Ján Kolár

Ján Kolár

Pútnik na stanici Zem. Verím, že kľúč k riešeniu celosvetových problémov leží v našom vlastnom vnútri, v zušľachtení duševných schopností, v prepojení myslenia, cítenia a konania. Keď dokážeme skrotiť démonov v našom vnútri, vojny už viac nebudú potrebné. Evolúcia človeka nie je ukončená a záleží len na nás, akým smerom sa bude uberať.

Strana 1

Blog
Vedou a technikou k svetlejším zajtrajškom. Naozaj ?
Vedou a technikou k svetlejším zajtrajškom. Naozaj ?

Za posledných dvadsať rokov technológie výrazne ovplyvnili náš spôsob života. Ťažko nájsť oblasť života, ktorá ostala nedotknutá rozvojom informačných a komunikačných technológií. Čipy s väčším výkonom ako niekdajšie sálové počítače nájdeme v produktoch, ktoré sú dostupné aj pre bežných ľudí. Takmer každé zariadenie, ktoré využíva elektrickú energiu, obsahuje aspoň jednoduchý procesor. Dostupnosť výpočtového výkonu umožňuje integrovať zložité funkcie v malých a kompaktných zariadeniach. Vždy keď príde na trh nový výrobok, sú ním ľudia uchvátení, pretože im v niečom uľahčí život. Každá minca však má dve strany.

Blog
Uhlíkový cyklus - časť 2
Uhlíkový cyklus - časť 2

Započúvali ste sa niekedy do vlastného dychu ? V dnešnom svete plnom rôznych zdrojov hluku to niekedy ani nie je možné. Nie sme schopní vnímať množstvo maličkostí, ktoré nás každodenne obklopujú. Jednoducho ich v každodennom zhone prehliadneme. Dýchanie nie je vlastné len človeku, ale všetkým živočíchom. Dokonca aj rastliny dýchajú. Vedci sú s citlivými prístrojmi schopní tento šepot zachytiť dokonca aj v oblastiach tradične považovaných za nevhodné pre život. Ako je napríklad stred Antarktického kontinentu vzdialený tisíce kilometrov od obývaných oblastí.

Blog
Uhlíkový cyklus - časť 1
Uhlíkový cyklus - časť 1

V tomto blogu sa pozrieme na ďalší mýtus, ktorí šíria klimaskeptici, keď tvrdia, že zvýšené hladiny skleníkových plynov v atmosfére nie sú dôsledkom ľudskej činnosti.

Blog
O večnej jari a duši mora
O večnej jari a duši mora

Klimatické zmeny považujem za jednu z najdôležitejších tém 21. storočia. Napriek naliehavosti výziev, ktoré z toho vyplývajú, spoločnosť tejto téme nevenuje dostatočnú pozornosť. Ide o zložitú problematiku, ktorú bežný človek nedokáže pochopiť. Mnohí ľudia sa preto uchyľujú k zjednodušeným vysvetleniam, ktoré im ponúkajú novodobí mesiáši.

Strana 1