Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. január 2016

Prečo nebude Procházka skokanom volieb. Alebo ako prísť z večera do rána o pár percent

Tento blog má byť reakcia na komentár Martina Hanusa v denníku Postoj, v ktorom píše o Radoslavovi Procházkovi ako o skokanovi volieb s potenciálnym ziskom nad 20 % v marcových voľbách. Mýty o skokanovi volieb sa však rozplynuli  od večera do rána. Čo vie urobiť jeden žúr a jedna reportáž, vie veľa politikov. Po včerajšom dni aj Radoslav Procházka a jeho SIEŤ.
Prečo nebude Procházka skokanom volieb. Alebo ako prísť z večera do rána o pár percent

Vráťme sa však k samotnému komentáru a analýze Martina Hanusa. Dá sa súhlasiť s jeho tvrdeniami o vývoji v čase po prezidentských voľbách. Procházka v nich získal nad 21 % a mal právo uvažovať nad vytvorením silnej stredopravej strany s populárnym lídrom. Predovšetkým po rozklade SDKÚ-DS a bezzubým vajataním lídrov opozície. Hašterenie a nejednota medzi predstaviteľmi KDH, MOSTu, OĽANO či SaS priam umocňovali frustráciu pravicového voliča, ktorý sa už nerozhodoval, koho ísť v marcových voľbách voliť, ale či ísť vôbec. Procházka mal teda jedinečnú šancu vraziť klin do štandardných strán, zdvihnúť vlajku a vydať sa cestou spasiteľa pravice.

Pri volebnom úspechu Radoslava Procházku v prezidentských voľbách netreba opomenúť ale jeden dôležitý fakt, a to je skladba jeho voličov. Asi nebude prekvapením, keď napíšem, že drvivú väčšinu hlasov odovzdalo Radoslavovi Procházkovi konzervatívne spektrum pravicových voličov. Tí síce mali medzi kandidátmi Pavla Hrušovského či zakladajúceho predsedu KDH Jána Čarnogurského, no pri nich prevažovali pre mnohých viac negatívne konotácie ako pozitívne. A preto sa rozhodli v prezidentských voľbách pre mladosť a sympatickosť, ktorú stelesňoval Procházka.

Na rozdiel od Martina Hanusa si myslím, že ak mal Procházka po prezidentských voľbách staviť na smerovanie svojej strany, mal sa vydať touto cestou. To sa však nestalo, a preto nečudo, že sa jeho voliči vrátili k politickým stranám, ktoré volili v minulosti. Konzervatívnejší ku KDH či OĽANO, liberálnejší k SaS či MOSTu. A preto Procházkovi zostali väčšinou len voliči bývalej SDKÚ-DS.

SIEŤ teda mala našliapnuté na výsledok približne okolo 10 % s nádejou, že pri dobrej opozičnej politike môžu o ďalšie štyri roky zahviezdiť. Aj tento predpoklad sa po včerajšom večeri zdá byť skôr nereálny. V reportáži Martiny Törökovej sa totižto vyjadril, že si vie predstaviť spoločnú vládu s Robertom Ficom. Urobil tak ako jediný predstaviteľ opozičnej strany, a to dosť nečakane. V čase, keď by Procházkovi najviac prospelo ukázať, aký on môže byť premiér a akou môže byť SIEŤ alternatívou, pochoval všetky nádeje ľudí, ktorí mu verili. Bývalý volič SDKÚ-DS je totiž náročný.

Presvedčil sa o tom Dzurinda s Miklošom, dobehlo to Pavla Freša, ktorý na túto funkciu nebol absolútne pripravený a dnes to dobieha Radoslava Procházku. Pre bývalého voliča SDKÚ-DS je totiž spolupráca so stranou SMER-SD absolútne neprijateľná. Skôr hľadá alternatívu ako prienik v programoch so stranou, ktorú považuje za najväčšie zlo. Dovetok Radoslava Procházku v podobe „Ľudia si to zaslúžia“ len umocňuje nerozumnosť predsedu strany SIEŤ.

Tak ako Martin Hanus, aj ja si dovolím malý tip. Jeden žúr a jedna reportáž budú mať za dôsledok prepad SIETE o viac ako tri percentá a ak skončia na konečnom čísle 8 %, budú môcť byť radi. Najkonzervatívnejší podporovatelia Radoslava Procházku uprednostnia KDH, ktoré po pár rokoch trápenia ponúklo serióznu a veľmi zaujímavú kandidátku. Ľudia ako koordinátor Národného pochodu za život  a dlhoročný prolife aktivista Marek Michalčík, Slovenka roka Eva Grey či ďalší môžu byť pre KDH veľkou nádejou. Rovnako je to aj hovorkyňa Aliancie za rodinu Anna Verešová na kandidátke OĽANO. No a liberálnejší uprednostnia istotu MOSTu, čo je síce slovensko-maďarská strana, ale Lucia Žitňanská je pre nich dostatočná záruka liberálneho smerovania a pokračovanie Radičovej politiky. Tak či onak, názor Martina Hanusa sa po včerajšom večeri ukázal ako prirýchla predpoveď.

Inzercia

Vyštudovaný historik a povolaním kúzelník, predseda Mladých konzervatívnych demokratov, aktivista Aliancie za rodinu a šéf organizačnej sekcie Národného pochodu za život v Bratislave.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Sv. Terezka na Slovensku  a v Petržalke. Prečo...?

Sv. Terezka na Slovensku a v Petržalke. Prečo...?

Už v sobotu večer (9.2.2016), pred plánovaným nedeľným príchodom dorazili relikvie sv. Terezky do kostola 7-bolestnej Panny Márie v Petržalke. Práve vo chvíli mládežníckej akadémie a piesne s Terezkinými  textami „Mojím povolaním je láska“. Silná symbolika, ktorú by málokto naplánoval. Spolupatrónka Francúzka začala svoju misiu Slovenska v prototype socialistického sídliska bez Boha, ale napriek tomu v novom kostole, práve zasvätenom patrónke Slovenska.

Blog
Neekumenický Pastirčák a Šavlova halikóza

Neekumenický Pastirčák a Šavlova halikóza

Eucharistia nie je nič menšie ako Telo Kristovo. Skutočné Telo Kristovo, žiaden symbol ako sa to píše napríklad na stránkach Cirkvi Bratskej. Eucharistiu katolík prijíma s najväčšou pokorou, klania sa jej, chová k nej najväčšiu úctu. V Eucharistii je prítomný samotný Boh. Nič užasnejšieho ako Eucharistia nepoznám.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.