Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. júl 2019

Aj väzni v base majú jasný názor na pedofíliu

Na články v denníku SME som musela zareagovať. Podľa nich sa máme vcítiť do "nešťastných" pedofilov, pedofíliu by sme mali akceptovať, veď nie všetci pedofili nutne musia zneužívať deti. Pán učiteľ z rozhovoru uviedol, že pedofil nie je pre deti nebezpečnejší ako ktokoľvek iný a v takejto atmosfére "predsudkov" v spoločnosti sa mu nežije dobre. Ako psychológ musím uviesť pár faktov. Dnes je doba internetu. Aby bolo dieťa zneužité, pedofil sa ho naozaj nemusí "nutne dotknúť". Aspoň nie fyzicky. Ale podľa doc. M. Fulu, PhD., používanou stratégiou pedofilov na internete je tzv. "grooming", čiže spriatelenie sa pedofilov s deťmi prostredníctvom četu a sietí, s cieľom ich sexuálne zneužiť. Pedofil si ľahko vytvorí falošný profil, zmení vek, identitu a docieli buď osobné stretnutie alebo zaslanie fotky, kde je dieťa vyzlečené a pod. Sleduje ho z bezpečia svojho domova anonymne. Tak sa pýtam, aké predsudky, okrem rozkoše vtedy môže zažívať? To naozaj niekto očakáva, že ak o niekom vieme, že trpí pedofíliou, necháme ho pracovať s deťmi?

Spoločnosť má chrániť svojich najslabších jedincov. A to sú najmä deti, ktoré nemajú odhad ani kritickosť, nevidia najprv nič zlé na tom, ak je niekto na nich "len milý". A potom sa už nevedia brániť, keď je neskoro. Vyčítať spoločnosti, že chráni deti pred duševne narušenými jedincami predsa nie je normálne. To naozaj SME chce obetovať naše deti? A kvôli čomu? Psychické dôsledky akéhokoľvek (fyzického alebo virtuálneho) zneužívania sú nedozierne. Na to ani človek nemusí byť psychológom, aby si to uvedomil.

Pracovala som niekoľko rokov v Ústave na výkon trestu v Leopoldove. Už aj odsúdení v  2. a 3. nápravnovýchovnej skupine mali veľmi "jasný" názor na pedofilov. Odsúdení za pedofíliu mali v base veľmi ťažký život, medzi odsúdenými boli vyvrheľmi. Niežeby som s tým súhlasila, ale uvádzam to preto, že ešte aj muži na druhej strane zákona majú svoju hranicu tolerancie zla, čo sa týka detí. V denníku SME ju evidentne nemajú.

Použitý zdroj: Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Sociálna patológia a intervencia sociálnej práce, 2011.

PhDr. Mária Benová

Inzercia

Odporúčame

Blog
Bude KDH vo vláde, keď prejdú registrované partnerstvá?

Bude KDH vo vláde, keď prejdú registrované partnerstvá?

Zverejnili sme Verejnú výzvu, aby sa KDH dištancovalo od registrovaných partnerstiev. Výzvu podpísalo už viac ako 5600 občanov. Bolo to po reportáži z Markízy, ktorá totálne ubližovala preferenciám KDH. Mnohí kresťania majú už dnes bolenie hlavy z toho, koho majú v budúcich voľbách voliť. Chceli sme teda ublížiť KDH? Absolútne nie. V KDH je množstvo úprimných a slušných ľudí. Chceme KDH pomáhať chrániť hodnoty. Členovia KDH aj členovia predsedníctva majú voči KDH silný pocit lojality a tak je to správne. Chcú veci riešiť vnútorne a tak je to pre tých, ktorí sú vnútri správne. K týmto pocitom však patrí aj väčší podiel zodpovednosti. Ak má byť KDH silné, musí mať silnú chrbticu a jasne a verejne komunikovanú červenú čiaru, ktorú nikdy neprekročí. O tú sme žiadali. Bude KDH vo vláde, keď sa príjmu registrované partnerstvá? Bude alebo nebude. Odpoveď sme doteraz nedostali.

Blog
Aké to je mať dopravnú nehodu v Nepále?

Aké to je mať dopravnú nehodu v Nepále?

Aké je to mať tu dopravnú nehodu, prežiť a nezblázniť sa zo všetkého čo to prinesie? Tak ja vám o tom teda porozprávam z prvej ruky. V prvom rade som si nikdy nemyslel, že ak budem mať niekedy nehodu tak to bude na motorke, resp. skútri a už vôbec som si nikdy nemyslel, že to bude v Nepále.  Na strane druhej som si asi ani lepšie vybrať nemohol. Avšak začneme pekne postupne.