Aj väzni v base majú jasný názor na pedofíliu

Na články v denníku SME som musela zareagovať. Podľa nich sa máme vcítiť do "nešťastných" pedofilov, pedofíliu by sme mali akceptovať, veď nie všetci pedofili nutne musia zneužívať deti. Pán učiteľ z rozhovoru uviedol, že pedofil nie je pre deti nebezpečnejší ako ktokoľvek iný a v takejto atmosfére "predsudkov" v spoločnosti sa mu nežije dobre. Ako psychológ musím uviesť pár faktov. Dnes je doba internetu. Aby bolo dieťa zneužité, pedofil sa ho naozaj nemusí "nutne dotknúť". Aspoň nie fyzicky. Ale podľa doc. M. Fulu, PhD., používanou stratégiou pedofilov na internete je tzv. "grooming", čiže spriatelenie sa pedofilov s deťmi prostredníctvom četu a sietí, s cieľom ich sexuálne zneužiť. Pedofil si ľahko vytvorí falošný profil, zmení vek, identitu a docieli buď osobné stretnutie alebo zaslanie fotky, kde je dieťa vyzlečené a pod. Sleduje ho z bezpečia svojho domova anonymne. Tak sa pýtam, aké predsudky, okrem rozkoše vtedy môže zažívať? To naozaj niekto očakáva, že ak o niekom vieme, že trpí pedofíliou, necháme ho pracovať s deťmi?

Spoločnosť má chrániť svojich najslabších jedincov. A to sú najmä deti, ktoré nemajú odhad ani kritickosť, nevidia najprv nič zlé na tom, ak je niekto na nich "len milý". A potom sa už nevedia brániť, keď je neskoro. Vyčítať spoločnosti, že chráni deti pred duševne narušenými jedincami predsa nie je normálne. To naozaj SME chce obetovať naše deti? A kvôli čomu? Psychické dôsledky akéhokoľvek (fyzického alebo virtuálneho) zneužívania sú nedozierne. Na to ani človek nemusí byť psychológom, aby si to uvedomil.

Pracovala som niekoľko rokov v Ústave na výkon trestu v Leopoldove. Už aj odsúdení v  2. a 3. nápravnovýchovnej skupine mali veľmi "jasný" názor na pedofilov. Odsúdení za pedofíliu mali v base veľmi ťažký život, medzi odsúdenými boli vyvrheľmi. Niežeby som s tým súhlasila, ale uvádzam to preto, že ešte aj muži na druhej strane zákona majú svoju hranicu tolerancie zla, čo sa týka detí. V denníku SME ju evidentne nemajú.

Použitý zdroj: Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Sociálna patológia a intervencia sociálnej práce, 2011.

PhDr. Mária Benová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo