Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. január 2022

Otázky, ktoré by si mal z času na čas položiť každý

Spríjemnil som dnes niekomu deň? Čo robím pre svoju dušu? Tieto nasledujúce otázky ja osobne považujem za akýsi “test” zmysluplného, radostného a vyváženého života. Každý deň môže byť predsa odlišný od iných, hoci len v úplnej maličkosti. Nie všetky otázky má zmysel pýtať sa samého seba každý deň, ale je dôležité dodržiavať pravidelnosť.
Otázky, ktoré by si mal z času na čas položiť každý

 

V dnešných dňoch, keď veľa času trávime doma, sa dni často na seba ponášajú ako vajce vajcu a zlievajú sa do jedného obdobia s nálepkou korona. Čas plynie rýchlo. Nepovedal by som, že už je to mesiac od Vianoc. Čakanie na návrat do normálu je únavné, ale neprešli sme do akéhosi zimného spánku? Dni odpinkávame jeden za druhým s prístupom, že nejako ich prežiť musíme, ale myslím, že tým by to skončiť nemalo.

Tieto nasledujúce otázky ja osobne považujem za akýsi “test” zmysluplného, radostného a vyváženého života. Každý deň môže byť predsa odlišný od iných, hoci len v úplnej maličkosti. Nie všetky otázky má zmysel pýtať sa samého seba každý deň, ale je dôležité dodržiavať pravidelnosť. Písanie odpovedí môže byť tiež prínosom, lebo je náš posun najlepšie viditeľný.


Spríjemnil som dnes niekomu deň?

V prvom rade by sme tu mali byť pre ľudí okolo seba. Vypočuť priateľa. Ozvať sa starým rodičom, prihovoriť sa človeku bez domova, uvariť večeru pre svoju polovičku. Pozvať niekoho na kávu. Kreativite sa medze nekladú. Ak spravíte niečo, čo druhá osoba nečaká, verte, že sa jej hneď vyčarí úsmev na tvári. Ukážete tým, že vám na danom človeku záleží.

Čo robím pre svoju dušu ?

Pri každom návyku,ktorý chceme zakomponovať do svojho života je dôležitá v prvom rade pravidelnosť. Vo vzťahu s Bohom a v súvislosti s našou dušou ide najmä o pravidelnosť modlitby, ale aj čítania Svätého písma. Veriť v Boha a zároveň nebyť naňho napojený je podobné, ako čítať bez okuliarov, čo-to zachytíme, ale celkovo to nemusí dávať zmysel. Niečo polovičaté. Ak veríme, že Boh nás vedie po ceste nášho života a zároveň sa ho nesnažíme počúvať, stráca to zmysel. Ranná a večerná modlitba, kapitola evanjelia veľa času nevezmú, no vnútorný pokoj vás potom bude sprevádzať stále.

Inzercia

Urobil som si v poslednom čase radosť?

Nesmieme zabúdať ani na seba. Sebaláska je rovnako dôležitá, ako láska k blížnym, k Bohu. Aký má zmysel hádzať polená pod nohy sám sebe, myšlienkami, že niečo nezvládnem? Môže to však byť beh na dlhé trate: Zmieriť sa so svojou minulosťou či s vlastnou povahou. No s vedomím, že Boh ma miloval každú sekundu môjho života, to ide ľahšie. Preto si skúsme z času na čas urobiť radosť obľúbenou čokoládou, knihou. Nájsť si čas, kedy budeme môcť byť sami s Bohom. V konečnom dôsledku budete šťastnejší nielen vy, ale túto pozitívnu energiu môžete preniesť na celé svoje okolie.

Zažil som nedávno niečo nové?

Jedným zo spôsobov, ako sa vymaniť stereotypu je túžba po nepoznanom. A to môže zahŕňať naozaj hocičo. Učenie sa nového jazyka, cestovanie na nové miesta, ochutnanie nejakého exotického jedla. Ak chcete s niečím už dlhšie začať, myslím, že nemá zmysel to odkladať. Takisto ak bolo niečo vo vašom živote, čo vás robilo šťastným, no zrazu na to nebol čas, skúste oprášiť aj tieto zabudnuté chvíle radosti.

Čo robím pre svoje fyzické a psychické zdravie ?

Je to možno viac problémom mladých, ale presýtená je tým celá spoločnosť. Ľudia úspešnosť svojich dní merajú mierou produktivity. Lenže aké aktivity sú produktívne? Iba práca či štúdium? Myslím, že zlý pocit po dni “ničnerobenia” nie je na mieste. Po náročnom týždni je treba zregenerovať telo i dušu. Oddychovať pasívne - pri dobrej knihe, filme, s priateľmi. Ale aj aktívne - prechádzkou či behom. Najdôležitejšie je prísť na iné myšlienky. Podstatné je aj zdieľať svoje radosti, pobúrenia, očakávania, ale aj frustrácie súvisiace s prácou či školou. Pocit, že to možno nikoho nezaujíma, je falošný. Skutočne blízki ľudia vás vypočujú.

Keby mám zhrnúť posolstvo tohto krátkeho zamyslenia, asi by som povedal: "Skúsme využiť tie časti dňa, kedy nerobíme to, čo “musíme", na to, aby sme budovali vzťah k sebe, s blízkymi, s Bohom." Toto je tá produktívnosť, ktorá je dôležitá a ktorá sa bude v konečnom dôsledku počítať. Rásť ako osobnosti a meniť sa k lepšiemu môžeme naozaj celý život :) 

Odporúčame

Blog
Prečo čítať Bibliu každý deň?

Prečo čítať Bibliu každý deň?

Každodenné čítanie Biblie. Je to niečo, čo väčšina z nás vie, že by sme mali robiť. Pre mňa je to jeden z pilierov šťastného života. Ak sa spýtate kohokoľvek, ktorý tento zvyk úspešne pestuje, povie vám, že každý si až neskôr uvedomí, aký pozitívny vplyv to malo na smerovanie jeho života. Preto je najlepší čas začať práve dnes!

Blog
Generácia Z: Krása nevídaná – Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Generácia Z: Krása nevídaná – Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Myslíš si, že zmeníš svet? A ty si myslíš, že urobíš dieru do sveta? Ja som ťa porodila, ja viem, čo je pre teba dobré. Veď život ťa naučí. Kým si pod mojou strechou, budeš dodržiavať moje pravidlá. Ty si nám nejaká tučnučká. Ty si nám nejaká chudučká. A ty čo neješ?! Čo toľko ješ? Vystri sa! Nehanbi sa. Čo sa predvádzaš?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.