Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. január 2018

Šesť krokov na prežitie v Severnej Kórei

Severná Kórea je pre kresťanov najnebezpečnejším miestom na svete
Šesť krokov na prežitie v Severnej Kórei

Od roku 2002 je na prvom mieste v svetovom zozname Open Doors, ktorý každoročne predstavuje 50 krajín, kde kresťania čelia extrémnemu prenasledovaniu. Zostane tam aj  v tomto roku?  10. januára 2018 bude tento svetový zoznam aktualizovaný.

Prečo je tam tak dlho? Každý aspekt života v Severnej Kórei je kontrolovaný štátom a presvedčenie, že existuje vyššia autorita ako národný vodca Kim Jong-un, je považované za hrozbu, ktorá musí byť rozdrvená. Desiatky tisíc kresťanov sú uväznení v strašných pracovných táboroch a tisíce ďalších držia svoju vieru v Krista ako úplné tajomstvo.

A predsa, hoci je to neuveriteľné, cirkev v Severnej Kórei rastie – Open Doors odhaduje, že v Severnej Kórei je asi 300 000 odvážnych veriacich. V takomto útlaku by to nemalo byť možné. Ako prežívajú?

1. KROK K PREŽITIU: UDRŽUJTE SVOJU VIERU V TAJNOSTI

Ľudia zo Severnej Kórey sú pod neustálym dohľadom a orgány stále hľadajú príznaky všetkého, čo by mohlo predstavovať hrozbu pre vládnuci režim. Existujú dokonca odmeny pre tých, ktorí pomáhajú objavovať kresťanov, Sú nimi napríklad získanie lepšieho domu alebo lepšej práce.

Existuje systém sledovania suseda s názvom Inminban a každý severokórejský občan je súčasťou miestnej jednotky. Vedúci jednotky musí písať správy o každom z členov, klásť otázky o tom, kto navštívil ich domovy, či už sa podieľali na dobrovoľníckej práci a či si vyčistili portréty vedúcich krajín na ich stenách (všetky domy v Severnej Kórei majú tieto portréty).

Severokórejci sa musia každý týždeň zúčastňovať na samokritických stretnutiach s miestnymi komunitami. Musia povedať, v čom v ten týždeň zlyhali a ako sa zlepšia, a potom ostatní v skupine ich budú obviňovať z iných trestných činov. V skutočnosti sa priatelia budú snažiť navzájom kritizovať, ale len za menej závažné záležitosti.

Keď toľko očí na nich hľadí, kresťania musia byť veľmi opatrní, aby svoju vieru úplne utajili.

2. KROK PREŽITIA: BUĎTE PODOZRIEVAVÝ VOČI INÝM KRESŤANOM

Vládni špióni sa často pokúšajú preniknúť do kresťanských sietí. Utečenci, ktorí utiekli zo Severnej Kóree, si spomínajú na rozhovory s niekým, kto je vyškolený ako špión: "V Kim Il-sungovej univerzite sú kurzy pre náboženstvo. Väčšinu absolventov prijíma NSA (Národná bezpečnostná agentúra). Informátor povedal, že bol vyškolený na odhalenie náboženských ľudí podľa osobitných pokynov NSA.“

"Mal by sa pozornejšie pozrieť na človeka, ktorý zostáva ticho so zatvorenými očami a medituje, alebo keď bežní fajčiari alebo alkoholici zrazu prestávajú fajčiť alebo piť. Títo ľudia by mali byť ciele, ktoré treba pozorne sledovať."

Títo špióni môžu zriadiť falošné modlitbové stretnutia a naučiť sa mimoriadne príbehy konverzií. Budú im dané dobré vedomosti o Biblii, čo im umožní presvedčiť skutočných kresťanov o tom, že sú dôveryhodní. "Našim najväčším strachom bolo, že v rámci našej cirkevnej organizácie môže existovať Judáš," povedal pre Open Doors tajný predstaviteľ cirkvi.

3. KROK K PREŽITIU: NEHOVORTE O TOM SVOJIM DEŤOM

Väčšina kresťanských rodičov nehovorí svojim deťom o svojej viere kým nedospejú, pretože sa obávajú, že by sa mohli náhodou preriecť. Deťom je od mladého veku vštepované, aby milovali vodcov Severnej Kórey. Prvé slová, ktoré rodičia musia učiť svoje deti, sú "Ďakujem vám, otec Kim Il-sung." V škole sa učia o Kimovej rodine a ich skvelých skutkoch. Tiež sa tam učí, že kresťania sú zlými špiónmi, ktorí unesú, mučia a zabíjajú nevinné severokórejské deti a predávajú ich orgány a krv.

Ale s Božou milosťou sa niektoré deti zo Severnej Kórey dozvedia o Ježišovi, často náhodou. Kim Sang-Hwa * hovorí: "Moji rodičia boli kresťania, ale nikdy o tom nehovorili mne, či mojim bratom a sestrám. Jedného dňa, ako 12-ročný som náhodou objavil rodinnú Bibliu. Mojou povinnosťou bolo udať rodičov, ale tiež som vedel, že ich už nikdy neuvidím. Tak som to povedal otcovi. Bol šokovaný, keď zistil, že som knihu objavil. Potom mi vysvetlil evanjelium a tiež zdôraznil, že to nemám nikomu povedať. "

4. KROK K PREŽITIU : ZDIEĽAJTE, ČO MÁTE

To sa môže zdať zvláštne ako pokyn pre prežitie v Severnej Kórei, kde vlastní väčšina ľudí veľmi málo. Každý rok sa tu vyskytujú prírodné katastrofy, suchá v suchých obdobiach a záplavy i blato v dažďových ročných obdobiach. Úroda je biedna. Severná Kórea uplatňuje politiku " prvoradej vojenskej" distribúcie potravín a zdrojov, čo znamená, že obyčajní ľudia sú často ponechaní hladní. Je to na neuverenie, ale asi 60 000 tajných veriacich závisí od Open Doors. Oni pre nich pašujú potraviny, lieky a odevy, ktoré im pomôžu prežiť.

A napriek tomu sa severokórejskí kresťania rozhodujú zdieľať to málo zdrojov, ktoré majú, s tými, ktorí majú ešte menej. Jeden čínsky pracovník, ktorý sa podieľal na misiách medzi Severokórejčanmi, hovorí: "V čase najväčšieho hladomoru sa vedúci skupiny cítil povolaný znovu zaviesť koncept "svätej ryže", čo je postup, pri ktorom sa ryža rozdelí na použitie v Božom kráľovstve. Vtedy títo kresťania nezjedia všetko to, čo od nás dostanú. Ušetria niečo, aby sa to dalo ľuďom, ktorí sú na tom ešte horšie ako oni. To im dáva príležitosť vybudovať dôveru a neskôr zdieľať evanjelium s týmito ľuďmi. "

5. KROK K PREŽITIU: DRŽ SA NA NÁDEJE

Inzercia

Nedávne raketové testy a verbálne hrozby Kim Jong-a si vyžiadali viac práce zo strany severokórejského ľudu. Kresťania sú príliš unavení na to, aby sa zapojili do nezákonných činností. On následky medzinárodného napätia rieši tým, že vyzýva národ na 100-dňové mobilizačné obdobia. Počas týchto období sú ľudia povolaní robiť prácu nad rámec 48-hodinových pracovných týždňov a aj "dobrovoľnícku prácu", ktorá sa od nich očakáva. Tak im zostáva len málo voľného času.

"Tieto mobilizačné obdobia odčerpávajú našu energiu," hovorí jeden tajný vodca cirkvi. "Pokúšame sa však slúžiť Bohu keď môžeme a dokonca mávame aj malé stretnutia. Vždy, keď navštevujem domy našich trpiacich veriacich, vidím, či majú nejaké problémy a ako ich riešia. Aj keď trpia mnohými vecami v živote, povzbudzujem ich, aby našli nádej a šťastie v svojich ťažkostiach a žili nádejou na večné kráľovstvo Božie. "

6. KROK K PREŽITIU: NEVZDÁVAJTE SA - AJ KEĎ VÁS CHYTIA

Open Doors odhadujú, že v severnej Kórei je v hrozných podmienkach uväznených 50 000 až 70 000 kresťanov - v pracovných táboroch porovnateľných s koncentračnými tábormi z druhej svetovej vojny. Ale vieme z príbehov tých, ktorí utiekli, že mnohí sú pevní vo svojej viere, dokonca aj za najstrašnejších okolností.

Hannah * a jej rodina boli zatknutí kvôli odchodu zo Severnej Kórey . Keď sa zistilo, že sú kresťania, všetci boli vhodení do samotiek. Hovorí: "Väzni v samotkách boli drsne zbití. Nikto sa neodvážil odporovať, pretože ho začali mučiť viac. Ale môj manžel bol iný. Čím viac ho mučili, tým odvážnejšie obhajoval svoju vieru. Kričal na nich: "Ak veriť v Boha je prečin, radšej zomriem! Len ma zabite! Je to moje poslanie žiť podľa Božej vôle! "

"Samozrejme, že sme sa modlili počas nášho času vo väzení. Jedného dňa bola naša celá rodina zavolaná z väznice. Boli sme nastúpení pred náčelníkom väzenia. Čakali sme na vyhlásenie verdiktu a v našej mysli sme sa všetci zúfalo modlili za zázrak. Nechceli sme viac trpieť a zomrieť v politickom väzenskom tábore. Boh odpovedal na našu modlitbu. Väzenský náčelník nám dal zvláštnu amnestiu. Keď sme v tú noc vyšli z väzenia a boli konečne slobodní a sami, ticho sme spievali chválospev. "

MÔŽEME POMÔCŤ PREŽIŤ TAJNÝM VERIACIM SEVERNEJ KÓREY

Samozrejme, je to úžasná milosť a moc Boha, čo pretrváva, a tak cirkev v Severnej Kórei rastie. Prejavuje sa to odvahou a vierou našich prenasledovaných bratov a sestier, modlitbami a činmi svojej svetovej cirkevnej rodiny.

Existujú spôsoby, ktorými môžete podporiť cirkevnú rodinu v Severnej Kórei.

- Dajte svoju svätú ryžu. Pracovníci Open Doors sú schopní zabezpečiť pre 60 000 veriacich v Severnej Kórei  jedlo, odev a lieky. Tiež pašujú Biblie a kresťanské knihy a vysielajú kresťanské rozhlasové programy pre Severnú Kóreu v noci, aby pomohli týmto odvážnym veriacim dozvedieť sa viac o viere, kvôli ktorej riskujú všetko. 

- Každých darovaných £ 58 môže pomôcť zabezpečiť jedlo, lieky a oblečenie pre severokórejskú rodinu na mesiac, a tak im pomôžu prežiť dlhú a drsnú zimu

- Za každých 20 libier môžme poskytnúť biblické študijné materiály dvom odvážnym veriacim zo Severnej Kórey , a tak vybudovať ich vieru a priniesť im úľavu. Jeden severokórejský veriaci nám povedal: "Radosť, ktorú sme pocítili, keď sme dostali vašu podporu vo forme tovaru a kresťanských materiálov je nepopísateľná.  Neexistujú žiadne slová, ktoré by dostatočne vyjadrili našu vďačnosť. "

- Odošlite povzbudzujúcu správu. Existuje zriedkavá príležitosť poslať krátke posolstvo povzbudenia severokórejským veriacim, ktoré budú vysielané do Severnej Kórey cez rádio. Má to obrovský význam pre našich bratov a sestry v Severnej Kórei, aby tak vedeli, že na nich nezabúdame.

* mená sme zmenili z bezpečnostných dôvodov

 

Preložené so súhlasom Open Doors

Foto: Michal Bašo

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pohol Talianskom i Európou – Alcide De Gasperi

Pohol Talianskom i Európou – Alcide De Gasperi

Kľúčová osobnosť talianskej politiky 20. storočia. Premiér, minister zahraničných vecí, minister vnútra. Zakladateľ Democrazia Cristiana (Kresťanskodemokratickej strany). Spolu s Robertom Schumanom a Konrádom Adenauerom, hlavný "konštruktér" spoločného európskeho domu. Jazykovedec, politik a diplomat. Alcide Amedeo Francesco De Gasperi (1881-1954).

Denník Svet kresťanstva