Andrej Kolárik
Autor je absolventom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB a podpredsedom KDMS (Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska)
Autor je absolventom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB a podpredsedom KDMS (Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska)
Program ktorej strany je Vám najbližší? Prejdite si volebný kompas a zistíte. Okrem toho volebný kompas nám ukazuje , ktoré strany sú najbližšie okraju politického spektra a že nám tu chýba vyslovene pravicová politická strana.
Má byť konzervatívec nacionalistom? Má pre nás platiť heslo z minulého storočia “Za Boha, za národ” ? Odpoveď na túto otázku budem hľadať na Pyrenejskom polostrove, v Španielsku.
Nedávno sa v médiách objavili návrhy nového územného členenia. Čo si o tom myslím? V čom je návrh dobrý a za čo si zaslúži výraznú kritiku?
Prečo Európa ovládla svetové moria a Čína nie? Ako to súviselo s počtom panovníckych dvorov v Európe? Prečo tu nemáme brainstorming riešení ? Súvisí to s počtom rozhodovacích centier?
Dnes začnem prvý zo série blogov o subsidiarite - o kontraste etatizmu a lokalizmu. Budúci týždeň budeme pokračovať o tom, prečo Kolumbus do Ameriky doplával a Číňania nie.
O tom, ako sa budujú fungujúce komunity v Juhoafrickej republike a či vedia byť prínosom pre Slovensko
Prečo si myslím, že jednomandátové obvody nie sú pre Slovensko vhodné
V sobotu 29. októbra 2022 prebehli na Slovensku spojené župné a komunálne voľby. V tomto článku pokračujeme v analýze volieb županov z hľadiska volebnej geografie
V sobotu 29. októbra 2022 prebehli na Slovensku spojené župné a komunálne voľby. V tomto článku ideme analyzovať výsledky volieb župana z hľadiska volebnej geografie.
S blížiacimi sa komunálnymi voľbami prichádza zamyslenie, či je jestvujúce členenie územia Slovenska do takmer 2900 miest a obcí (Spáč, Sloboda, 2014) efektívne. Mnohé z nich sú počtom obyvateľov malé, v periférnych regiónoch ďaleko od mestských centier, disponujúc obmedzeným rozpočtom, ktorý nevie pokryť požadovaný rozsah dostupných služieb. Dve tretiny obcí na Slovensku majú počet obyvateľov menší ako 1000, 10% má dokonca menej ako 200 obyvateľov. Extrémnym príkladom bola obec Ondavka (okres Bardejov) s iba 17 obyvateľmi, kde sa v r. 2014 o pozíciu starostu a obecných poslancov nik nehlásil (SME, 2014).
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.