Nárast extrémistického násilia na juhu Indie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nárast extrémistického násilia na juhu Indie

Organizácia Obhajca náboženskej slobody ADF India zaznamenala nárast nábožensky motivovaného násilia v dvoch štátoch na juhu Indie - Telangana a Andhra Pradesh.

V tento rok ADF India uviedla, že overili 17 prípadov protikresťanského prenasledovania hinduistickými extrémistickými skupinami. Všetko sa dialo v Hyderabáde alebo v jeho blízkosti.

Od roku 2014 sa dostala k moci národná strana Bharatiya Janata (BJP) Narendra Modiho. Odvtedy zaznamenávame výrazný nárast protikresťanských nálad v Indii.

Pastorovi bolo vyhrážané

24. júla zablokoval dav najmenej 150 aktivistov RSS a druhej extrémistickej skupiny Bajrang Dal dvere domu kresťanskej rodiny vo vidieckej dedine Lalgadi Malakpet pri meste Hyderabad, ktorú miestny farár navštevoval, aby sa pomodlil za chorého člena rodiny.

"Dav ľudí bol zúrivý a rodina veriacich, ktorú som navštevoval, mi nedovolila ísť von, aby ma ochránila" povedal pastor Avaru Santosh pre World Watch Monitor. "Trvalo to niekoľko hodín. Nechceli odísť bez toho, aby ma zbili. Bolo to neskoro do noci.

Nakoniec prišla polícia a pastor sa mohol vrátiť domov. "Ale RSS a Bajrang Dal sa písomne ​​sťažovali, že obraciam hinduistov na kresťanstvo tým, že im ponúkam peniaze a žiadali políciu, aby to zaregistrovala," vysvetlil pastor.

Miestny kresťan, ktorý si želal zostať anonymný, povedal pre World Watch Monitor, že približne pred ôsmimi rokmi boli v obci spálené biblie a iná kresťanská literatúra. "Tunajší hinduisti veľmi podporujú RSS a žiadny kresťan sa tu neodvažuje pohybovať s bibliou. Ale Pastor Santosh nám tu chcel slúžiť. Už štyri roky sa zhromažďujeme k modlitbám v domoch veriacich. "

Zbúraný kostol

14. júla hinduisti hornej kasty vrátane predsedu dediny a miestnych politických vodcov poslali buldozér, aby zničili kostol v ďalšej dedine, asi 90 km severne od Lalgadi Malakpetu.

"Už viac ako tri mesiace to mali v úmysle.  "povedal Sapa Srinivas, pastor Kostola dobrých plodov služby v obci Sangameshwar, okres Siddhipet.

Kto sú daliti?

Dalit doslova znamená "pošliapaný". Pojem sa vzťahuje na ľudí v nízkych kastách, ktorí sú považovaní za "nedotknuteľných" v kastovej indickej spoločnosti. Daliti sú zmiešanou populáciou, žijú po celej krajine, hovoria rôznymi jazykmi a praktizujú viaceré náboženstvá.

Často vykonávajú podradné práce, pričom žijú oddelene od horných kást vo vidieckych oblastiach. V oblasti južného štátu Tamil Nadu napríklad  nemôžu chodiť po chodníkoch pre vyššiu kastu. V reštauráciách popri ceste v susednom štáte Karnataka môže byť dalit vyzvaný, aby sa posadil na podlahu a jedol z iného riadu  ako poskytujú zákazníkom z hornej kasty, ktorí sedia na stoličkách.

Zákon z roku 1950 uvádza hinduistických dalitov ako "naplánovanú kastu", čo im umožňovalo získať bezplatné vzdelanie. Mali vyčlenené pracovné miesta vo vláde i v štátnej legislatíve na zlepšenie svojho postavenia. V roku 1956 boli tieto výsady rozšírené na sikhských dalitov. Budhistickí daliti ich dostali v roku 1990. Nemajú ich však moslimskí a kresťanskí daliti.

Daliti predstavujú dve tretiny indického kresťanského obyvateľstva, čo predstavuje podľa odhadov viac ako 80 miliónov obyvateľov alebo 7 percent indickej populácie.

"Veria vo Vastu shastra. Podľa ich presvedčenia dalit [najnižšia kastovná skupina v Indii] nemôže bývať na západe alebo juhozápade dediny, pretože je považovaný za nepoddajného alebo zlého v hinduistickej mytológii, "povedal Srinivas pre World Watch Monitor.

"Pred šiestimi rokmi sme kúpili pozemok a zaregistrovali ho pod názvom Dobré plody služby a postavili kostol. Stojí na juhozápade obce Sangameshwar. Najmenej 100 veriacich sa zúčastňuje nedeľnej bohoslužby. Keďže väčšina ľudí, ktorí sa obrátili na kresťanstvo, pochádza z dalitskej kasty, vodcovia obce nariadili, že kostol musí byť zničený."

Stavba kostola sa zastavila

8. júla bola stavba kostola v obci 30 km juhovýchodne od Lalgadi Malakpet násilne zastavená mládežou RSS a Bajrang Dal.

"Poslali nám hrozby smrti; v nedeľu sme nemohli vykonať bohoslužby," povedal Jimmigari Devadanam, pastor z kmeňa Bethel v obci Bommalaramaram v okrese Yadadri Bhuvanagiri. "Kúpili sme pozemok na výstavbu kostola. 20 rokov sme mávali bohoslužby pod prístreškom. S pomocou niektorých láskavých darcov sme mohli nazbierať dostatok finančných prostriedkov na začatie stavebných prác. Získal som  povolenie od starostu dediny a osadil piliere.

Veriaci z okolitých kmeňových osád sa tiež zúčastňovali nedeľných bohoslužieb, kôlňa nám už nestačila. Zabezpečil som povolenie na výstavbu, ako aj na prevádzku kostola od úradníkov, ale nemohol som zastaviť hinduistických extrémistov, keď ma napadli.

Ani policajti nám nechceli pomôcť. Namiesto toho, aby nás uistili, že naše práva budú chránené, podporili ich.

Nasledujúci deň prišlo opäť k útoku a násilne mi bolo zrušené povolenie pre kostol, ktoré som predtým dostal od miestnych úradníkov."

Cirkevná služba bola prerušená

V ten istý deň, v oblasti Chandanagar v Hyderabáde, dvaja miestni vedúci predstavitelia BJP narušili bohoslužobu v modlitebni Christ Olive. "Povedali, že sú vyslaní od BJP na kontrolu modlitebne v tejto oblasti a spýtali sa ma, či máme povolenie na vykonávanie cirkevných služieb," povedal pastor Tekulavari Jairaju pre World Watch Monitor.

"Jeden z nich sa ma spýtal, či som mal povolenie zo strany susedov, aby som mohol vykonávať cirkevné služby. Prikázal mi, aby som zapísal ich mená a kontaktné údaje a povedal, že sa vráti, aby zhromaždil všetky informácie. "

Biblické štúdium sa zastavilo

Deň predtým, 7. júla sa večerné štúdium biblie v kostole na druhej strane Hyderabádu muselo zastaviť keď opitý hinduistický sused poškodzoval vonku vozidlá členov cirkvi.

"Bol tam dostatok priestoru pre chodcov a vozidlá na prejazd, ale tento muž bol veľmi opitý," informovala World Watch Monitor Ananda Rao, predstavená Rock Church v oblasti Neredmet.

"Mladí z kostola sa snažili zabrániť poškodeniu vozidiel, ale aj on ich napadol a sám skolaboval na ceste."

Keď polícia prišla, namiesto toho, aby potrestala opitého, zatkli pastorku a pokutovali podľa paragrafov 290, 296, 341 a 324 indického trestného zákonníka, ktoré súvisia s verejným obťažovaním, narušením zhromaždenia, ktoré sa venuje náboženským bohoslužbám, neoprávnenému zadržiavaniu osôb a ublíženiu druhým s nebezpečnými zbraňami.

Pastorka bola prepustená na kauciu na druhý deň, ale prípad je otvorený a ak bude uznaná vinnou, čelí pokute a trestu odňatia slobody až na tri roky.

Opitý muž nebol obvinený.

Kresťania v oblasti Neredmeta opäť obnovili svoje nedeľné bohoslužby, ale až po tom, čo ich polícia uistila o ich bezpečnosti.

"Požiadali sme policajné sily, aby nám poskytli bezpečnosť, pretože [RSS a Bajrang Dal] čakajú na šancu zaútočiť na nás," povedala pastorka Rao. "Rozširujú falošné informácie, že sme napadli hinduistov. Muž bol ťažko opitý a mimo kontroly, pokúsili sme sa len zabrániť poškodeniu vozidiel. "

 

Preklad: World Watch Monitor

Foto: World Watch Monitor - tento kostol v dedine Sangameshwar bol zničený na základe direktív hornej kasty hinduistov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo