Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. február 2022

Synoda: Vykročme z kruhu beznádeje

Slovenskí katolíci sa kedysi mĺkvo ľubovali v estrádach náboženských predstaviteľov. Tento zmysel pre „ľudovú zbožnosť“ už z národa vyprchal. Ostalo prázdno a ticho. Aj znechutenie. Dokážeme si v synode definovať novú „spoločenskú objednávku“ hlásania kresťanskej viery na Slovensku?
Synoda: Vykročme z kruhu beznádeje

Prípravný dokument synody v tretej tematickej oblasti s názvom „VZIAŤ SI SLOVO“ hovorí:

Všetci sú vyzvaní hovoriť s odvahou a parrésiou, t.j. zahrnúť slobodu, pravdu a lásku. Ako podporujeme v rámci nášho spoločenstva a jeho orgánov slobodný a autentický komunikačný štýl, bez dvojtvárnosti a oportunizmu? A ako je to voči spoločnosti, ktorej sme súčasťou? Kedy a ako dokážeme povedať to, čo nám leží na srdci? Ako funguje vzťah s médiami (nielen katolíckymi)? Kto hovorí v mene kresťanského spoločenstva a ako sa vyberá?

 

 

Hovoriť s odvahou

 

Je neľahké zdvihnúť svoj hlas keď všetci naokolo mlčia. Len rodení excentrici to zvládajú ľahšie. Pápež František ako prvý pápež pozýva dnes všetkých katolíkov, aby sa neváhali ozvať a v pravde láskavo poukázať na to, čo súčasná podoba cirkvi a katolíckosti stráda. Myslím, že väčšina z nás si ešte dostatočne neuvedomila toto obrovské pozvanie sv.otca. Ak si naozaj uvedomíme, kým a k čomu sme pozvaní, pozbierame v jednej chvíli odvahu odpovedať na toto volanie; hovoriť s odvahou a otvorene o tom, čo si často všetci myslia a súčasne o tom všetci mlčia.

V spoločenstve farnosti, zboru alebo kresťanského združenia odvaha jedného dokáže prebudiť odvahu a záujem mnohých ďalších. Nečakajme, čo povedia iní, hovorme svojimi vlastnými ústami “čo Duch hovorí cirkvám” (Zjv 3,22). V krste sme boli všetci ponorení do Kristovho prorockého poslania a “napojení tým istým duchom” – ako píše sv. Pavol (1Kor 12,13).

 

 

Nedajme sa odradiť oportunizmom

Inzercia

 

“Je jedno, čo povieme, čo napíšeme, aj tak to upravia a preinačia na ceste do Ríma.” – hovoria mnohí vopred znechutení veriaci. Možno majú pravdu. Možno práve ich návrh a ich postreh sa nedostane cez lievik synodálnych koordinátorov do záverečného znenia dokumentu. Ale ak si predstavíme, že rovnakú myšlienku vnukne Duch mnohým ďalším veriacim, ktorí ju v rámci synodálneho dialógu vyslovia, jej zakotvenie vo finálnom dokumente je viac ako pravdepodobné, akokoľvek odvážne by znela. Na synodálnom procese v Nemecku sa minulý týždeň dostalo do uznesení s viac ako 80 percentnou podporou napríklad vyjadrovanie veriacich ku nominácii na svojho budúceho biskupa, svätenie ženatých mužov za kňazov (kvôli čomu napr. u nás Michal Lajcha a Peter Baláž nedávno obetovali svoju verejnú kňazskú kariéru) alebo svätenie diakoniek (u nás počas totality praktizované v rámci skrytej cirkvi). Zdroje katolíckej viery sú Písmo a Tradícia (s veľkým „T”). Nebojme sa hovoriť aj v rozpore s tradíciami (s malým „t”), i keď sa obávame prvotného povrchného nepochopenia ľudí, ktorí si katolíckosť mýlia s katolicizmom (v zmysle ideológie medzi ostatnými „izmami” ako píše Tomáš Halík v knihe Odpoledne křesťanství).

Ak sa chceme oslobodiť od zakorenenej dvojtvárnosti a pokryteckosti znetvorenej tváre viery, ak sa nechceme hanbiť kdekoľvek priznať k akému vierovyznaniu sa hlásime, budeme musieť byť na určitý čas „znamením odporu” pre svojich súkmeňovcov, ktorí si z katolíckej viery miesto jej životnej múdrosti, posvätna, radosti a medziľudskej lásky urobili vankúš svojich antropomorfných predstáv na spokojné hovenie v nevedomosti a apatii či vymedzení voči súčasnému svetu, človeku a jeho potrebám. Nebojme sa byť „uholným kameňom” (Ž 118, 22) pre budúcnosť viery, ktorú sme dnes pozvaní spoluredefinovať pre svoj ďalší život a život našich detí a vnúčat. Je to historická príležitosť!

 

 

Náhubková doba skončila

 

Po kauze Bezák prijala KBS tzv. náhubkový zákon, ktorý zakazoval slobodne sa vyjadrovať v médiách kňazom a duchovným bez výslovného povolenia ich biskupa. Mala sa tak zmraziť verejná debata a pluralita názorov na prípustnosť absolutistického riadenia slovenskej cirkvi z netransparentných miest bez vypočutia verejnej mienky veriacich. Niektorí kňazi bez dovolenia vyjadrili opačné postoje a boli preto postihovaní, iní, ktorí sa nachádzali dlhodobo na periférii cirkvi sa vyjadrili kriticky a otvorene (napr. Tonko Srholec), čím získali väčšiu dôveryhodnosť pred veriacimi a verejnosťou, než KBS. Spoločnosti je totiž úprimnosť a transparentnosť vždy cennejšia, než skrývanie sa za zbožné klišé.

 

Dnes sa všetci veriaci môžu vyjadrovať otvorene a slobodne. Majú na to príležitosť a otvorené dvere. Prekročíme tento prah nádeje, alebo zostaneme stáť za dverami, v šere beznádeje?

Autor študoval katolícku teológiu a filozofiu v Poľsku a promoval na Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2012 ako gréckokatolík. V roku 2014 obhájil titul doktor filozofie (PhDr.) v rigoróznom konaní na Trnavskej Univerzite a v roku 2022 titul doktor teológie (ThDr.) na Univerzite Mateja Bela. Je autorom monografie "Materializmus a monoteizmus v myslení dnešného človeka", čiastočne autobiografickej e-knihy "Kto píše čo píše" o cirkevnej situácii na Slovensku a knihy "Odtajená! Tajná cirkev" o pôsobení skrytej cirkvi na Slovensku pred a po roku 1989. V roku 2014 bol tajne vysvätený za kňaza skrytej cirkvi a z toho dôvodu bol následne nábožensky prenasledovaný. Je zástancom deštrukturalizácie cirkvi a protagonistom myšlienky skrytej cirkvi v súčasnosti. Je ženatý a má dve deti.

Odporúčame

Blog
Hitlerovo náboženstvo: V čo veril najznámejší diktátor?

Hitlerovo náboženstvo: V čo veril najznámejší diktátor?

Adolf Hitler, smutne známa postava dejín 20. storočia, človek zodpovedný za rozpútanie druhej svetovej vojny a za smrť miliónov ľudí, dodnes púta pozornosť historikov aj laikov. Jednou z najviac diskutovaných tém o Hitlerovi je jeho vzťah ku kresťanstvu a jeho náboženské presvedčenie. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.