Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. január 2022

Hymnus na narcizmus

List apoštola Freuda pozemšťanom
Hymnus na narcizmus

1 Keby som hovoril ľudskými jazykmi aj anjelskými, a bol by som narcistom, bol by som ako cvendžiaci kov a zuniaci cimbal.
2 A keby som mal dar proroctva a poznal všetky tajomstvá a všetku vedu a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a bol by som narcistom, ničím by som nebol.
3 A keby som rozdal celý svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a bol by som narcistom, nič by mi to neosožilo.
4 Narcista je netrpezlivý, narcista je necitlivý; závidí, vypína sa, vystatuje sa,
5 je nehanebný, je sebecký, rozčuľuje sa, myslí na zlé,
6 teší sa z neprávosti a raduje sa z lži.
7 Nič neznesie, nič neverí, nič nedúfa, nič nevydrží.
8 Narcizmus vždy časom zanikne. Proroctvá o narcizme neprestanú, jazyky o narcizme nezamĺknu a poznanie narcizmu nepominie.
9 Lebo narcistu poznávame len sčasti a len sčasti o ňom prorokujeme.
10 Ale keď príde to, čo je dokonale vyprázdnené, naše poznanie narcistu už nebude len čiastočné.
11 Keď bol narcista dieťa hovoril ako dieťa, poznával ako dieťa, rozmýšľal ako dieťa. Narcista sa nestal mužom, nezanechal detské spôsoby.
12 Teraz ho vidíme len nejasne, akoby v zrkadle; no potom z tváre do tváre. Teraz ho poznávame iba čiastočne, ale potom ho spoznám tak, ako som aj ja poznaný.
13 A tak teraz ostáva naša naivná viera, že sa narcista zmení, naša vysnená nádej, že narcista konečne pochopí, ako nás zraňuje a narcistova predstieraná láska, na ktorej sme závislí a nedovolí nám odísť. No najväčším toxickým jedom, je narcista.

Inzercia

Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...

Odporúčame

Blog
Kontroverzný Stavebný zákon a mestské časti

Kontroverzný Stavebný zákon a mestské časti

Vláda schválila návrh nového Stavebného zákona, ktorý ak ho schváli parlament a podpíše prezidentka, prinesie výrazné zhoršenie kvality výstavby a jej negatívnych dopadov na životné prostredie i jestvujúce okolie. V Bratislave a Košiciach to zhorší aj plánované zrušenie mestských častí, ktoré prenesie moc od občanov k vedeniu politických strán, zvýši riziko korupcie a uškodí aj školám a iným oblastiam. Je to aj proti zásade subsidiarity, ktorá patrí k dôležitým princípom EÚ.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.