Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. február 2022

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Ako by mohla dopadnúť ruská invázia na Ukrajinu podľa Britského ministerstva obrany. 1. Vyslanie vojenských jednotiek pod krytím ako "mierových síl. 2. Útoky na veľké vzdialenosti. 3. Obsadenie pobrežnej diaľnice M14. 4. Zvoliť viacnásobný prístup. 5. Cieľ: Kyjev. Stiahnutie ruskej armády bude chvíľu trvať. Tisíce ďalších ruských vojakov na ukrajinských hraniciach. Regionálny podiel obyvateľov hovoriacich rusky, ako prvým jazykom
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Rusko si zachováva významnú vojenskú prítomnosť, ktorá môže uskutočniť inváziu bez ďalšieho varovania. Nižšie ukazuje možnú os invázie prezidenta Putina. Stále sa môže rozhodnúť predchádzať konfliktom a zachovať mier

Zdroj Twiter - Britské ministerstvo obrany

Ako by mohla dopadnúť ruská invázia na Ukrajinu

Vladimir Putin má na stole viacero možností - od malého vpádu až po letecké útoky a pochod na Kyjev. Rusko obkľúčilo Ukrajinu z troch strán - na Kryme na juhu, pozdĺž ruských hraníc na východe a v Bielorusku na severe - čo mu dáva rôzne možnosti útoku. Toto sú niektoré z prístupov, ktoré by mohlo použiť:

1. Vyslanie vojenských jednotiek pod krytím ako "mierových síl
Vladimir Putin by mohol nariadiť vyslanie jednotiek do Ruskom kontrolovaných separatistických častí Ukrajiny pod krytím ako "mierové jednotky". Možno sa zastaví pri náznakoch priamej invázie, ale tento krok by zvýšil tlak na Kyjev a NATO. Zároveň vzhľadom na silu, ktorú už Moskva zhromaždila na separatistickej východnej Ukrajine, by tento región mohol byť najjednoduchšou pozíciou, z ktorej by sa mohla začať plnohodnotná invázia

2. Útoky na veľké vzdialenosti
Rusko by mohlo začať útoky na diaľku s použitím zbraní, ako sú rakety dlhého doletu, rakety, riadené strely a letecké útoky. Táto možnosť by Moskve umožnila útočiť s obmedzeným rizikom odvety a starnúce systémy protivzdušnej obrany Ukrajiny by boli ľahko prekonané - vedomá si tohto rizika požiadala NATO o moderné americké systémy Patriot. Ak by sa takouto vzdušnou, raketovou a delostreleckou kampaňou nepodarilo prinútiť k ústupkom, nasledovali by pozemné sily.

3. Obsadenie pobrežnej diaľnice M14 
Urobiť záber pobrežnej diaľnice M14, ktorá vedie medzi Krymom a ruskou hranicou. To by zahŕňalo použitie pechoty a obrnenej techniky s podporou drvivej delostreleckej sily na prerazenie koridoru od separatistami kontrolovaného Nozoazovska cez pobrežné mestá Mariupol a Berďansk až po Cherson pri ústí Dnepra. 

Táto trasa má pre Rusko niekoľko výhod - v neposlednom rade zabezpečenie Severokrymského kanála, kanála pre sladkú vodu na Krym, ktorý Ukrajina odrezala po anexii v roku 2014. Takýto útok sa však už dlho očakával, takže by mu chýbal akýkoľvek prvok prekvapenia. Umožnil by tiež Ukrajine sústrediť svoju armádu na relatívne malom, dobre chránenom území.

4. Zvoliť viacnásobný prístup 
Ten by mohol zahŕňať vyslanie jednotiek cez hranice na východe do Charkova a Luhanska a útok z juhu cez Krym - aby sa zmiernili obmedzenia ktorejkoľvek z týchto jednotlivých možností. Viacstranný útok by prinútil Ukrajinu buď vybrať si, kam sústrediť svoje úsilie, rozložiť svoje zdroje, alebo ustúpiť, aby sa vyhla obkľúčeniu. Existujú rôzne možnosti, ako by sa takýto útok odohral - podľa iného scenára by ruské sily vtrhli zo severu z Bieloruska a cez ruskú hranicu na východ 

5. Cieľ: Kyjev
Najextrémnejším scenárom, ak je to potrebné na dosiahnutie toho, čo chce, je, že Putin sa zameria na samotný Kyjev. Dobytie hlavného mesta by bolo náročné vzhľadom na topografiu a prevažne nepriateľsky naladené obyvateľstvo. Invázia síl z Bieloruska by bola pre Rusko pravdepodobne najlepšou možnosťou, pretože by sa vyhla niektorým kľúčovým prekážkam. Putin by však v tejto fáze invázie nemusel vôbec vstúpiť do hlavného mesta - so zničenou ukrajinskou armádou, obsadenou polovicou krajiny a ruským delostrelectvom zaparkovaným na dostrel jeho úradu by prezident Volodymyr Zelenskyj nemal inú možnosť, ako sa vzdať.

Telegraph 14. február 

Stiahnutie ruskej armády bude chvíľu trvať

Kremeľ uviedol, že stiahnutie ruských síl z okolia Ukrajiny bude trvať dlhšie obdobie po tom, čo správy o vojenskom stiahnutí Moskvy vyvolali skepticizmus spojencov Kyjeva. "Toto je proces, ktorý bude nejaký čas trvať," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo Moskva predtým oznámila dve samostatné stiahnutia po cvičení, ktoré vyvolalo obavy z ruskej invázie na Ukrajinu.

Tisíce ďalších ruských vojakov na ukrajinských hraniciach
Minister pre ozbrojené sily James Heapey podporil informácie USA, podľa ktorých sa na ukrajinských hraniciach zhromažďujú ďalšie tisíce ruských vojakov. "V noci ste videli, že americká administratíva informovala o tom, že k hraniciam sa presúva ďalších 7 000 osôb." "To, že sa do oblasti presúva viac ľudí, ako sa ich presúva preč, a že kľúčové bojové prostriedky, ktoré sme v posledných dňoch videli presúvať sa k ukrajinskej hranici, teraz zahŕňajú vybudovanie mostov a množstvo ďalších vecí, naznačuje, že sa robia posledné prípravy na ich inváziu."

Regionálny podiel obyvateľov hovoriacich ruským, ako prvým jazykom

Inzercia

Telegraph 17. február

Mapy ukážu pestrosť Ukrajiny aj zložitosť jej deliacich línií

Pohľad na históriu Ukrajiny až po jej súčasnosť. Politciké otázky, národnostné otázky. Pozri viac na ČT24.

Časť Ukrajiny bola aj súčasťou Poľsko Litovského kráľovstva. Pozri viac na Wiki.

Mapa stredovekej Európy okolo roku 814. Ranný stredovek wiki

 

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ako Rusi vyzbrojujú.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ako Rusi vyzbrojujú.

Anglické stíhačky zachytili dve bombardovacie lietadlá Tupolev 95 (Bear H) a dve prieskumné lietadlá Tupolev 142 (Bear F), ktoré leteli severne od Škótska, pretože sa nachádzali v "oblasti záujmu Spojeného kráľovstva". Hypersonické preteky v zbrojení: ako sú nové ruské rakety súčasťou vojenskej revolúcie s rýchlosťou 20 000 km/h. "Ruská hypersonická raketa Avangard je nezachytiteľný všetkými existujúcimi a perspektívnymi prostriedkami protiraketovej obrany potenciálneho protivníka." Hypersonické kĺzavé rakety, medzi ktoré patrí aj Avangard, sa vypúšťajú na okraj vesmíru na palube existujúcich balistických rakiet a potom sa hypersonickou rýchlosťou vypustia do zemskej atmosféry. V roku 2018 Spojené štáty podporili zákon, podľa ktorého bude mať krajina do októbra 2022 funkčné hypersonické zbrane. Predpokladá sa, že aj Čína je vo vývoji svojej technológie ďaleko vpred a investuje do viacerých testovacích zariadení na hypersonické rakety. India, Francúzsko, Austrália a Japonsko tiež pracujú na vlastnom hypersonickom výskume. V Spojenom kráľovstve sa realizuje projekt stíhacieho lietadla Tempest. Namiesto toho sa USA viac zaujímajú o vysoko výkonné mikrovlnné zbrane, ktoré sa môžu zamerať na jednotlivé komponenty. Rusko malo minulý rok štvrtý najväčší vojenský rozpočet na svete. Stále však výrazne zaostáva za Spojenými štátmi, Čínou a Spojeným kráľovstvom, pokiaľ ide o výdavky na obranu na obyvateľa. V súčasnosti má Rusko približne 120 stálych práporov pripravených na boj, teda až 120 000 vojakov, ktorí môžu byť v okamihu vyslaní do boja do ktorejkoľvek časti sveta. Ruská vojenská kampaň na podporu Baššára al-Asada v Sýrii v roku 2015 a obmedzený, tajný vpád na Ukrajinu v rokoch 2014 - 2015 sa ukázali ako neoceniteľné reálne bojové skúsenosti pre ruské jednotky a slúžili ako testovacia základňa pre najnovšie ruské zbrane. Ale práve 6 ruských raketových projektov, nazývaných "superzbrane", sa považuje za klenoty ruského vojenského arzenálu a v konečnom dôsledku by sa mohli použiť ako páka pri rokovaniach o odzbrojení so Spojenými štátmi. Medzi nimi je aj veľmi ambiciózny Poseidon, jadrový podmorský prostriedok, ktorý má schopnosť prekonať oceán a zasadiť ničivý úder pobrežným cieľom. "Niektoré zo 'superzbraní' - najmä tie, ktoré sú ešte vo fáze vývoja a majú neisté vyhliadky na úspech, ako napríklad Burevestnik alebo Poseidon - by mohli byť obetované ešte pred ich uvedením do služby, ak by to prinieslo ústupky zo strany USA v iných oblastiach."

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.