O odchode z Predsedníctva KDH

O odchode z Predsedníctva KDH

Odchádzajúc z Predsedníctva KDH prinášam pohľad zvnútra.

Situácia vnútri KDH bola po voľbách v r. 2016 naozaj zložitá. Aj ja som dlho váhala, koho voliť za predsedu KDH, nakoľko som Alojza Hlinu absolútne nepoznala. Alojz však v mnohom milo prekvapil. Hneď na jeseň 2016 prišiel s návrhom na zmenu Stanov s tým, aby sa tam zapracoval článok o programe. Povedal, že my – kresťanskí konzervatívci - musíme mať svoje hranice ukotvené v stanovách, aby sme v budúcnosti pri vyjednávaní o vláde mohli povedať: „Toto sú naše hranice a za tie nepôjdeme.“ Tie hranice navrhol A. Hlina takto:

„(3) My, kresťanskí demokrati, my konzervatívci, chránime život a dôstojnosť každého človeka od počatia po prirodzenú smrť.

(4) My, kresťanskí demokrati, my konzervatívci, budeme chrániť rodinu. Budeme chrániť rodinu a manželstvo ako prirodzený zväzok muža a ženy. Rodinu považujeme za základný prvok štátu, spoločnosti. Chránime ju, pomáhame jej a zasadzujeme sa o to, aby sa mohla rozvíjať po hmotnej aj duchovnej stránke, rešpektujúc dôstojnosť každého jej člena.“

...

Ako to fungovalo v Predsedníctve, aká bola atmosféra

Nakoľko sa v snahe o záchranu, zastabilizovanie jedinej kresťanskej strany na Slovensku stretli v Predsedníctve KDH ľudia z úplne odlišných prostredí a s úplne rozdielnymi príbehmi, často sme aj narazili. Priznávam, mali sme aj  názorové nezhody, ktoré vyvrcholili i pominuli na jeseň 2018 – rozhovormi o eurokandidátke. Dlho sme hľadali cesty, aby na nej mohla byť aj Anka Záborská napriek schválenému uzneseniu o generačnej obmene. Keď sa však Rada KDH 2-krát pokúsila o zrušenie uznesenia a ani raz pre to nezískala dostatočnú podporu a ja som potom absolvovala niekoľko rozhovorov s viacerými potenciálnymi kandidátmi (aj s Ankou Záborskou), pochopila som, že je čas dať priestor novým angažovaným kresťanom. Rada KDH navyše odhlasovala výborných nových kandidátov do EP. Tým potvrdila, že KDH je demokratické hnutie a Rada KDH je spoločenstvom múdrych a súdnych kresťanov, ktoré má k dispozícii skvelých odborníkov ukotvených v Bohu: Miriam Lexmann, Maroš Čaučík, Miriam Kuzárová, Andrej Klapica či Peter Stach sú silné a dobré mená, pre ktoré sa oplatí voliť KDH.

Odchod z Predsedníctva KDH?

Z Predsedníctva KDH som odišla hlavne z rodinných a pracovných dôvodov, ako aj z dôvodov nových (2-ročných) študijných povinností. Neponúkam žiadnu senzáciu. Služba v Predsedníctve KDH je dobrovoľnícka činnosť popri vlastnom zamestnaní, rodine a ďalších aktivitách a v istej fáze som musela nateraz niečo z mojich povinností vypustiť. Z KDH neodchádzam. Naďalej ponúkam odbornú službu na poli pro-life, pro-rodinnej politiky či spolužitia s Rómami.

KDH stále považujem za vzácnu značku a jedinú dobrú platformu na zjednotenie kresťanov. V nej si môžete byť istí, že napriek nedokonalým ľuďom v nej, bude vždy stáť na vernosti Bohu a snahe o čestné spravovanie vecí verejných. V KDH si môžete byť istí, že tam vždy bude najsilnejšia koncentrácia skutočných kresťanov, ktorí sa už osvedčili na poli spoločenskej či politickej angažovanosti. V KDH sa nikdy nemusíte báť priznať k Bohu a každé rokovanie môžete začať modlitbou. V KDH je dosť miesta pre všetkých - aj pre charizmatikov, aj pre prolife-istov, aj pre odborníkov, pre protestantov i katolíkov, ale aj pre hľadajúcich. Aj pre Peťa, Riša, Braňa, Eda, Anku...

 A čo s novovznikajúcimi stranami?

Aj tieto projekty môžu mať v spoločnosti istú úlohu: z ich zakladateľov sa môžu stať dobrí občianski (kresťanskí) aktivisti s tlakom na spoločnosť ohľadom hodnotových tém alebo modlitebníci podporujúci politikov.

Každopádne na „konci dňa“ musí byť zjednotenie a spolupráca. Formálnych ciest je niekoľko, dôležité je posolstvo: do Neba sa ide spoločne, do pekla individuálne.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo