Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. august 2017

Výhľad na Vysoké Tatry, Nízke Tatry aj Alpy

Kvetnica pri Poprade skrýva miesto s výhľadom. Na tatranskú krajinu... i do vlastnej duše.
Výhľad na Vysoké Tatry, Nízke Tatry aj Alpy

Ak trávite nejaký ten deň v Poprade a omrzeli Vás vysokohorské túry mám jeden tip. Asi hodinku peši od popradských sídlisk sa nachádza malá kúpeľná dedinka Kvetnica - vlastne je oficiálne aj súčasťou Popradu.

V Kvetnici toho dnes veľa nie je. V dedinke sa skvie malý kostolík sv. Heleny, postavený začiatkom 20. storočia chlapíkom, ktorý vlastnil košicko-bohumínsku železnicu. Od novembra 1989, pred ktorým kostolík slúžil ako sklad agitačného materiálu, sa v ňom týždenne konajú len dve omše, na ktoré dochádzajú ľudia z neďalekého liečebného ústavu. Aj ten má svoje najlepšie roky za sebou. Kedysi sa v ňom liečili také esá ako Pavol Ušák Oliva, ktorý tam počas vojny aj naposledy vydýchol. Okrem toho už len pár honosných domov, ktorých zašlú slávu márne hlásajú tabuľky NA PREDAJ.

Pri kostolíku sv. Heleny sa však začína krížová cesta, na vrchu ktorej vás čaká Kaplnka Vzkriesenia. Tá tam v nedeľu dotiahla aj mňa spolu so spolužiakom. Top moderná architerkútra, od materiálov, cez konštrukciu, až po hru svetiel. Top výhľady - na dlani máte tak Poprad s Vysokými Tatrami, ako aj Spišské Bystré s Nízkmi. A top miesto na stíšenia sa. Autor kaplnky chcel vytvoriť miesto, ktoré evokuje zážitok z púte do Santiago de Compostella. Strmák vedúci k nej, príroda navôkol a strohá jednoduchosť kaplnky prispievajú k splenému účelu.

Na takýchto miestach si azda každý uvedomí, že pravda sa dá poohýbať, dobro môže byť v nedohľadne... ale na krásu verí každý. Neviem ako u vás, ale z mojej skúsenosti je každá skutočná viera tak akosi triezvo-realistická: dokáže sama seba brať s nadhľadom. A tak po vážnom duchovnom zážitku vás cestou dolu pobaví dodatočný výhľad na Alpy.

A ako ste svätili nedeľu vy?

Odbornejšiu recenziu viď tu: https://www.postoj.sk/1…/v-inom-svetle-v-kaplnke-vzkriesenia

Inzercia

Inzercia

"Študuj, lebo hlúpych tu máme už dosť." - povedala mi raz stará mama. Tak ešte stále študujem. Všeličo medzi históriou, politikou a filozofiou.

Inzercia

Odporúčame

Blog
 TeenSTAR program a Billingsova ovulačná  metóda.

TeenSTAR program a Billingsova ovulačná metóda.

Uvedné poznatky o programoch poznania ľudskej sexuality a výchovy k zodpovednému rodičovstvu a manželstvu sú základom nielen pre veriacu ale aj občiansku spoločnosť. Konfliktné a odlišné názory sú len dôsledkom prijatia alebo neprijatia týchto normálnych základných poznatkov, platných mnohé stáročia.

Blog
Koľko nás stojí Dúhový pochod?

Koľko nás stojí Dúhový pochod?

Analýza zverejnená https://www.postoj.sk/26317/kolko-sa-skladame-na-organizatorov-duhoveho-pride obsahuje taxatívny výpočet. Neobsahuje ale viaceré položky. Uvediem niečo, čo chýba a dá sa relatívne ľahko vyčísliť.