku v celých USA pre chudobných Slovákov doma. Šek vysokej hodnoty dal do rúk Masarykovi. Žiaľ, tieto peniaze nedošli ku tým, ktorým boli určené...

Keď sa však chcel vrátiť na Slovensko s úmyslom pomôcť slovenskej vede a školstvu, nedovolili mu ani len učiť, lebo nemal diplom o vyštudovaní technickej školy, hoci mal už uznaných mnoho technických patentov. Preto sklamaný odišiel naspäť do Ameriky.

Nechcem byť však neobjektívny. Sú miesta aj u nás a ľudia, kde si ho ctia. Dokonca na jeho počesť je každoročne udeľovaná Cena Jozefa Murgaša prostredníctvom Slovenskej elektrotechnickej spoločnosti a Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky za zásluhy v tejto oblasti.

Vzhľadom na jeho kvality je to všetko veľmi málo. Je to osobnosť, ktorú nám svet závidí a my ho nedávame dostatočne našim deťom či mládeži za príklad.

 

Zdroje: Z doliny prerástol hory, wikipédia

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva