Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. jún 2017

Pochod za rodinu, Viedeň 2017

V sobotu 17. júna sa vo Viedni konal rakúsky Pochod za rodinu. Organizátori ma pozvali, bolo to už po tretíkrát.
Pochod za rodinu, Viedeň 2017

Pochod za rodinu sa koná v Rakúsku každý rok a býva to v deň, keď sa vo Viedni koná Gay Pride, pochod homosexuálov. Rozdiel je však výrazný a hovorí o tom, aké je dnešné Rakúsko.

Pre Gay Pride sú  vyhradené hlavné ulice Viedne – Ring, doprava je odklonená. Pochod za rodinu začína, alebo sa niekedy vôbec koná, na skôr malom námestí v starom meste. Tento rok sa konal na námestí Albertina za budovou Opery.

O Gay Pride píšu rakúske médiá oslavným tónom, rakúsky kancelár Christian Kern nechal v sobotu vyvesiť na budove kancelárstva dúhovú zástavu. O Pochode za rodinu píšu rakúske médiá, že ho organizujú fašisti – nie je to pravda a účastníkov pochodu označujú za prívržencov div nie fašizmu.

Na námestie Albertina prišlo tento rok asi 500 ľudí. Niesli tabuľky s heslami ako Potrat je vražda, Rodinu tvoria muž, žena a deti, Život začína počatím. Z hesiel sa dalo usudzovať, že účastníci boli skôr ortodoxní kresťania. Žiadne politické heslá sa na pochode neobjavili.

Námestie Albertina je vzdialené od Ringu asi 150 metrov, ale spojovacie ulice boli prehradené policajnými zátarasami a účastníkov pochodu chránila asi stovka policajtov. Chránila ich pred účastníkmi, ktorí sa zhromaždili za policajnými zátarasami a pokrikmi rušili priebeh úvodnej časti pochodu za rodinu.

Katolícka aj evanjelická cirkev pochod ignorovali.  Rakúski organizátori mi hovorili, že pomocný biskup zo Salzburgu Andreas Laun prejavil sympatie k pochodu, ale keďže viedenský arcibiskup Schönborn zaujal chladný postoj ku pochodu, nezúčastnil sa ani Laun.

Inzercia

Rovnako pochod nepodporili žiadne politické strany, na úvodnom zhromaždení prehovoril len nezávislý poslanec Marcus Franz. Je lekár a hovoril pomerne odborne o tom, že život začína pôvodným počatím. Z cirkevných hodnostárov prehovoril len Emanuel Aydin, biskup sýrskej pravoslávnej cirkvi zo Sýrie. Ako zahraničný hosť som prehovoril ja. Odovzdal som účastníkom pozdrav zo Slovenska, povedal som im trochu o slovenských Pochodoch za život. Poukázal som na to, že prívrženci Gay Pride nám vytýkajú nedostatok liberálnosti, čiže ochoty priznať iným práva, pokiaľ nerušia našu slobodu. Ale svojim pokrikom spoza policajných bariér rušia naše zhromaždenie a keby nás nechránila polícia, fyzicky by nám nedovolili zhromaždenie uskutočniť.

Po prejave ma oslovila Slovenka žijúca vo Viedni. Povedala, že zatiaľ je to vo Viedni ako – tak. Ale situácia sa skôr zhoršuje. V 10- tom  a 18- tom okrese Viedne by sa už, podľa vlastných slov, neodvážila žiť. Žije tam veľa imigrantov a situácia pre európske ženy je tam nebezpečná. Pripravuje sa, že sa po čase vráti na Slovensko.

Po úvodných prejavoch sa pochod pobral po uliciach viedenského starého mesta. Policajti postupovali popri sprievode, aby nás chránili od prívržencov Gay Pride. Raz  sa pokúsili prívrženci zastaviť pochod, ale polícia ich hrádzu prerazila. Keď pochod prišiel do širších ulíc už novšej časti mesta, veliteľ policajnej jednotky povedal hlavnému organizátorovi, že na širších uliciach sa môže zhromaždiť väčšie množstvo odporcov pochodu a polícia už neručí za bezpečnosť účastníkov pochodu. Tak sme teda urobili čelom vzad a vrátili sme sa na námestie Albertina.

Rakúsky pochod za rodinu je výstrahou pre Slovensko, kam môže situácia aj u nás neskôr dospieť, ak budeme prijímať odporúčania len z jednej strany. Máme za sebou dlhé vlastné dejiny, ktoré nás učia, čo je dobré a čo zlé. Držme sa ich a neprijímajme nekriticky pokyny zo zahraničia, nech momentálne vyzerajú akokoľvek ľúbivo.

Ilustračné foto: flickr.com/Christian Senger

Odporúčame

Blog
Obete komunizmu spôsobili zločinci, uchovajme v pamäti

Obete komunizmu spôsobili zločinci, uchovajme v pamäti

Novelou zákona o Ústave pamäti národa chce vládna moc zatiahnuť oponu za našou minulosťou. Národ, čo nepozná a nestrávil vlastnú minulosť, si koleduje o repete. Chceme žiť v pravde a slobode, preto zachráňme ÚPN. Podpisujme a šírme petíciu proti zmizíkovej novele zákona o pamäti národa (link na konci blogu).