Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. júl 2020

Záborská ako Homofób roka? Na Matoviča si netrúfli

Anne Záborskej sa po dlhých desaťročiach pôsobenia v politike podarila vec nevídaná. Získala anti-cenu Homofób roka za to, že si týždeň pred voľbami kdesi na Hornej Orave dovolila v dedinskom rozhlase povedať: „Zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev.“ Pani Záborská sa podľa organizátorov, ktorí ju do ankety nominovali, svojim príhovorom v dedinskom rozhlase dopustila globálneho "prehrešku". Veď keby v danej dedine zhodou okolností nebývala rodina Alojza Hlinu, ani on a ani zvyšní príslušníci bratislavskej kaviarne by dodnes netušili, že p.Záborská v teréne viedla nejakú predvolebnú kampaň. Vo svete marketingu sa tomu hovorí, že jej kampaň bola malá, no presne cielená.
Záborská ako Homofób roka? Na Matoviča si netrúfli

Čo však tomu predchádzalo? Všetko to začalo už pol roka pred voľbami…

15.sep.2019 Igor Matovič na tlačovke pred komplexom Bonaparte dal voličom veľmi jasný predvolebný sľub: „Chceme povedať, že hnutie OĽaNO má plán, ako poraziť mafiu:
-> Nevstúpime do vlády alebo do vládnej koalície, ktorá by chcela prijať registrované partnerstvá.

-> Nevstúpime do vládnej koalície, ktorá by vytýčila cestu na prijatie adopcii detí homosexuálnymi pármi.
-> Nevstúpime do vlády, ktorá by začala nejakú uvoľnenú drogovú politiku…
-> Zároveň nevstúpime do vlády alebo do koalície, ktorá sa bude ľuďom vyhrážať, že im zoberie súčasné sociálne výhody.
-> Rovnako nevstúpime do vlády, ktorá by chcela rušiť súčasný prístup Slovenska k nelegálnej migrácii, do vlády, ktorá by povedala, že budeme súhlasiť s kvótami…“

Igor Matovič tieto slová nevyslovil iba vo svojom mene, ale aj v mene celého vtedajšieho poslaneckého klubu OĽaNO, vtedy zoradeného za jeho chrbtom, v zložení: Gábor Grendel, Eduard Heger, Ján Budaj, Jaroslav Naď, Martin Fecko, Ján Marosz, Natália Milanová a Miroslav Sopko

Igor Matovič ten predvolebný sľub nevyslovil iba raz v živote, ale následne aj v množstve politických debát v TV, či na ďalších tlačovkách…

20.sep.2019 na ďalšej tlačovke dokonca I.Matovič dal DOBRÚ RADU KDH, aby na najbližšom zasadnutí Rada KDH deklarovala podobný postoj pre povolebné zostavovanie vlády a aby sa KDH ďalej nepodieľalo na predvolebnom vyjednávaní s Trubanom a Beblavým (PS+Spolu) na tému registr.partnerstvá… Podľa I.Matoviča hrozilo totiž, že by sa KDH nakoniec vo voľbách nedostalo do NRSR a ich prepadnuté hlasy by chýbali pri zostavovaní vlády zmeny.

… o mesiac neskôr…

22.okt.2019 rovnakých 5 podmienok pre vstup OĽaNO do vlády zopakoval Igor Matovič na spoločnej tlačovke s Annou Záborskou, na ktorej vyhlásili, že do volieb pôjde OĽaNO a KÚ na spoločnej kandidátke.

Igor Matovič neustálym opakovaním tohto predvolebného sľubu v médiách dosiahol, že ľudia po celom Slovensku pochopili, že nová vláda NEDOVOLÍ o.i. prijatie zákonov ani o registrovaných partnerstvách, ani o adopciách detí homosexuálnymi pármi. Priznám sa, že svojou kvapkou v mori som Igorovi v tej medializácii pomohla aj ja sama, keď som všetkých 5 podmienok pre vstup OĽaNO do vlády citovala na mojej FB-stránke i na mojich osobných predvolebných letákoch (kandidovala som ako č.100 za OĽaNO).

Napriek všetkému, v článku doteraz spomenutému, bola do ankety Homofób roka organizátormi nominovaná práve Anna Záborská zato, že si týždeň pred voľbami vtedy už 5 mesiacov starý a obohraný predvolebný sľub Igora Matoviča dovolila kdesi na Hornej Orave do dedinského rozhlasu parafrázovať slovami:

Inzercia

„Čelíme novým výzvam. Musíme sa postaviť nielen zlu korupcie a nespravodlivosti, ale aj novým nepriateľom ohrozujúcim samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom. Preto sme vytvorili nové silné spojenectvo, novú jednotu s kresťanmi v hnutí OĽaNO, spoločne zastavíme prijatie Istanbulského dohovoru.
-> Zastavíme rušenie prosociálnych opatrení
-> Zastavíme prijímanie nelegálnych migrantov
-> Zastavíme povolenie užívania ľahkých drog
->Zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi
-> a prijatie registrovaných partnerstiev.
Voľte kresťanských kandidátov na spoločnej kandidátke OĽaNO – NOVA – KÚ – ZmenaZdola…“

  • Pozn. na okraj: Mimochodom cenu Homofób roka nedostala Anna Záborská za to, čo naozaj povedala, ale za tzv."výrok", ktorý ktosi vyskladal z manipulatívne nastrihaných úryvkov pôvodnej citácie nasledovne:
  • "Musíme sa postaviť novým nepriateľom ohrozujúcim samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom.
    -> Zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi
    -> a prijatie registrovaných partnerstiev."

Odhliadnime teraz od toho, že organizátori nominovali p.Záborskú za prekrútený výrok, ktorý ona sama ani nikdy nevyslovila. Prečo sa organizátori ankety Homofób roka neodvážili nominovať toho, kto tento predvolebný sľub vymyslel, ako prvý verejne vyslovil a masívne medializoval dávno predtým, než sa vôbec strana KÚ Anny Záborskej rozhodla vstúpiť na kandidátku OĽaNO? Je to tým, že oproti Igorovi Matovičovi je Anna Záborská staršia či mediálne vzato bezbrannejšia? Alebo jednoducho tým, že A.Záborská je žena, do ktorej je ľahšie verejne si kopnúť? Tak či onak, nomináciou A.Záborskej namiesto I.Matoviča, organizátori tejto ankety sami seba usvedčili zo šovinizmu. A to napriek tomu, že práve oni čerpali od Pellegriniho vlády obrovskú dotáciu určenú na zlepšenie prístupu žien do vrcholovej do politiky.

Verejnú anketu Homofób roka totiž už roky organizuje obč.združenie s názvom: INŠTITÚT ĽUDSKÝCH PRÁV.
Táto mimovládna organizácia dostala od vlády Petra Pellegriniho zaujímavé dotácie:
-> 11.apr.2018 dotáciu 355-tisíc eur na obrovský projekt zvaný: „Rovnosť vo verejnej správe: prístup žien do vrcholových funkcií“ podpisoval pôvodný minister vnútra Pellegriniho vlády Tomáš Drucker
-> 7.dec.2018 dodatok k predošlej zmluve podpisovala 2.ministerka vnútra Pellegriniho vlády Denisa Saková
-> 13.nov.2019 príspevok 2.468 eur na realizáciu bilaterálnej iniciatívy v rámci programu „Domáce a rodovo podmienené násilie“ podpísal Matúš Šutaj Eštok, vedúci Úradu vlády premiéra Petra Pellegriniho

Necítim sa byť expertkou na posudzovanie rôznych homofóbnych výrokov a v spomínanej ankete Homofób roka by som ja osobne ani nikdy nehlasovala. Ak však dvaja politici poskytli na verejnosti ekvivalentné vyhlásenia, čakala by som, že INŠTITÚT ĽUDSKÝCH PRÁV za tento výrok nominuje do ankety toho, kto to vyhlásil skôr, či príp. toho, koho bolo častejšie a viac počuť. Veď logicky… Namiesto použitia jasnej logiky, uchýlili sa oni k výberu A.Záborskej, azda preto, že má nižšiu popularitu ako I.Matovič, či nebodaj iba preto, že je žena. To dokáže snáď len mimovládna organizácia, do ktorej vláda naliala 355-tisíc eur, pôvodne určených na zlepšenie „prístupu žien do vrcholových funkcií vo verejnej správe“… mimovládna organizácia INŠTITÚT ĽUDSKÝCH PRÁV, do ktorej 355-tisíc eur uliala vláda Petra Pellegriniho.

PS: Pre istotu dodávam, že v tomto článku nikde netvrdím, že Igor Matovič je homofób. Za jeho slová, v tomto článku citované, som sa v predvolebnej kampani postavila aj ja, dodnes za nimi pevne stojím. Pani poslankyňa A.Záborská teda nie je zďaleka jediná, ktorá I.Matoviča v tomto verejne podporila a o takých tzv."homofóbov", akými sú oni dvaja, nepochybne nebude medzi kresťanmi na Slovensku veľká núdza. ;)

PPS: Zaujímavá je aj zhoda náhod, že mimovládna organizácia INŠTITÚT ĽUDSKÝCH PRÁV prezentovala v médiách výsledky svojej ankety Homofób roka práve v ten deň, keď sa v pléne NRSR začala rozprava k novele zákona od poslancov OĽaNO, týkajúcej sa umelého ukončenia tehotenstva, ktorej hlavnou predkladateľkou bola A.Záborská.
. . .
Drahí priatelia,
Vláda P.Pellegriniho nebola zďaleka 1.vládou, ktorá rozdávala obrovské dotácie prapodivným mimovládkam na ideologické projekty. Nemálo z nich má na svedomí aj R.Fico osobne. Písala som o tom pár týždňov nazad v článku:

Fico bol slniečkár. Za naše peniaze

V poslednej dobe sme opakovane počuli expremiéra R.Fica, ako v návale akútneho nedostatku iných argumentov na vlastných tlačovkách nadával svojím vnútrostranníckym názorovým oponentom do tzv.“slniečkárov“. R.Fico, zdá sa, trpí zásadnými výpadkami pamäte z obdobia, keď sedel na Úrade vlády SR a podpisoval dotácie práve rôznym „slniečkárskym“ mimovládkam  (ak už teda musím použiť túto jeho terminológiu)...  [Pokrač.článku]

Vyštudovala som psychológiu na Trnavskej Univerzite. Pracovala som na Trnavskej univerzite a neskôr som sa v praxi venovala väzňom a narkomanom. Ale v prvom rade som manželka a matka. email: olano.c.100@gmail.com

Odporúčame

Blog
Potratová Markíza prekrúca Záborskej návrh zákona

Potratová Markíza prekrúca Záborskej návrh zákona

NRSR rokuje o novele zákona, ktorá je súborom opatrení na pomoc budúcim matkám. Tehotným ženám by mohli pomôcť rozhodnúť sa, dieťatko priviesť na svet. Tento návrh veľmi stručne no celkom výstižne predstavili večerné Noviny TV JOJ 19.júna v reportáži, ktorá začínala slovami:

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.