Zabudnuté knihy
Pracujeme na prekladoch, digitalizácii a šírení zabudnutých diel literatúry.
So spisovateľmi je to ťažké. Trápia sa, naháňajú vydavateľov, sú dokonca ochotní vydávať na vlastné náklady. Ak sa im (občas) podarí uspieť, po čase ich sláva prestane baviť a začnú nenávidieť nielen svojich fanúšikov, ale aj svoje vlastné postavy. A tak tu máme fenomén autorov a autoriek, ktorí svoje výtvory doslova znenávideli.
Aj napriek pomerne vlažnému kritickému prijatiu v dobe napísania sa Dracula považuje za jedno z najznámejších diel britskej literatúry. Pre mnohých čitateľov je prekvapením spojenie so Slovenskom.
Mnoho čitateľov predpokladá, že Arthur Conan Doyle dostal šľachtický titul za svoj príspevok k britskej literatúre, alebo dokonca za znovuoživenie postavy Sherlocka Holmesa.
Už niekoľko rokov kolujú zvesti, že s literatúrou pre chlapcov to ide z kopca. Chlapci vraj čítajú čoraz menej a bude to vraj ešte horšie. Ak aj čítajú je to väčšinou brak...
Elo Šándor je autorom výnimočných humoristických zbierok a príbehov, ale pri ich čítaní sa sotva nastane výbuch smiechu. Prestali byť jeho knihy vtipné, alebo sa zmenili ich čitatelia?
Jedným z najzvláštnejších príkladov toho, do akej miery sa podceňuje bežný život, je prípad populárnej literatúry, ktorej obrovskú časť povýšenecky označujeme za brakovú. Chlapčenský príbeh je možno v literárnom zmysle diletantský - čo je to isté, ako keby sme povedali, že moderný román je diletantský v zmysle chemickom, ekonomickom alebo astronomickom, ale vo svojej podstate nie je nehodnotný - predstavuje skutočné centrum milióna planúcich fantázií.
Medzi posledných autorov pôvodných slovenských detektívok pred rokom 1948 patril Július Detrich.
Po roku 1938 sa situácia v detektívnej a dobrodružnej literatúre na našom území prudko zmenila. Dovoz RODOKAPSu, ROZRUCHu a iných zošitových dobrodružných sérií z Čiech ustal a okrem sa očakávalo, že slovenská populárna literatúra si nájde svoju cestu.
Sfalšovaný diplom, Sudca zlosyn, Dáma s tvárou mŕtvoly, Kostlivec pod podlahou, Únos policajného riaditeľa - aj toto sú niektoré z názvov detektívnych zošitov, ktoré vychádzali asi od roku 1906 až do roku 1930.
Poklad Inkov sa hľadal krátko po zničení tejto veľkej ríše, v hľadaní sa pokračovalo za čias Karla Maya, tak prečo to neskúsiť v roku 1939 v jednej z prvých slovenských detektívok s prvkami fantastiky. Jej autorom je Andrej Kalník
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.