Pavol Ragan
Fyzik so širokými záujmami. Nie je dobre obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám hovoria to, čo chcete počuť.
Fyzik so širokými záujmami. Nie je dobre obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám hovoria to, čo chcete počuť.
Venované Jánovi Čarnogurskému. Na Medzinárodný deň žien.
V piatok 16. februára 2019 vo veku 60 rokov zomrel bývalý podpredseda Štátnej dumy, rozhlasový moderátor Komsomoľskaja pravda Michail Jurjev. Ten Jurjev, ktorému v roku 2006 vyšla kniha "Tretia ríša: Rusko, ktoré by malo byť" (St. Petersburg, Limbus Press: vydavateľstvo K. Tublina, 2006).
Väčšina výskumných úloh trvá pomerne krátko, granty sa dávajú na zopár rokov a počas nich je treba experiment obstarať, vykonať a ešte aj opublikovať. Môžeme to smelo prirovnať k rýchlemu cvalu. Existujú však experimenty, ktoré trvajú desiatky rokov a jeden, ktorý trvá a má trvať spolu viac ako 220 rokov.
Od začiatku pandémie nás (mnohých) trápia znepokojivé otázky. Prečo je priebeh CoViD taký rozdielny – u niektorých pacientov ľahký a u iných ochorenie prepukne v takej sile, že musia byť hospitalizovaní? Prečo poškodenie pľúc u niekoho pokračuje aj po prekonaní ochorenia? Čo to je vlastne long CoViD a prečo multiorgánové ochorenia trvajú niekoľko mesiacov po tom, ako aj posledný vírus, či jeho zvyšky z organizmu dávno zmiznú? Odpovede by nám mohli poskytnúť protilátky proti protilátkam – autoprotilátky a jav známy ako autoimunitné ochorenie.
Ocitli sme sa na začiatku ďalšej vlny masívneho šírenia ochorenia, ktorú spôsobuje zmutovaný variant vírusu SARS-CoV-2. Pre pochopenie a predpovede šírenia je kľúčové zistiť trvanie imunity proti ochoreniu. Klinické štúdie ukazujú, že imunita by mohla byť veľmi dlho pretrvávajúca. Je to veľmi dobrá správa, že máme dôkazy ukazujúce, že ochorenie vírusom SARS-CoV-2 spôsobuje dlhodobú imunitu proti ochoreniu u väčšiny pacientov. Zároveň je to ukazovák otočený pozitívnym smerom v očakávaní výsledkov obdobných štúdií zaočkovaných a neprekonavších stret so živým (?) patogénom.
V súčasnosti v najzaočkovanejšia krajine zaznamenali prudký nárast prípadov ochorenia. To je zlá správa a bude treba pátrať po príčinách.
26. apríla 1986 po viacnásobnom porušení predpisov obsluhy nastala situácia, ktorú obsluha nebola schopná zvládnuť. Konštrukčné chyby a nedostatky reaktora RBMK 1000 pri bežnej prevádzke nemohli viesť k následkom – výbuchu reaktora, poškodeniu palivovej zóny, jej roztaveniu a masívnemu úniku rádioaktívnych látok do okolia elektrárne a široko ďaleko od nej.
K veci sa vedú diskusie vedúce až k prapodivným reakciám – urazilo sa mnoho skupín, aj keď ich nikto neurážal. Slovo „prapodivný“ sa zdá byť zo sféry rozprávok, ja som sa s ním napodiv stretol v argumentácii advokáta na súde, tak ho občas použijem mimo sféry magična.
Výpočet v nadpise nie je konečný, variantov je viac, čím ďalej v čase sme, tým viac je zrejmé, že sa varianty v čomsi podobajú. Pod imunitným tlakom sa vírus mení tak, aby protilátky mali na neho menší účinok. Iný bacil, zdá sa, zahryzol sa do hláv našich politikov, ale neboli to prióny, ba ani vrtivka čerešňová.
K pojmom v oblasti virológie (v ktorej sa zdá byť odborníkom už hádam aj Mária z mexického seriálu:-) bude treba pridať ďalší. Znovu by z variantov mohla plynúť nádej na svetlo na konci tunela, ak ovšem budeme sekvenovať. Tak som to trochu zahmlil. Variant je mužského rodu, varianta je po česky – aj tak sa stále mýlime – tu je to jasné, na Jazykovedný ústav mám dlho už zopár iných dôležitých otázok.
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.