Vides Slovakia

Vides Slovakia

Vides Slovensko, je časťou medzinárodnej misijnej organizácie Vides, so sídlom v Ríme. Venujeme sa rozvoju a výchove mladých, najmä najchudobnejších. Na slovensku pôsobíme ako projekt neziskovej organizácie Laura, združenie mladých.

  Strana 1

  Blog
  S odvahou za slobodou v Ňom
  S odvahou za slobodou v Ňom

  Už dokážem piť čaj normálne priamo z hrnčeka čerstvo opláchnutého v jarovej vode (na holandský štýl). Uvarím slovenské pirohy, halušky aj placky a poviem pár slov po holandsky. Angličtina je všade (aj v detských kinách), preto môj holandský slovník veľmi nerastie, no ‚dank u wel‘ – ďakujem celkom stačí. J Chodím do školy na bicykli, aj keď holandské počasie niekedy dá zabrať a moje cyklistické zážitky sa rozširujú. Hlavne zo začiatku som mala silnú tendenciu nejako nesprávne odbočiť, vybehnúť na obrubník a spadnúť, alebo zablúdiť... Ach, ten víťazný pocit, keď som prvýkrát stihla prísť na seminár načas a bez použitia Google maps! Stretávam veľa milých ľudí a mám spolužiakov z celého sveta.

  Blog
  Potulky životom smer Nemecko
  Potulky životom smer Nemecko

  Je decembrové dopoludnie, ja sedím vo svojej izbe a pozerám von oknom na centrum mestečka vo východnom Nemecku, na obyvateľov Lipska, ktorí sa už v predvianočnej nálade náhlia za darčekmi pre svojich milovaných.

  Blog
  Doba plná nenávisti, urážok a neslobody. Že nie?
  Doba plná nenávisti, urážok a neslobody. Že nie?

  Stačí, že človek sa aspoň trochu zaujíma o dianie vo svete a vidí, čo všetko sa deje. Nespočetné množstvo nekončiacich vojen, armáda v uliciach Harare, 60-tisícový pochod za „bielu Európu” na Deň nezávislosti Poľska vo Varšave a mládež, ktorá na sviatok 17. novembra nevie, čo je to Nežná revolúcia. Ako sa má na to pozerať kresťan?

  Blog
  Potulky životom v Poľsku
  Potulky životom v Poľsku

  Posledný prázdninový týždeň. A ja sa nachádzam v Medjugorií s mojimi priateľmi. Radosť, pokoj a Panna Mária, toto všetko nás pritiahlo na spomínané miesto. A my si to plnými dúškami užívame. Vôbec nemyslím na to, že o pár týždňov sa rozlúčim presne s týmito ľuďmi a rodinou. Že mojim druhým domovom sa stane na štyri a pol mesiaca hlavné mesto Poľska-Varšava. Po príchode domov z dovolenky to všetko začalo. Rýchly zápis na mojej domácej univerzite, balenie, posledné stretnutie so spolužiačkami, ktoré ma prišli navštíviť až domov- do Kaplny. Všetko mi trošku uľahčovalo to, že spolu so mnou toto všetko prežívali aj moje priateľky od detstva, ktoré sa tiež prihlásili na takéto šialené dobrodružstvo. Odchod bol veľmi dramatický, babka neudržala slzy a s ňou ani ja. Posledný víkend som strávila s rodičmi vo Varšave, ktorí boli ochotní ma odviesť keď videli všetku moju batožinu. (vlastne celý šatník išiel so mnou 😊) V nedeľu 17. septembra začína moja misia vo Varšave.

  Blog
  Pojizdka v Ukrajinu
  Pojizdka v Ukrajinu

  Je ráno 27. októbra 5:20. Už znova mi zvoní budík. Zoberiem mobil a posuniem si ho o 10 minút. Rada sa riadim heslom kresleného zajaca Bobka z kúzelníkovho klobúka: „Ale ja mám ešte noc.“ :) Pri opätovnom zvonení budíka mi už začalo svitať, dnes predsa nejdem do práce, ale na Ukrajinu. Po chvíľkovom rozmýšľaní, či si ešte predsa len neposuniem budík som porazila svoju lenivosť a vstala som. Začína sa predĺžený víkend na Ukrajine plný upratovania, stretnutia s mladými a stretnutí s priateľmi.

  Blog
  Srdiečko na dlani, pocity a dojmy z našej misie (Ukrajina časť 4)
  Srdiečko na dlani, pocity a dojmy z našej misie (Ukrajina časť 4)

  Sobota 15.7.2017, čas: 18:22, miesto: vlak intercity Košice-Bratislava. Posledná hodina, ktorú trávime spolu. Hlavou nám víri mnoho myšlienok a postupne si ich zatrieďujeme do našich krabičiek. Žalúdky ešte cítia nervozitu, spôsobenú nedostatkom času na prestup, 24-hodinové cestovanie a únavu. Napriek všetkému cítime radosť a zadosťučinenie.

  Blog
  Nádej Luníka IX
  Nádej Luníka IX

  Keď sa skončí prímestský tábor, začína sa pre deti na Luníku IX veľmi nudné obdobie. Každé ráno vstávajú s myšlienkou: čo budem dnes robiť? Zvyšok prázdnin strávia bezprízorným potulovaním sa po sídlisku. Avšak majú aspoň pekné spomienky na ten jeden týždeň, čo prežili s dobrovoľníkmi, ktorí im venovali svoj voľný čas, s ktorými sa hrali super hry.

  Blog
  Cestou necestou ukrajinskými vlakmi (Ukrajina časť 3)
  Cestou necestou ukrajinskými vlakmi (Ukrajina časť 3)

  Posledná spoločná táborová fotka navodila melancholickú atmosféru. Naše deťúrence a rovnako aj my sme sa nehanbili dať najavo smútok z končiaceho sa tábora v Chudľove. Nastal čas balenia sa. Posledný večer sme strávili šantením s rodinkou, ktorá sa o nás celý týždeň starala, a so skvelými animátormi.

  Blog
  Rómčatká z Luníka IX
  Rómčatká z Luníka IX

  Prímestský tábor na Luníku IX nie je ako bežné prímestské tábory. Trvá len dve hodiny doobeda a dve poobede. Aby dieťa mohlo ísť na prímestský tábor, musí splniť niekoľko podmienok, ako napríklad: nesmie fetovať, nesmie prepadnúť, musí chodiť na stretká cez školský rok. Pre deti je to jeden z najväčších zážitkov, spomínajú a tešia sa naň celý ďalší rok.

  Blog
  Naším jazykom je reč lásky (Ukrajina časť 2)
  Naším jazykom je reč lásky (Ukrajina časť 2)

  Únava prichádza. Polovica tábora je za nami a ani nevieme ako. Dni nám utekajú ako voda, fotky a spomienky pribúdajú, priateľstvá sa upevňujú a počet lajčíkov na Instagrame od nových followerov rastie. Tak ale pekne poporiadku.

  Strana 1