Truban hrdinom? Tak si povedzme o LSD niečo viac.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Truban hrdinom? Tak si povedzme o LSD niečo viac.

P. Truban po ospravedlnení sa za klamstvo o užívaní LSD žne uznanie. Ja sa nestačím čudovať.

Udivuje ma očakávanie p. Trubana, resp. ľudí v jeho tíme, že sa týmto sypaním popola na hlavu, týmto ospravedlnením jeho "drogovej aférky" celá vec s LSD vyriešila a pokojne môže ďalej ašpirovať na post premiéra. Udivujú ma aj komentáre ľudí, ktorí po tomto robia z neho hrdinu. Pritom to nebolo nič iné ako premyslený marketingový ťah, ako z tejto šlamastiky s čo najmenšími stratami vybrdnúť.

Som mimo ja, alebo to žijem v nejakom „čudnom“ a naivnom svete? Po tomto škandále mal p. Truban okamžite stiahnuť svoju kandidatúru a zašiť sa niekde na koniec sveta. Propagátor novej politickej kultúry a generácie zlyhal skôr ako začal. Dobehla ho minulosť a zároveň klamal v prítomnosti. Nie je čo dodať. Pravda sa v jeho prípade veľmi rýchlo ukázala. 

Video z prednášky na akademickej pôde v Nitre je spred 6 rokov. P. Truban mal vtedy 33 rokov a zrejme už vtedy bol úspešný. To znamená, že už mal obdobie adolescencie a mladej dospelosti za sebou. Takže na videu sa o drogách vyjadroval už „zrelý“ muž. 

Jedna vec je, že ťažko a pracne nadobudnutý úspech učí človeka predovšetkým pokore. Jeho dehonestujúce a povýšenecké vyjadrovanie o remeselníkoch však o pokore rozhodne nesvedčia. 

Druhá vec je, ako naša spoločnosť stoleruje, že človek, ktorý chce byť premiérom bral drogy, propagoval ich a klamal verejnosti a to všetko pri sústavnom verklíkovaní témy slušnosti a príchode novej generácie politikov. 

A teraz trochu odbornosti na reakcie typu " veď bol mladý, každý má právo na chyby, ospravedlnil sa, kdekto skúša drogy".

Kto z nás len tak siahne po halucinogénnej látke LSD? Alebo siahol v mladosti? (Tento blog nechce byť o zľahčovaní alkoholovej závislosti. Alkoholová závislosť, hoc sa v niečom líši od drogovej, je strašná. Bez debaty. Ale toto teraz nie je téma a prípad p. Trubana. On siahol po LSD).

LSD je látka, ktorú keď užijete, vyvoláva poruchy vnímania vonkajšieho prostredia, vlastného tela, poruchy vedomia. Nedokážete rozoznať, čo je realita a čo halucinácia, vízia. Preto je tu aj riziko samovraždy.

LSD patrí medzi najsilnejšie psychoaktívne látky, pretože účinkuje už v mikrogramových dávkach. 

Vysokým rizikom sú psychiatrické komplikácie. Aj po prvom užití môže v niektorých prípadoch u človeka vzniknúť psychóza, napr. schizofrénia a iné duševné poruchy, spôsobené tzv. badtripom. Všetko závisí od mnohých faktorov, vyrovnanosť užívateľa, momentálne naladenie, prostredie, imunita. Príliš veľa rizikových faktorov. 

Pravidelné užívanie spôsobuje nespavosť, môže spôsobiť  úplnú zmenu osobnosti, depresie.

Ak niekto argumentuje, že užívanie LSD nevytvára závislosť, mýli sa. Nevzniká síce fyzická závislosť, čiže ani abstinenčné príznaky, ale jeho pravidelné užívanie spôsobuje, že telo si vytvára toleranciu k látke a je nutné zvyšovanie dávky, zároveň človek túži po ďalšej dávke.

Aj niekoľko týždňov po poslednom užití sa môžu objaviť rekurentné psychotické poruchy, tzv. flashbacky, ale i dlhotrvajúca paranoidná psychóza. Flashback sa prejaví po vyplavení LSD do krvi, vtedy napr. človek šoférujúci auto sa odrazu ocitne v stave, ktorý zažil pri zmenenom vnímaní po užití LSD a ohrozuje tak nielen seba, ale i okolie.

Niečo k argumentácii typu, "sme v slobodnej krajine, patrí to k vysokoškolskej kultúre" apod. 

Výskumy hovoria, že čím väčším časovým a materiálnym bohatstvom jednotlivec disponuje, aby dokázal uspokojiť svoje individuálne potreby a záujmy, tým silnejšie sa stáva nezávislým od prostredia svojej rodiny, tradícií, kultúrnych a spoločenských zvyklostí. 

Proces individualizácie mladých ľudí býva často zamieňaný s tým, čo nazývame slobodou. Avšak sebapoškodzovanie, ktorým užívanie drog bezpochyby je, je vždy spojené aj s poškodzovaním spoločnosti a teda nie je možné ho pokladať za otázku slobody užívateľa. 

Preto problematika drog vyvoláva otázku zodpovednosti človeka. Sloboda, rovná sa predovšetkým zodpovednosť a užívanie drog sa zodpovednosťou určite nazvať nedá. 

Žiaľ nová politická kultúra v prípade p. Trubana určite neprichádza. Celá táto drogová aféra spojená s klamstvom je toho nesporným dôkazom. Kto mu ešte bude veriť a brať jeho slovo za slovom chlapa? Možno prišiel nový, sofistikovanejší a zákernejší politický marketing, ale to je asi tak všetko. Pekné a slušné reči. Len či si to aj mladí, na ktorých je práve tento marketing cielený uvedomia.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo