Henrich Ondrušek

Henrich Ondrušek

Najlepšia prax je dobrá teória. SZČO, bývalý učiteľ. Manžel a otec 2 detí.

  Strana 1

  Blog
  Reforma školstva (IV) – reforma univerzít a ich rušenie
  Reforma školstva (IV) – reforma univerzít a ich rušenie

  Naše univerzity sa neumiestňujú ani na posledných miestach medzinárodných hodnotení. Úloha väčšiny z nich sa zredukovala na uspokojenie malomeštiackej, snobskej potreby popýšiť sa titulmi, za ktorými zväčša nie je adekvátna znaloť, kompetencia či vedecká činnosť (kvalitní odborníci sa neurazia, vedia, že reč nie je o nich). Už nejde o vedeckú fundovanosť, lásku k vede, vedecký a spoločenský prínos, skôr o spoločesnký status a relatívne pohodlné zamestnanie. Čím ľahší a nekvalitnejší vedný odbor či univerzita, tým viac ľahšie nadobudnutých titulov a pohodlnejší život akademickej dekadencie a spoločenskej zbytočnosti.

  Blog
  Justičná gubernia Slovensko - argumentácia súdu v kauze Kuciak
  Justičná gubernia Slovensko - argumentácia súdu v kauze Kuciak

  Prvoplánovo nezmyslená argumentáciu súdu v kauze zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Myslím, že prácu súdov treba komentovať, lebo dospejeme k dobe, keď súdy vyhlásia , že 2+2=5 a všetci sa budeme ticho tváriť, že výroky súdov sa nekomentujú Ctím princíp nezávislosti súdov, ak sú naozaj nezávislé, morálne a odborne na úrovni. Hmla, Plevel, Jankovoská, rozsudky Špeciálneho súdu zmenené Najvyšším súdom, Lindtner, vily v Rakúsku, cenník úplatkov… 4 neúspešní kandidáti na sudcov Európskeho súdneho dvora...korupcia, justičná mafia. Zaslúži si sudcovský stav (česť výnimkám – drvivevej menšine, nikto ma nepresvedčí, že slušní a rozumní tvoria väčšinu), aby sme si jeho prácu vôbec ctili?

  Blog
  Reforma školstva (I) - flexibilita škôl, skvalitnenie gymnázií
  Reforma školstva (I) - flexibilita škôl, skvalitnenie gymnázií

  Na dosiahnutie zvýšenia úrovne vzdelania je nutné začleniť do vzdelávacieho systému kvalitatívne kritériá a zredukovať počet vysokých škôl a gymnázií. Znížením ich počtu sa domino efektom vytvorí tlak na kvalitu celej siete škôl. Alternatíva k súčasnej anarchii nie je elitizmus, ale princíp minimálnych štandardov, ktorých nedodržanie povedie k strate licencie alebo zamestnania. Školy musia súťažiť o kvalitu a študenti o školu. Bez zvýšených nárokov zostáva potenciál študentov nevyužitý.

  Blog
  Prečo neverím expertom na školstvo? (1)
  Prečo neverím expertom na školstvo? (1)

  V minulosti som učil 12 rokov taliansky a anglický jazyk predovšetkým na gymnáziách, rok na ZŠ, bol som členom Rady školy. Kriticky hodnotím spoločenskú diskusiu o školstve (a vôbec o odborných témach), ktorá sa vedie povrchne, ignoruje širokospektrálne názory a skúsenosti ľudí z praxe, ignoruje komplexnú realitu. Úzka skupina si sprivatizovala mediálny priestor. RTVS si neplní verejnoprávnu funkciu – neponúka publicistický a dokumentárny formát pokrývajúci odborné celospoločenské problémy so zapojením odborníkov a ľudí z praxe.

  Strana 1