Mikuláš Hodovanec

Vyštudoval som medzinárodné vzťahy a moderné dejiny na viacerých európskych univerzitách. Venujem sa histórii Iránu a Ruska a bezpečnostným otázkam.

Strana 1

Blog
V pražských službách Jej Veličenstva
V pražských službách Jej Veličenstva (výber z blogov)

V novembri 2019 uviedla stanica HBO na obrazovky špionážnu minisériu Bez vedomia. Mimoriadne pútavý príbeh hlavnej hrdinky v podaní slovenskej herečky Táne Pauhofovej, v ktorom sa v Prahe na sklonku Studenej vojny prepletajú záujmy spravodajských služieb hneď troch krajín si právom vyslúžil pozitívne hodnotenie kritikov. V bývalom Československu sa však odohralo hneď niekoľko veľmi vzrušujúcich reálnych príbehov, ktoré sa tejto filmovej fikcii vyrovnajú. Toto je jeden z nich.

Blog
Za hrdinom
Za hrdinom

Možno ste ho stretávali aj Vy, v električke či pri nákupe v Tescu na Kamennom námestí, iba pár metrov od maličkého bytu, v ktorom prežil niekoľko desaťročí. Netušili ste, na koho sa pozeráte, a sotva by Vám napadlo hľadať v ňom hrdinu. A predsa ním bol. Trúfam si povedať, že jedným z najväčších, akých za svoj život uvidíte. Ak nie tým najväčším... Napriek vysokému veku vystretý, s pokorou v tvári, no silou a hrdosťou v očiach...do konca života verný prísahe, ktorú zložil. Vtedy, v Plzni, v noci na 21. júna 1949...

Blog
Slovenská misionárka v Iráne
Slovenská misionárka v Iráne (výber z blogov)

Pred niekoľkými dňami sa na parížskom cintoríne Montparnasse rozlúčili s rehoľnou sestrou Miriam Karmažinovou zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Jej život sa zavŕšil 11. novembra 2017 vo veku 105 rokov. Pravdepodobne neviete, o kom je reč. O osobnostiach, ako bola ona, sa nezvykne príliš hovoriť. A pritom život sestry Miriam si pozornosť nepochybne zaslúži – nie tak pre svoju dĺžku, ako pre odhodlanie, s ktorým počas celého jeho trvania táto žena oddane slúžila Bohu a núdznym.

Strana 1