Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. apríl 2018

Egyptské kresťanské dievčatá miznú

"Moslimský chlapec hovorí kresťanskej dievčine, že ju miluje a chce sám konvertovať na kresťanstvo. Začnú romantický vzťah, až sa jedného dňa rozhodnú "utiecť" spolu. Čo však dievča nevie, že je v skutočnosti unesené. Nakoniec sa nebude môcť vydať za únoscu, ale za niekoho iného."
Egyptské kresťanské dievčatá miznú

Je to najhoršia nočná mora každého rodiča; že ich dieťa bude odlákané niekým, kto ho plánuje využiť. V Egypte využívajú tento krutý trik islamskí extrémisti na kresťanské dievčatá, na zahanbenie ich rodín a rozbitie ich spoločenstiev.

Vyššie uvedený citát pochádza od otca Simona*, cirkevného vodcu, ktorý v malej oblasti Egypta spoznal príliš veľa takýchto prípadov. " V našom regióne je unesených najmenej 15 dievčat ročne," hovorí. "Každé dievča, ktoré je unesené a nevráti sa, vnímam ako dcéru, ktorú stratím."

S únosmi je spojená obrovská hanba, ktorá znemožňuje presne zistiť, koľko ich skutočne je. Koptský aktivista za ľudské práva, ktorý chce zostať anonymný, hovorí: "V 80% prípadov ich rodiny nechcú verejne o tom hovoriť. Tým chcú zabrániť hanbe, ktorá spôsobuje, že ich ostatné dcéry majú väčší problém nájsť dobrého manželského partnera. "

Zatiaľ čo rastúce násilie proti kresťanom v Egypte je často v titulkoch novín, lebo náboženské útoky extrémistických skupín sú hrozivo pravidelné, príbeh týchto chýbajúcich dievčat je často skrytý pred verejnosťou. Ale sú to príbehy, ktoré potrebujeme poznať, aby sme mohli stáť s našimi egyptskými bratmi a sestrami v modlitbe a pomáhať im. 

ROZHOVOR S ÚNOSCOM

George*, ktorý bol súčasťou islamskej extrémistickej skupiny, bol kedysi zapojený do únosov dievčat. Odvtedy opustil skupinu a už nie je moslimom. Potvrdzuje, že na kresťanské dievčatá boli zameraní, aby dosiahli ich premenu na islam silou. Hovorí: "Salafistické siete začali pracovať v ére prezidenta Sadata v sedemdesiatych rokoch a dosiahli najvyššiu kvalitu v čase prezidenta Sisiho v súčasnosti."

Zatiaľ čo mnohí únoscovia sú motivovaní finančným ziskom, keďže majú vyplácané za každé dievča, ktoré prinášajú, cieľom týchto extrémistických sietí je oslabiť kresťanstvo. "Siete majú veľký počet členov a sú financované bohatými moslimami, väčšinou zo Saudskej Arábie. Niekedy tiež vykrádajú kresťanské spoločnosti, aby financovali svoje plány. "

Pamätá si únoscov, ktorí používali taktiky, ktorú opisuje otec Simon. "Skupina únoscov sa stretne a diskutuje o potenciálnych obetiach. Zamerajú sa na domy kresťanov a monitorujú všetko, čo sa tam deje. Potom sa okolo nich vytvára „pavučina“. "

Dievčatá nie sú vždy "zvádzané" len ďaleko od svojich rodín - niekedy sa používa oveľa viac násilných metód a dievčatá sú jednoducho zobraté z ulice, vhodené do áut a zmiznú.

George hovorí: "Pamätám si jeden prípad koptskej dievčiny z bohatej známej rodiny. Bola unesená piatimi moslimskými extrémistami. Držali ju v domácnosti, zbavili ju šatstva a natočili ju nahú. Jeden z mužov sa tiež vo videu vyzliekol. Hrozili, že video zverejnia, ak sa dievča nebude chcieť oženiť s ním. "

PRÍBEH MIRIAM

Miriam *, 16-ročná egyptská kresťanka, bola v minulom roku obeťou metódy "zvádzania". Jej kňaz o tom hovorí: "Matka ju hľadala všade, ale nemohla ju nájsť. Niektorí ľudia nám povedali, že bola unesená mladým mužom menom John *. On ju uniesol a odviezol ju na farmu, na ktorej musela pracovať. "

Hovorili sme s odborníkom, ktorý sa zaoberal únosmi dievčat v Egypte. Povedal: "Miriam bola zvedená členom z organizácie Salafi. On ju dokázal presvedčiť, aby utiekla s ním. Miriam ešte nemá 18 rokov - aj keby bola súhlasila s Johnom, ak sa pozrieme na náš zákon, je to jednoznačne prípad únosu maloletého. "

Miriaminej rodine neposkytla dostatočnú pomoc ani polícia. Miriam otec povedal: "Podal som správu na dvoch policajných staniciach a dal som im mená únoscov a miesto, kde schovali moju dcéru. Polícia ich však nezastavila. Ani sa neskontaktovali s bratom únosca, ktorý žije v dedine a je v kontakte so svojím bratom, aby vec vyšetrili. "Zatiaľ čo moslimskú dievčinu, ktorú uniesli kvôli výkupnému v tej istej dedine v rovnakom čase sledovala polícia a prepustila do 24 hodín.

Inzercia

George potvrdzuje, že polícia niekedy spolupracuje s únoscami. Hovorí: "Únoscov kresťanských dievčat zriedka zatknú alebo začnú trestne stíhať. Napríklad, keď sa ohlási únos, polícia to neoznámi ako únos, ale hovorí, že dievča "sa postráda". Týmto spôsobom zakrývajú zločiny tých, ktorých považujú za svojich "moslimských bratov"."

Je prekvapujúce, že George dokonca zažil, keď polícia hrala aktívnu úlohu pri pomáhaní únoscom. "Policajti pomáhajú rôznymi spôsobmi. Môžu tak dostať časť finančnej odmeny, ktorú únoscom platia islamské extrémistické organizácie. V niektorých prípadoch policajti poskytujú únoscom drogy, ktoré zachytili počas svojej práce v boji proti zločinu. Lieky sú potom použité únoscami na oslabenie odporu dievčat. Dokonca som počul o prípadoch, keď policajti zbili dievčatá, aby recitovali islamské vyznanie. "

Samozrejme, nie každý policajt v Egypte je skorumpovaný. Miriam bola nakoniec nájdená a zachránená po troch mesiacoch s pomocou polície v oblasti, kde bola držaná. Cirkevný predstaviteľ o Miriam hovorí: "Zistili sme, že Miriam bola držaná na určitom mieste. Šli sme na miestnu policajnú stanicu a oni sa naozaj snažili pomôcť čo najviac. Podarilo sa zatknúť únoscu a jeho brata a tak uvoľniť Miriam. Miriam bola veľmi šťastná pri návrate do svojej rodiny. Ďakujeme Bohu za vypočutie našich modlitieb. "

Miriamina rodina nechcela zdieľať podrobnosti o tom, čo sa s ňou stalo, keď bola v zajatí - s týmito únosmi je spojená veľká hanba. Je však jasné, že jej únoscovia s ňou zle zaobchádzali. Mala šťastie, že unikla - väčšinu unesených dievčat už viac nenachádzame. Prosím, modlite sa za Miriam a jej rodinu, aby sa zotavili z utrpenia.

OCHRANA ZRANITEĽNÝCH

Únoscovia sú známi tým, že sa zameriavajú na známe kresťanské dievčatá. George potvrdzuje: "Únoscovia dostávajú veľké sumy peňazí. Hodnota odmeny sa zvyšuje vždy, keď má dievča určitú pozíciu. Keď je napríklad dcéra kňaza alebo pochádza zo známej rodiny. "

Ale často hľadajú dievčatá, ktoré sú už zranené.  Simon nám hovorí: "Vyberajú dievčatá, ktoré už majú problémy s rodinami. Napríklad tie, ktorí nemajú otca. Jedná sa o jednoduchý cieľ. "Tu je miesto pre cirkevné spoločenstvo. Môže pracovať na tom, aby zabránili tomu, aby tieto dievčatá boli odobraté. "Dievčatá by mali byť schopné nájsť lásku doma i v kostole. Tým sa stávajú menej zraniteľnými. "

Melissa *, pracovníčka cirkvi, ktorá je podporovaná Open Doors, už niekoľko rokov spolupracuje s kresťanskými dievčatami. Hovorí: "V mojej práci sa stretávam s únosmi asi raz za mesiac. Verím však, že existuje oveľa viac prípadov, ktoré nie sú ohlásené kvôli hanbe. Hovoríme o únosoch otvorene. Musíme. Sociálne povedomie o tejto problematike je veľmi dôležité. Učím dievčatá o hraniciach vo vzťahoch. A učím ich o ich hodnote v Kristovi a pomáham im, aby boli vo vzťahu s Ním. Ak majú lepšie sebavedomie, budú menej zraniteľné. "

 

*meno zmenené kvôli zabezpečeniu bezpečnosti

Preložené so súhlasom Open Doors

Foto: Flickr

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Smrť kanadského Soroša

Smrť kanadského Soroša

V slovenských médiách sa v poslednej dobe často spomína meno amerického podnikateľa a filantropa Georga Sorosa. Ale vedeli ste, že aj Kanada mala takpovediac svojho Sorosa? Bol ním Peter Munk.

Denník Svet kresťanstva