Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. január 2019

O odchode z Predsedníctva KDH

Odchádzajúc z Predsedníctva KDH prinášam pohľad zvnútra.
O odchode z Predsedníctva KDH

Situácia vnútri KDH bola po voľbách v r. 2016 naozaj zložitá. Aj ja som dlho váhala, koho voliť za predsedu KDH, nakoľko som Alojza Hlinu absolútne nepoznala. Alojz však v mnohom milo prekvapil. Hneď na jeseň 2016 prišiel s návrhom na zmenu Stanov s tým, aby sa tam zapracoval článok o programe. Povedal, že my – kresťanskí konzervatívci - musíme mať svoje hranice ukotvené v stanovách, aby sme v budúcnosti pri vyjednávaní o vláde mohli povedať: „Toto sú naše hranice a za tie nepôjdeme.“ Tie hranice navrhol A. Hlina takto:

„(3) My, kresťanskí demokrati, my konzervatívci, chránime život a dôstojnosť každého človeka od počatia po prirodzenú smrť.

(4) My, kresťanskí demokrati, my konzervatívci, budeme chrániť rodinu. Budeme chrániť rodinu a manželstvo ako prirodzený zväzok muža a ženy. Rodinu považujeme za základný prvok štátu, spoločnosti. Chránime ju, pomáhame jej a zasadzujeme sa o to, aby sa mohla rozvíjať po hmotnej aj duchovnej stránke, rešpektujúc dôstojnosť každého jej člena.“

...

Ako to fungovalo v Predsedníctve, aká bola atmosféra

Nakoľko sa v snahe o záchranu, zastabilizovanie jedinej kresťanskej strany na Slovensku stretli v Predsedníctve KDH ľudia z úplne odlišných prostredí a s úplne rozdielnymi príbehmi, často sme aj narazili. Priznávam, mali sme aj  názorové nezhody, ktoré vyvrcholili i pominuli na jeseň 2018 – rozhovormi o eurokandidátke. Dlho sme hľadali cesty, aby na nej mohla byť aj Anka Záborská napriek schválenému uzneseniu o generačnej obmene. Keď sa však Rada KDH 2-krát pokúsila o zrušenie uznesenia a ani raz pre to nezískala dostatočnú podporu a ja som potom absolvovala niekoľko rozhovorov s viacerými potenciálnymi kandidátmi (aj s Ankou Záborskou), pochopila som, že je čas dať priestor novým angažovaným kresťanom. Rada KDH navyše odhlasovala výborných nových kandidátov do EP. Tým potvrdila, že KDH je demokratické hnutie a Rada KDH je spoločenstvom múdrych a súdnych kresťanov, ktoré má k dispozícii skvelých odborníkov ukotvených v Bohu: Miriam Lexmann, Maroš Čaučík, Miriam Kuzárová, Andrej Klapica či Peter Stach sú silné a dobré mená, pre ktoré sa oplatí voliť KDH.

Odchod z Predsedníctva KDH?

Z Predsedníctva KDH som odišla hlavne z rodinných a pracovných dôvodov, ako aj z dôvodov nových (2-ročných) študijných povinností. Neponúkam žiadnu senzáciu. Služba v Predsedníctve KDH je dobrovoľnícka činnosť popri vlastnom zamestnaní, rodine a ďalších aktivitách a v istej fáze som musela nateraz niečo z mojich povinností vypustiť. Z KDH neodchádzam. Naďalej ponúkam odbornú službu na poli pro-life, pro-rodinnej politiky či spolužitia s Rómami.

Inzercia

KDH stále považujem za vzácnu značku a jedinú dobrú platformu na zjednotenie kresťanov. V nej si môžete byť istí, že napriek nedokonalým ľuďom v nej, bude vždy stáť na vernosti Bohu a snahe o čestné spravovanie vecí verejných. V KDH si môžete byť istí, že tam vždy bude najsilnejšia koncentrácia skutočných kresťanov, ktorí sa už osvedčili na poli spoločenskej či politickej angažovanosti. V KDH sa nikdy nemusíte báť priznať k Bohu a každé rokovanie môžete začať modlitbou. V KDH je dosť miesta pre všetkých - aj pre charizmatikov, aj pre prolife-istov, aj pre odborníkov, pre protestantov i katolíkov, ale aj pre hľadajúcich. Aj pre Peťa, Riša, Braňa, Eda, Anku...

 A čo s novovznikajúcimi stranami?

Aj tieto projekty môžu mať v spoločnosti istú úlohu: z ich zakladateľov sa môžu stať dobrí občianski (kresťanskí) aktivisti s tlakom na spoločnosť ohľadom hodnotových tém alebo modlitebníci podporujúci politikov.

Každopádne na „konci dňa“ musí byť zjednotenie a spolupráca. Formálnych ciest je niekoľko, dôležité je posolstvo: do Neba sa ide spoločne, do pekla individuálne.

 

 

Odporúčame

Blog
Neuveriteľné príbehy alebo Čo ma naučili Rómovia. Časť II.

Neuveriteľné príbehy alebo Čo ma naučili Rómovia. Časť II.

Bol 6. január. Sviatok Zjavenia Pána. Boli sme na východe a tak sme šli celá rodina na gréckokatolícku sv. liturgiu do rómskej osady. Tesne pre začatím liturgie som si uvedomila, že nemáme fľašu na „trojkráľovú“ vodu a rýchlo som ešte poslala dcéru do auta pre fľašku. Čo sa však nestalo: dcéra auto zabudla zamknúť.