Martin Šmilňák
Pedagóg, riaditeľ, člen predsedníctva KDH
Po ukončení základného a stredného vzdelávania nám tí najlepší (20 %) utečú vzdelávať sa do zahraničia a tí najslabší (20 %) sú takmer negramotní, neovládajú žiadne zmysluplné zručnosti a nevedia sa o seba postarať. Premyslené systémy v zložitej výrobe, v hokeji, v školstve alebo inde usporiadajú všetko tak, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok. Vytvoriť dobrý systém vyžaduje skúsenosti, analýzy rôznych dát, posudzovanie všetkých súvisiacich okolností a veľkú mieru predvídavosti. Ak do tvorby systému pripustíme krčmových odborníkov a populistických politikov, otvárame dvere katastrofálnym výsledkom.
Skôr, ako ma ľudsko-právne organizácie označia za rasistu, spomeniem štvrťstoročie pedagogickej praxe na národnej i medzinárodnej úrovni (18 rokov ako riaditeľ), vedenie školy integrujúcej deti z rómskej osady či dobrovoľnícku prácu v černošskom gete v USA.
Ako sa zdá, poslaneckej tvorivosti sa medze nekladú. Škoda, že aj dobre mieneným úmyslom často chýba logika a poznanie reálnych možností. Presne to je prípad 3. hodiny telesnej výchovy.
Vopred sa ospravedlňujem všetkým kolegom pedagógom. Ani v najmenšom si Vás nedovolím znevažovať. Toto zjednodušené prirovnanie nie je namierené proti Vám, ale proti premnoženým hlúpostiam v našom školstve.
Najnovšie štatistiky z Európskej komisie odkrývajú smútok a nahotu slovenského školstva. Podľa nich si začínajúci slovenský učiteľ kúpi za mesačnú mzdu menej ako jeho kolegovia takmer v celej Európe. Horšie na tom sú už len pedagógovia v Albánsku.
V porovnaní so svetom poskytujú slovenské školské jedálne vcelku kvalitnú stravu. Ak má byť pre naše deti bezplatná, urobme to premyslene, systémovo a bez zbytočných komplikácií. A musia sa jej dočkať aj deti s diétnymi problémami.
• O tom, aký je rozdiel medzi sektou a riadnou politickou stranou • Prečo sa Matovičovi nedá veriť konzervatívny protiútok • Či sa dá uveriť spájačom, ktorí nedávno trhali a rúcali
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.