Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. jún 2018

Stop abortom II. Sophiina voľba sa nekoná alebo Referendum príčetných.

Kauza Zákazu abortov priniesla exotické ovocie: od gynekologičky sme sa dozvedeli, že pokiaľ Kotleba nedaroval svoju obličku, nemá právo zakazovať ich; marketingoví guru nás varujú, že hoci pokus „KDH“ zakázať potraty v r. 2015 spôsobil vypadnutie KDH z parlamentu, rovnaký návrh naopak spraví z Kotlebu premiéra; morálny teológ ... Už zajtra alebo stredu poslanci na novej júnovej schôdzi rozhodnú o osude tisícok počatých detí – a o Kotlebovom návrhu. Tak si zhrňme, ako sú rozdané karty:
Stop abortom II. Sophiina voľba sa nekoná alebo Referendum príčetných.

I. ​Aborty podľa Kotlebu:

23. apríla – v deň D - predložil Kotleba so svojimi poslancami polopatisticky ilustrovaný návrh na zákaz abortov do parlamentu. Následne na 17. deň začala májová schôdza, kde novela dostala poradové číslo 76. 16. mája pozval na rokovania predsedov všetkých poslaneckých klubov. Vedenie parlamentu však jej prerokovanie odsunulo až za posledný 95. bod na pondelok 28. mája, tj. viac ako mesiac po predložení návrhu ... 2 dni sa poslanci ĽSNS striedali v maratóne argumentov proti úmyselným potratom, ktorý vyvrcholil dojímavou spoveďou poslankyne MUDr. Grausovej, ĽSNS o umelom potratení vlastnej dcérky. Pred parlamentom v Nemom výkriku s detskými topánočkami opakovane apelovali  desiatky aktivistov a dvaja kňazi a čakali na finálne hlasovanie: márne: bolo odročené až na ďalšiu, júnovú schôdzu! Čo to znamená? Ako priznal aj „ústavný“ právnik Peter Kubina, na prijatie stačilo 39 hlasov ZA a zákon by bol postúpil na júnovú schôdzu už do druhého čítania. To je štádium, kedy sa môžu predkladať pozmeňovacie návrhy: keďže mnohí považujú Kotlebov návrh za hitlerovsky-eugenický (lebo výnimočne dovoľuje potratiť „preukázateľne“ geneticky poškodené deti do 24. týždňa - súčasná úprava do dňa pôrodu...), mohli napríklad konzekventne navrhnúť úplné vypustenie tejto výnimky, tj zakázať aborty všetkých postihnutých detí. Iným "proliferom" sa zdal byť návrh málo kresťanský, lebo obsahuje 3 výnimky: tiež mohli po svojom navrhnúť vypustenie všetkých výnimiek:  hlasovaním by sa teraz v júni definitívne rozhodlo: v ideálnom prípade schválenia a ak by novelu prezident Kiska podpísal a nevrátil nazad, kotlebovci stanovili začiatok účinnosti na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie – 15. septembra.  tj. na 145. deň 

  

II. Aborty podľa "kresťanských" politikov.

Vo februári si profesionálni proliferi pripomenuli Deň počatého dieťaťa - zväčša efektným pripnutím bielej stužky a svojou ostužkovanou fotkou na FB. Už v októbri boli viacerí "kresťanskí politici a političky" informovaní, že Kotleba chystá zásadné zmeny v potratovej legislatíve. V deň, keď ju predložil, sucho povedali: "však sme vedeli, že to urobí" ...  Každopádne: od 23. apríla už všetci mali na stole znenie zákazu abortov a množstvo výhrad k jeho obsahu i predkladateľom. 

Nový zákon vypracuje na podnet Roberta Fica poslanec J. Podmanický. Predbežne má ísť o skrátenie termínu vykonávania interrupcií len pri poškodenom plode do 12. týždňa tehotenstva (Kotleba navrhuje do 24. týždňa)

"Poslanec Marosz (OĽaNO) nazýva Kotlebov návrh laxným a benevolentným. Aby vzápätí tvrdil, že chceli len otvoriť celospoločenskú diskusiu a dať matkám viac možností, ako dieťa donosiť." "nechce len zakazovať. Ako vysvetľuje, pre ženy treba vytvoriť možnosti, aby na potrat nemuseli ísť, dieťa porodili a potom poskytli na adopciu. „Nech si pokojne povie - Dieťa nechcem, ale ten rok ‚zmiznúť do zahraničia‘ - cháp do ‚štátneho zariadenia pre nechcene tehotné‘ - sa mi oplatí,“ napísal po­dľa Denníka N Marosz na Face­booku. Podľa neho nepôjde o povinnosť.

Poslankyňa Verešová (OĽaNO) sa snažila o vylepšenie súčasného zákona tak, aby sa dohodli s vládnymi stranami.  „Treba zachrániť každý počatý život. Týka sa to najmä výnimky pri poškodenom plode. Zákon zahŕňa zmenu terminológie. Tiež, aby lekársky úkon informovaného súhlasu bol ... preplácaným zdravotnou poisťovňou,“ dodala. Malo sa jednať o zmenu definície potratu z umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. "Vediem tiež rokovania za hnutia OĽaNO so zástupcami poslaneckých klubov, kde hovoríme o takých možnostiach novely zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré by mali reálnu šancu prejsť. Z praxe však viem, že súbežne sa musia vytvárať poradenské centrá pre tehotné ženy v každom okresnom meste, ako aj domovy pre tehotné ženy v krízových životných situáciách. Teda mnohé ďalšie nástroje podpory a pomoci. Aj finančné. Bez tohto to nejde.Niektoré nástroje podpory sa dajú prijať hneď, niektoré neskôrprisľúbila poslankyňa Verešová (OĽaNO) 20. mája  v .týždeň 

25. máj bol posledným dňom, kedy sa podávali návrhy zákonov na júnovú schôdzu - zjavne neprišla ani jediná prisľúbená novela interrupčného zákona č. 73/1986. Nikto z "čistých a oprávnených" nedokázal za vyše mesiac predložiť NIČ! Anilen skopírovať Kotlebov návrh a vynechať z neho "eugenickú" výnimku.

Čo majú robiť kresťanskí poslanci? Človek by si myslel, že práve pastieri sú povolaní vyjadriť sa k tejto smrtiacej téme:

Vraj Roma locuta, causa finita. 

Ale Rím mlčal: fatálny európsky boj kultúry života a kultúry smrti nezaujal pápeža Františka, ani jeho nuncia na SLovensku, ani arcibiskupa a morálneho teológa R. Bezáka (prezidentská kampaň pre I. Bereša ho asi vyčerpala). Odvahu otvorene sa postaviť  zoči-voči útokom liberálnych médií a Pietruchovej nazbierali grékokatolíci Monss. exarcha Milan Chautur, CSsR a rusínsky biskup Milan Lach, SJ. S vyjadreniami hŕstky ďalších statočných sa napokon ústami A. Ziolkovského, fundamentálneho teológa a tajomníka KBS ustálilo: 

"Ak chcete povedať nie, musíte mať na to veľmi vážny dôvod. Tým môže byť LEN TO, že máte v talóne podobne dobrý návrh, ktorý môže získať širšiu podporu. Len tak prísť a zmietnuť to zo stola, tak politici – katolíci uvažovať ani nemôžu."

Za ktorý protiaborčný zákon teda majú ZAJTRA zahlasovať kresťanskí poslanci?

Hovorí sa, že keď somárovi dáte 2 rovnaké vedrá s ovsom, nebude si vedieť vybrať a bude sa toľko rozhodovať, že umrie od hladu.

V rovnakej situácii sa ocitla filmová hrdinka Sophia počas vojny: za sex s protivníkovým dôstojníkom si mohla okamžite vybrať,  ktoré z jej dvoch detí pôjde do transportu smrti a ktoré dostane slobodu. Sophia nebola politička, možno len vedela napočítať do 2, alebo poznala Talmud: vybrala si dcérku a cudzoložstvom zachránila 1 život z dvoch, tj 50%.

Inzercia

 Našim súdruhom "prolife" poslancom takáto katastrofa nehrozí: jednak nemusia spáchať ťažký hriech (cudzoložstva), aby boli vôbec pripustení k hlasovaniu o životoch - majú to priamo v pracovnej náplni, sú za to platení - mnohí sa dokonca do parlamentu dostali na hlasoch prolife voličov;

druhak to nie sú životy ich detí, ale nadovšetko: nemajú z čoho vyberať:  na stole majú totiž len jediný prolife zákon - ten od Kotlebu. Opravný termín na podanie svojich sľubovaných "lepších" a "priechodnejších" zákonov majú 24. augusta, aby mohol byť prerokovaný na septembrovej schôdzi  od 11.9. - to je termín, kedy už mohol byť účinný aktuálny Kotlebov zákaz. Ak Niekto vtedy naozaj podá tú lepšiu novelu, v druhom čítaní bude po 16. októbri a účinnosť na 145. deň po podaní by nastala 16. januára 2019, čo sú 4 mesiace meškania oproti možnej účinnosti Kotlebovho zákazu. Za každý z týchto 122 zmeškaných dní bude utratených  20 detí, tj spolu 2440 detí. Tieto životy BEZ HLASU bude mať na svojom svedomí každý poslanec a každá poslankyňa, ktorí jednak oddialili hlasovanie z mája na jún a ktorí ZAJTRA neposunú Kotlebov návrh do druhého čítania, kde sa dá revidovať.

 Dnes si už Piláti bez viery neumývajú krvavé ruky, dnes vyťahujú hlasovacie karty. a je jedno, či sa bude hlasovať priamo o zákaze, alebo "LEN" o uznesení kresťana J. Blanára (SMER) aby sa o tomto zákone vôbec nehlasovalo! (lebo jeho predkladatelia sú v ochrane počatých vs. narodených "nekonzistentní" ...)

Politická matematika je však jasná:

"Ak zahlasujeme s kotlebovcami, urobíme z nich proliferov.

Ak s nimi nezahlasujeme, urobíme z nich JEDINýCH proliferov"

(R. Vašečka?)

 

Ak ste sa prehrýzli až sem, zaslúžite si krátke nezabudnuteľné RESUME:

za komoušov v r. 1982 zabojovala aj Vondráčková proti abortom takto:  

 

Zdroje:

 

Foto: "Zákaz abortov po slovensky"; nedeľa 10.6.18 autorka

 

Odporúčame

Blog
Ticho v kostole a v sakristii pred, počas a po liturgickom slávení

Ticho v kostole a v sakristii pred, počas a po liturgickom slávení

Neustále sa nám treba učiť prežívaniu sv. omše. V nasledujúcich riadkoch sa venujeme téme ticha pred a po sv. omši a potom, v druhej časti, téme ticha počas sv. omše. Nie, ticho nie je zlýhaním "réžie" obradov sv. omše, ale má svoj hlboký teologický význam a zmysel. Text, ktorý predkladám čitateľom je prekladom textu, ktorý bol zverejnený Úradom liturgických slávení najvyššieho veľkňaza. Do pozornosti dávam čitateľom tri skutočnosti: ticho a jeho význam pre naše prežívanie sv. omše; dominantnosť kríža pri sv. omši (nie kňaza celebranta - sic! ako to možno vidieť pri pápežských sv. omšiach); pouvažovať ako znova zaviesť "ticho" do našich kostolov (kedysi to boli tzv. predsiene alebo átria pre matky s deťmi, aby, na jednej strane, sa umožnilo privádzať deti na bohoslužby od útleho detstva, a, na druhej strane, aby sa zabezpečilo sakrálne ticho v kostole. A treba o tom hovoriť a veriacim veci vysvetľovať.