Zomrel Michael Potemra, vnuk Karola Sidora

Zomrel Michael Potemra, vnuk Karola Sidora

V Los Angeles zomrel v máji vo veku 53 rokov Michael (Mike) Potemra, vnuk predvojnového slovenského politika Karola Sidora. Hoci s odstupom, jeho pamiatku si treba pripomenúť.

Narodil sa v Kanade, vyštudoval vo Washingtone filozofiu na Americkej katolíckej univerzite. Mal mimoriadny literárny a filozofický rozhľad a už ako mladý absolvent začal pôsobiť v teame pisateľov prejavov prezidenta Ronalda Reagana. Po skončení funkčného obdobia prezidenta Reagana pokračoval ako pisateľ prejavov (speechwriter) pre senátora za štát Ohio. Od senátora Mikea DeWine prešiel do redakcie časopisu National Review ako literárny redaktor. V NR pracoval takmer dvadsať rokov až do svojej smrti.

National Review je známy americký konzervatívny časopis blízky Republikánskej strane, tribúna pravicových názorov, ktoré ešte neprerazili cez politickú korektnosť, ale NR im k tomu pomáha. NR je známy a citovaný predovšetkým článkami o americkej vnútornej a zahraničnej politike, ale literárna časť každého čísla bola nemenej známa v amerických (anglosaských) literárnych kruhoch.

Michael Potemra jej dodával svoj nádych. Čítal všade, kade chodil. Čítal dokonca aj na redakčných poradách a šéfredaktor mu to trpel, pretože zmysel Michaelovho čítania sa prejavoval v každom čísle časopisu.

V článkoch o Michaelovi Potemrovi, uverejnených v NR po jeho smrti, píšu kolegovia aj iní rôzne detaily charakterizujúce Michaela. Napríklad počas pôsobenia v newyorkskej redakcii časopisu chodieval do práce metrom. Aj v metre čítal knihy a raz, aby sa pobavil na reakciách iných cestujúcich, čítal knihu tak, že ju držal opačne, obrátenú „hore nohami“. Michael a redakcia sa potom zabávali na divadle, ktoré z toho vzniklo.

Michael navštívil Slovensko asi dvakrát, ešte ako žiak základnej školy. Vedel po slovensky a vnímal Slovensko ako krajinu, odkiaľ pochádzajú jeho rodičia a starí rodičia. V 90-tych rokoch sme sa stretli v New Yorku. Pracoval už v NR, bola to jeho vysnívaná práca, ale zaujímal sa o Slovensko aj o minulosť svojej rodiny. Jeho starý otec Karol Sidor sa stal po vzniku autonómie podpredsedom československej vlády. V marci 1939 Nemci jeho prvého pozvali do Berlína so zámerom využiť ho na rozbitie republiky. Sidor pozvanie odmietol. Pod jeho vedením Slovensko samostatne potlačilo pokus nemeckých agentov terorom primknúť  Slovensko k hitlerovskému Nemecku. Na nátlak Nemcov musel potom opustiť Slovensko, stal sa veľvyslancom vo Vatikáne. Svätá Stolica cez neho posielala do Bratislavy nesúhlasné nóty o riešení židovskej otázky. Po vojne s rodinou emigroval do Kanady, kde aj zomrel.

Michaelovi vyhovovala anglosaská literárna veľkosť a ako literárny redaktor stal sa jej súčasťou. Bol schopný písať uznávané posudky na americké knihy aj na americké duchovné a ideové smerovanie. Po jeho smrti NR uverejnil viaceré články o strate pre americkú literárnu žurnalistiku. Bývalý senátor a zároveň zamestnávateľ Mike DeWine napísal o Mikeovi Potemrovi: „Keby mimozemšťania pristáli na planéte Zem a žiadali by iba jednu osobu, ktorá by im opísala začiatok a dejiny západnej civilizácie a kultúry – náboženstva, filozofie, filmov, hudby – iba Mike Potemra by bol schopný splniť takú úlohu. On bol hlavným kritikom aj hovorcom západnej kultúry a zároveň jej dôverným priateľom a vyslancom.“

Duša Michaela Potemru – také východniarske meno – opustila planétu Zem. Za vlády Ronalda Reagana sme netušili, že štylistickú podobu niektorým jeho prejavom dáva náš krajan. Mike Potemra sa zaujímal o krajinu svojich predkov. Jeho duša ju teraz vidí z vyššej perspektívy. Taký pohľad by sme potrebovali aj my.

Odpočinutie večné daj mu Pane.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo