Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. jún 2023

Blahorečenie rodiny Ulmovcov

Po prvýkrát v histórii Cirkvi bude blahorečená celá rodina - manželia, deti a nenarodené dieťa. Rodina Ulmovcov je jednou z početných rodín, ktoré ukrývali Židov pred Nemcami a za svoj hrdinský čin zaplatili vlastným životom. Článok vznikol v spolupráce s dobrovoľníckym tímom Rady KBS pre rodinu.

Proces blahorečenia

Po prvýkrát v histórii Cirkvi bude blahorečená celá rodina - manželia, deti a nenarodené dieťa. Proces blahorečenia poľských mučeníkov druhej svetovej vojny vrátane rodiny Ulmovcov, otvoril v roku 2003 pelplínsky biskup Ján Bernard Szlaga. Pápež František určil dátum blahorečenia rodiny Ulmovcov na 10. septembra 2023. Obrad sa uskutoční v dedine Markowa, kde rodina v tom čase žila. Nachádza sa v Podkarpatskom vojvodstve na juhovýchodnom Poľsku, približne 130 km od Svidníka.

Kto je rodina Ulmovcov?

Rodina Ulmovcov je jednou z početných rodín, ktoré ukrývali Židov pred Nemcami a za svoj hrdinský čin zaplatili vlastným životom.

Manželia - Józef a Wiktoria - sa vyznačovali vysokou spoločenskou angažovanosťou (aktívne sa zapájali do života miestnej komunity), širokými záujmami a umeleckým nadaním. Mali šesť malých detí (všetky vo veku pod 10 rokov) a čakali ďalšie. Pracovali na poľnohospodarstve. Podľa pátra Zdzislawa Kijasa, františkánskeho rehoľníka, ktorý bol v rokoch 2010-2020 relátorom vtedajšej Kongregácie pre kauzy svätých, sa nezachovali po nich žiadne písomné osvedčenia ani texty.

Dňa 24. marca 1944 bola celá rodina zastrelená za ukrývanie Židov. Najprv boli zabití Židia, potom manželia (Wiktoria bola v siedmom mesiaci tehotenstva) a nakoniec ich deti (najmladšie malo len 1,5 roka). Celkovo bolo zabitých 17 ľudí. Rozkaz vydal Eilert Dieken. Za tento beštiálny čin nebol nikdy potrestaný. Mŕtve telá na príkaz Nemcov pochoval náčelník dediny a dedinčania.

Vyšetrovanie ukázalo, že s najväčšou pravdepodobnosťou rodinu Ulmovcov udal strážmajster Włodzimierz Leś, modrý policajt z Łańcutu. V septembri 1944 ho zastrelili členovia poľského podzemia.

V roku 1958 v Rzeszowe na súde vypovedal bývalý žandár Józef Kokott, ktorý sa podieľal na zločine, že bol k tomu donútený. Súd ho odsúdil na doživotie. Poľsku ho odovzdala bývalá Československá vláda.

 

Rodina Ulmovcov po smrti

Inzercia

13. 9. 1995 Inštitút pre pamiatku mučeníkov a hrdinov holokaustu Jad Vašem udelil Jozefovi a Wiktorii diplom potvrdzujúci titul Spravodlivý medzi národmi a medailu.

24. marca 2010 sa vo Varšave (informácie na webovej stránke Inštitútu pamäti národa) uskutočnila výstava - "Samaritáni z Markowej, Ulmovci - Poliaci zavraždení Nemcami za pomoc Židom". V tom istom roku prezident Poľskej republiky Lech Kaczyński udelil hrdinskej rodine vyznamenanie Komandérsky kríž Rádu Polonia Restituta.

Neskôr bola výstava v mnohých ďalších mestách v Poľsku, v zahraničí aj v Bratislave. Ako silno boli spletené osudy na tomto území, okupovaného počas druhej svetovej vojny, Poľsko poukazuje na nové Múzeum Poliakov zachraňujúcich Židov – múzeum rodiny Ulmovcov. Od roku 2016 je k dispozícii ako mobilná výstava v Múzeu Poliakov zachraňujúcich Židov. 

Slávnostné otvorenie tohto múzea sa konalo 17. marca 2016 za účasti prezidenta Poľskej republiky Andrzeja Dudu v Markowej.

V júni tohto roku sa v kinách premieta dokumentárny film "História jedného zločinu" režiséra Mariusza Polisa. Film bude pravdepodobne odvysielaný na TVP (Poľska Televízia) ešte pred dňom blahorečenia.

Zhrnutie

Rodina Ulmovcov je krásnym príkladom toho, že človek zomiera, ale spomienka na neho a na jeho činy zostáva a láska k blížnemu siaha ďaleko za hranice kruhu vlastnej rodiny.

Smrť prináša krásne ovocie a otvára cestu do neba, podobne ako Kristova smrť na kríži. Ako blahoslavení a potom ak Pán Boh dá, svätí nám môžu vyprosiť nádherné milosti.

 

Narodila sa v roku 1983 v Gdyne. Na Slovensko, do Nitry, prišla vo februári 2012 na EVS (Európske Dobrovoľníctvo). Po skončení projektu našla prácu a zostala tu. Vyštudovala medzinárodné vzťahy a ekonómiu. Jej diplomová práca je o Dejinách poľsko-slovenských vzťahoch. Pokiaľ ide o záľuby, je ich veľa a určite sa objavia článkoch.

Odporúčame

Blog
Nemal sa narodiť

Nemal sa narodiť

"Áno, radšej sa nemal narodiť, ako žiť v okupovanej krajine!" Takto reagovala poľská matka, keď sa pre jej dieťa otvárala epocha života, no zároveň mal byť život jej milovaného dieťaťa životom v neslobodnej, totalitným režimom ovládanej krajine. Asi nepoznám silnejšie vyjadrenie na tému: sloboda je viac ako život. Dňa 24. júna si na Slovensku pripomíname pamätný deň - Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Ako si daný deň pripomenieme?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.