Zabudnuté knihy

Zabudnuté knihy

Pracujeme na prekladoch, digitalizácii a šírení zabudnutých diel literatúry.

  Strana 1

  Blog
  Voľné diela od 1.1.2024 a ich autori
  Voľné diela od 1.1.2024 a ich autori

  Nakoľko sa do minulého roka v oblasti zákona v Európskej Únii veľa nezmenilo, platí viac-menej jednoduchá poučka. Rok úmrtia autora, alebo posledného spoluautora + 70 rokov autorskej ochrany, pričom dielo sa stáva voľným od 1.1. nasledujúceho roku. V prípade anonymných a pseudonymných diel u ktorých nie je možné určiť autora je to 70 rokov od vydania a rovnako sa dielo stáva voľným od 1.1. nasledujúceho roku.

  Blog
  Keď spisovateľ nemá rád svoje dielo
  Keď spisovateľ nemá rád svoje dielo

  So spisovateľmi je to ťažké. Trápia sa, naháňajú vydavateľov, sú dokonca ochotní vydávať na vlastné náklady. Ak sa im (občas) podarí uspieť, po čase ich sláva prestane baviť a začnú nenávidieť nielen svojich fanúšikov, ale aj svoje vlastné postavy. A tak tu máme fenomén autorov a autoriek, ktorí svoje výtvory doslova znenávideli.

  Blog
  Dracula na Slovensku
  Dracula na Slovensku

  Aj napriek pomerne vlažnému kritickému prijatiu v dobe napísania sa Dracula považuje za jedno z najznámejších diel britskej literatúry. Pre mnohých čitateľov je prekvapením spojenie so Slovenskom.

  Blog
  Zasmejete sa na Svákovi Raganovi?
  Zasmejete sa na Svákovi Raganovi?

  Elo Šándor je autorom výnimočných humoristických zbierok a príbehov, ale pri ich čítaní sa sotva nastane výbuch smiechu. Prestali byť jeho knihy vtipné, alebo sa zmenili ich čitatelia?

  Blog
  G.K.Chesterton - Obrana lacných krvákov
  G.K.Chesterton - Obrana lacných krvákov

  Jedným z najzvláštnejších príkladov toho, do akej miery sa podceňuje bežný život, je prípad populárnej literatúry, ktorej obrovskú časť povýšenecky označujeme za brakovú. Chlapčenský príbeh je možno v literárnom zmysle diletantský - čo je to isté, ako keby sme povedali, že moderný román je diletantský v zmysle chemickom, ekonomickom alebo astronomickom, ale vo svojej podstate nie je nehodnotný - predstavuje skutočné centrum milióna planúcich fantázií.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.