Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. január 2022

Cesta k múdrosti

Cesta k múdrosti nie je jednoduchá. Kto sa v dnešnej dobe rozhodne po nej ísť, nenájde často vo verejnom priestore povzbudenie, príklad ani inšpiráciu.

Osobne to vnímam tak, že prežívame totálny úpadok, marazmus a časy, kedy len ťažko môžeme očakávať kvalitnejší spôsob dotyku jedinca s jedincom, jedinca so svetom.

Sme čoraz viac atakovaní a „odchovávaní“ bezduchými seriálmi, nízkou hladinou IQ a spoločnosťou čoraz viac akceptovaného úpadku.

Dokonca sa mi zdá, že veľa ľudí múdrosť nudí, dobro im pripadá naivné, čistota nevzrušujúca, spravodlivosť komplikovaná a jej dosiahnutie zbytočne namáhavé.

Ako mi napísal môj známy akademický maliar: „ Múdrosť hlupáci nenávidia, dobro zločinci trestajú, čistotu zvrátení prznia, spravodlivosť páchatelia zabíjajú. Len nositelia uvedených hodnôt sú pri ich obrane už tradične nesvorní a preto málo úspešní.„

Ak hovoríme o múdrosti, tak musíme spomenúť aj hlúposť (nevedomosť). Sme svedkami toho, že mnoho hlúpych ľudí svojimi rozhodnutiami ovplyvňuje naše životy a tak je pre nás veľmi dôležité ich identifikovať a prípadne eliminovať.

Hlúposť je teda nebezpečná, aj keď je často spoločnosťou neuvedomená a tolerovaná. Nebezpečná je v tom, že  má na svedomí mnoho zla, genocídy, vojny, zlú atmosféru v spoločnosti, ekonomicky úpadok.

Pozitívne je na tom skutočnosť, že smerom k „osvieteniu“ sa môže vydať aj hlupák. Múdrosť nie je uzavretá pred nikým.

Ako definovať múdrosť?

Inzercia

Skutočne je to ťažké, no upozornil by som na faktor času. Z akademických definícií máme dojem, že múdrosť je veľmi statická vlastnosť, ale presný opak je pravdou.

Spravidla až ex post môžeme zistiť, či niektoré rozhodnutie bolo múdre. A aj tá „statická“ múdrosť aforizmov je múdra až v konfrontácii s celoživotnou dynamikou.

Smerovanie k múdrosti však musí byť cez štúdium, ešte v predškolskom veku. Treba deťom vštepiť, že cesta k múdrosti je otvorená pre každého a každý sa sám za seba rozhoduje, či sa po nej vydá.

V tejto súvislosti ma zaujalo stanovisko publicitu Mariána Moravčíka, ktorý mi napísal: „Toto je jeden z dôvodov, prečo neznášam postmodernu. Je priamo zodpovedná za dnešný marazmus.

Postmoderna však múdrosť spochybňuje. Popiera jej existenciu a zosmiešňuje akúkoľvek snahu smerom k múdrosti. Je stelesnením hlúposti.„

A na záver ešte dôležité poslanie. Je potrebné verejnosti ukázať, že práve múdrosť je tou hodnotou, ktorú treba často manifestovať.

A to v tom zmysle, že múdri ľudia si zaslúžia úctu. A v tom je zodpovednosť aj politikov a novinárov, ktorí by mali toto "propagovať".

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Britské tanky sa vrátia do Nemecka, aby udržali rastúcu ruskú hrozbu na uzde. Anglicani sa zamerajú na odborníkov na kybernetiku a sociálne médiá; špecialistov na rozvoj nekonvenčných spôsobilostí určených na vedenie vojny a na operácie vedené pod prahom vojny. Británia tvrdí, že Vladimir Putin pripravuje bábkový režim na Ukrajine. Joe Biden pripravuje jednotky na odvrátenie ruskej invázie na Ukrajinu. USA a Spojené kráľovstvo zvažujú vyslanie ďalších "tisícov" vojakov do východnej Európy, aby čelili Rusku. Rusko tvrdí, že chce, aby NATO zaručilo, že nebude prijímať nových členov, najmä Ukrajinu, a že Washington nebude zriaďovať nové vojenské základne v bývalých sovietskych krajinách. Moskva a Peking uviedli, že sú "vážne znepokojené" obrannou alianciou Aukus, do ktorej patria Austrália, Británia a Spojené štáty, najmä ich spoluprácou v oblasti jadrových ponoriek. Dodám len dve nasledujúce vety. Potrebu vojny pociťujú anglosasi, teda američani, angličani a kanaďani, kotrí sa obávajú zmeny vlády na Ukrajine, strašia že by bola proruská. Podľa sčítania v roku 2001 je na Ukrajine 17% etnických rusov, a 30% obyvateľov považuje ruštinu za svoj materinský jazyk.

Blog
Synoda: Keď sa nás nik nepýta, pýtajme sa sami

Synoda: Keď sa nás nik nepýta, pýtajme sa sami

V októbri 2021 pápež František zvolal celú cirkev vo svete k synodálnej ceste. Z úvodných dokumentov programu vyplýva, že nik sa na nej nesmie cítiť nevypočutý a každý má právo vyjadriť sa o cirkvi. Výstup tejto synody zrejme trvalo ovplyvní prax všetkých katolíkov na svete.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.