Pavol Zlatovský

Strana 1

Blog
Voda na víno
Voda na víno

Kde bolo, tam bolo, v jednej ďalekej krajine sa konala honosná svadba. Zábava prebiehala v plnom prúde, ľudia sa zhovárali, tancovali a popíjali víno. To sa im rýchlo minulo a hrozilo, že svadba by musela pokračovať bez neho. Preto sa jedna žena obrátila na svojho šikovného syna a požiadala ho, aby na víno premenil nejakú tú vodu. On odvrkol, že čo je ho do nich, ale predsa poslúchol. Pretvorená voda napokon chutila lepšie ako pôvodné víno. Naozaj šikovný syn.

Blog
Na počiatku bolo vedomie 3
Na počiatku bolo vedomie 3

Svoje vedomie sme nadobudli tým, že ho v nás prebudil Stvoriteľ svojou prítomnosťou. Toto tvrdenie nás však privádza k myšlienke, že nielen dobro, ale aj zlo do nášho života vstúpilo práve kvôli Stvoriteľovi.

Blog
Na počiatku bolo vedomie 2
Na počiatku bolo vedomie 2

Z predchádzajúceho článku vyplýva, že nadobudnutie nášho vedomia bolo predpokladom toho, aby sme sa stali slobodnými a mohli sa z vlastnej vôle rozhodnúť pre Stvoriteľa. Zlo je v tomto prípade druhá možnosť voľby, niečo, čo je sa javí ako nevyhnutná podmienka – akoby muselo existovať, aby sme mali možnosť výberu. Je teda možné, aby raz zaniklo? Nezanikla by spolu s ním aj naša sloboda? Pravdepodobne áno.

Blog
Na počiatku bolo vedomie
Na počiatku bolo vedomie

Podľa biblickej tradície zlo vstúpilo do života človeka v momente, keď si vzal zakázané ovocie zo stromu poznania. Odvtedy si začal uvedomovať svoju nahotu, začal sa za ňu hanbiť, musel s námahou pracovať, aby sa uživil, dozvedel sa, čo je to bolesť, strach a smrť. Dokázal rozlišovať medzi dobrom a zlom, teda hodnotiť nielen svoje správanie, ale aj správanie svojho okolia. Okrem človeka táto vlastnosť neprislúcha žiadnemu inému živočíchovi.

Strana 1
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.