Dominik Macák
Katolícky kňaz študujúci politické vedy a sociológiu na jednej z Pápežských univerzít v Ríme.
Katolícky kňaz študujúci politické vedy a sociológiu na jednej z Pápežských univerzít v Ríme.
Štúdujúc politickú sociológiu objavíte, koľko rôznych cieľov si ľudia definujú v spoločnosti. A k tomu prispôsobujú i kroky k ich dosiahnutiu. Už Aristoteles, ale ešte viac Svätý Tomáš, pomenovali posledný cieľ spoločnosti spoločné dobro.
Asi najjednoduchšia definícia navigácie je: Ide o rôzne techniky potrebné k tomu, aby človek určil súčasnú polohu a následne vybral správny smer k dosiahnutiu vytýčeného cieľa. Aj keď v súčasnosti máme po ruke GPS-ko v každom smartfóne, predsa múdri využijú klasiku.
Slovo zodpovednosť pochádza zo spojenia dvoch slov: odpoveď a dovednosť. Podobne je to i v iných jazykoch. Základom sú dve latinské slová responsum (odpoveď) a habilitas (schopnosť). Tak zodpovednosť môžeme definovať ako schopnosť človeka dať odpoveď na otázky a záležitosti, ktoré vstupujú do jeho života z vonku.
Úryvok z evanjelia 18. nedele čerpá inšpiráciu z jednej, v dejinách ľudstva často sa opakujúcej a bolestivej situácie v rodine. Nielen, že sa treba postaviť zoči-voči tajomstvu smrti (ešte viac tým, že sa týka straty blízkeho človeka), ale i riešiť pozostalosť.
Vnímajúc politický “boj” medzi kresťanmi v posledných 2-3 rokoch, som presvedčený, že kresťania stoja pred jednou výzvou (možno to bude rozhodnutie, možno harmonizácia). Ide o podobnú výzvu, ktorá sa odohráva vo vnútri Katolíckej cirkvi.
Priznám sa, že som stály volič KDH. Poznám ich program a páči sa mi. Je hodnotovo vyvážený a realistický. Samozrejme, že doplnený mnohými ideálmi (veď i v politike treba trochu nadhodiť latku). Ale nie je populistický, postavený na 10-tich (či dokonca 5) sloganoch.
Európska únia vznikla ako proces “bottom-up”. Anglosaský výraz, ktorý pomenúva proces riešenia problému vychádzajúci z reálnych detailov a maličkostí, aby došiel k novému uskutočniteľnému modelu. Na počiatku toho, čo poznáme pod pojmom Európska únia, neboli vlády, diktátori, králi či aliancie. Tento proces začal v ľuďoch, ktorí sa zobudili do reality, ktorú spôsobili dve ničiace vojny.
Radikálne postoje - zvlášť v medziľudských vzťahov a v politike - spôsobili v dejinách ľudstva mnoho plaču, utrpenia a dokonca i smrť miliónov nevinných životov. Ak sa na ne pozrieme zo širšej perspektívy, v konečnom dôsledku nič nepriniesli a nič nevyriešili, pretože sa predstavujú ako jednoduché odpovede na zložité problémy.
Dnes, v čase keď sa Európa ponorí do tmavej noci, sa stretnú Rímsky pápež a Moskovský patriarcha po prvýkrát v histórii. Všetko sa udeje na pôde kubánskeho medzinárodného letiska v Havane a pod dohľadom Raula Castra.
Používaním webstránky denník Postoj súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.