Sila mužského hlasu a detská reakcia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sila mužského hlasu a detská reakcia

prekonanie samého seba prináša pokoj

Deti sú darom Božím. Nechajme si túto základnú premisu. Tento dar ďalej nedarujem, ale snažím sa, aby rástol, kvitol, pnel. A svet je taký odlišný. Tí, čo chcú deti, mať nemôžu, tí, čo nechcú, niekedy ich zabijú (rozumej potrat), tí, čo majú, hľadajú rovnice, ako dobre vychovávať...a mnohé ďalšie variácie. Nemám návod na skvelú výchovu, výchovu bez chýb, výchovu, v ktorej nie je pokrytectvo, odlišnosť. Ale jednoducho som otec, ktorý svoje deti ľúbi, ale robím aj chyby. Jedno miesto na rast, či zmenu alebo úpravu vidím v narábaní s hlasom. Je pravda, že mužský hlas má inú farbu, tón ako ženský, a preto jeho používanie buď v sebe nesie lásku a porozumenie alebo teror a ublíženie, prípadne strach. A keď neviem v určitej situácii, napr. pri postrihanej obliečke na posteli, ako mám narábať s hlasom v príhovore k svojim deťom, tak nie vždy, ale predsa, spomeniem si na to, že keď Ježiš prevrátil v chráme tie stoly a povyhadzoval peňazomencov z chrámu, asi im nepovedal láskavo: "Prosím, opustite tento priestor, je nevhodné, čo robíte." Pravdepodobne im dosť hlasno vysvetlil, že to, čo robia, nepatrí do chrámu. Ale to nepotlačilo motív lásky, ktorý ho sprevádzal. Prítomnosť láskavého príhovoru je potrebná a jeho intonácia má byť taká, že dostatočne vysvetlí, čo chcem povedať a zároveň deti to pochopia, nezľaknú sa a prijímu to.

To je ideálny stav. A aký je stav našej mužskej pirodzenosti? Veľakrát presakuje emócia, hnev, nepochopenie, prečo to spravili, čo tým sledovali. To je to, čomu sa hovorí emotívny výbuch a je tak veľmi zbytočný. Keď sa povie o otcovi, že je búrlivák, asi to sám o sebe počuť nechce. Nechce počuť ani to, že je mäkota, ktorá sa chce len kamarátiť. Ale myslím si, že máme náš hlas merať intenzitou skutku. To znamená, že podľa toho, ako vyhodnotíme daný skutok, tomu máme prispôsobiť aj silu nášho hlasu. A túto intenzitu decibelov vieme ľahko zmerať: veľkým srdcom milujúceho Otca, ktorý má porozumenie pre naše chyby. Máme ešte aj manželky, ktoré môžu farbitosť nášho prejavu vtesnať do takej miery, ktorá stále bude hovoriť o láske. 

Aký to má zmysel dať si pozor na silu hlasu? Hlas ponúka ústam slová a tie majú korene v mysli a v srdci. Takže tak ako žijem, tak aj hovorím. Ak hovorím len pravdu stoj čo stoj, mám šancu, že aj keď môj prejav bude intenzívnejší, zaznie v ňom pravda. Stále si chcem brať Krista do tejto situácie, nech mi poradí v tých milistotinách, čo mám pred tým, než tie slová zo mňa vypadnú. A zasa príliš nešpekulovať o tom, "ako" hovoriť, skôr myslieť na to, "čo" chcem povedať. Povedz Bohu "čo" a to "ako" nechaj na Ňom.

A tak, milý otec, nie si búrlivák, nie si len tichý kamarát, ale spojenec medzi nebom a zemou, ktorý rieši a nehreší. Boh nám stále odpúšťa. Povedz "dosť" svojej snahe mať vždy pravdu a povedz "áno" zmene postoja srdca. 

Možno je text vzletmý, neviem, ale viem, že nemôžem skončiť bez toho, aby som nebol vďačný svojej manželke. Stále mojej star, ktorá mi pomáha byť slobodným. Možno to znie ako paradox, lebo pred svadbou býva "rozlúčka so slobodou", ale skutočne slobodný sa cítim práve pri nej. Nie vždy je to so mnou ľahké, ale stále stojí pri mne. V dobrom aj v zlom, v šťastí aj nešťastí... veď to ďalej poznáte :)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo