Fabrice Hadjadj: Provensálske laicistické jasličky

Fabrice Hadjadj: Provensálske laicistické jasličky

Koncom minulého roka najvyšší francúzsky administratívny súd rozhodol, že starostovia môžu na úradoch stavať jasličky pod podmienkou, že nebudú mať náboženský charakter, ale kultúrny alebo umelecký. V časopise L’Echo Magazine píše Fabrice Hadjadj o podivných laicistických jasličkách starostu v provensálskom Brignoles.

Provensálske jasličky majú veľkú tradíciu. Sú zavŕšením jasličiek, ktoré začal František z Assisi. Pretože je tam muž a žena pred dieťaťom - dvojnásobná originálna rozdielnosť (pohlavia a generácie) a základ otvorenosti všetkým rozdielnostiam - a hneď nato sú zvieratá, anjeli, tráva a hviezdy, chudobní (pastieri), bohatí (králi), a za tým do rady všetci típkovia a típenky z dediny, roľník, predavačka rýb, pistáciovník, priadka, kolár, starenka trochu pripomínajúca ježibabu, žandár, koniar, atď. Celý vesmír sa znovu vynašiel okolo božského novorodeného a celé dedinské gazdovstvo so svojími krojmi a svojou zjavnou vzájomnosťou tam nachádza svoje posvätenie.

Tento rok, starosta v Brignoles, podprefektúra v centrálnom Var, sa pokúsil spojiť nehu tradície s hodnotami Republiky. Prevzal všetky figúrky okrem Márie, Jozefa a Ježiša. Vôl a osol sú v maštali sami a nikoho nezohrievajú. Traja králi sa držia ako nejaká reklama na United Colors of Benetton. Keďže nie je čo adorovať a všetko sa dá konzumovať, jasličkové figúrky, lepšie povedané laicistické figúrky, sú otočené smerom k divákovi. A tak si ten nemusí kľaknúť na kolená, aby sa poklonil Slovu, čo sa telom stalo, stačí mu ostať stáť pred Prázdnom.

Nie, ten starosta nie je zlý chlapík. Je stále verný istej pamiatke vianočnej pohľadnice. Aj keď tá je už dávno zničená jeho administratívou, stále ešte sníva o dedinskom spoločenstve. Pestrofarebnosť remesiel nenahradil uniformitou zamestnancov na úrade, čo majú oči fixované na svoj iPhone (alebo Samsung Galaxy, lebo v tom je teraz prvotná rozdielnosť). Ani sa neodvážil tam dať dve ženy inžinierky fascinované zostúpením malého cyborga na káble, čo ešte trochu pripomínajú slamu. Pravdu povediac, ak tam nedal Svätú Rodinu, tak len preto, aby nemusel sláviť Ramadán. Princíp neutrality ho donútil kompenzovať Krista Mohamedom. Ostávajú ešte otázky, čo mu nedajú spať : prečo ponechať zvonicu kostola Svätého Spasiteľa ? Prečo nechať nedeľu ako deň voľna ? Nie sú to príliš silné znaky kresťanstva ? Nemala by sa ešte rozšíriť ríša Prázdna, čo sa drahým stalo (lebo to všetko musí aj niečo vynášať)?

Ilustračná fotka: Modern Nativity ©

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo