Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2022

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Britské tanky sa vrátia do Nemecka, aby udržali rastúcu ruskú hrozbu na uzde. Anglicani sa zamerajú na odborníkov na kybernetiku a sociálne médiá; špecialistov na rozvoj nekonvenčných spôsobilostí určených na vedenie vojny a na operácie vedené pod prahom vojny. Británia tvrdí, že Vladimir Putin pripravuje bábkový režim na Ukrajine. Joe Biden pripravuje jednotky na odvrátenie ruskej invázie na Ukrajinu. USA a Spojené kráľovstvo zvažujú vyslanie ďalších "tisícov" vojakov do východnej Európy, aby čelili Rusku. Rusko tvrdí, že chce, aby NATO zaručilo, že nebude prijímať nových členov, najmä Ukrajinu, a že Washington nebude zriaďovať nové vojenské základne v bývalých sovietskych krajinách. Moskva a Peking uviedli, že sú "vážne znepokojené" obrannou alianciou Aukus, do ktorej patria Austrália, Británia a Spojené štáty, najmä ich spoluprácou v oblasti jadrových ponoriek. Dodám len dve nasledujúce vety. Potrebu vojny pociťujú anglosasi, teda američani, angličani a kanaďani, kotrí sa obávajú zmeny vlády na Ukrajine, strašia že by bola proruská. Podľa sčítania v roku 2001 je na Ukrajine 17% etnických rusov, a 30% obyvateľov považuje ruštinu za svoj materinský jazyk.
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Britské tanky sa vrátia do Nemecka, aby udržali rastúcu ruskú hrozbu na uzde

Pán Wallace dodal, že na nákup nových tankov a vrtuľníkov sa v nasledujúcom desaťročí použije ďalších 8 miliárd libier, ktoré doplnia už oznámených 40 miliárd libier na novú výzbroj. Minister obrany povedal: "To síce znamená, že budeme mať menej vojakov, ale zároveň to znamená, že budeme mať poctivé ozbrojené sily, ktoré budú robiť to, čo je uvedené na obale, a nie sa chváliť tým, že majú veľa ľudí a 20 rokov zastarané vybavenie."

V rámci reforiem armáda vytvorila brigádu špeciálnych operácií, ktorá bude založená na štyroch pechotných jednotkách a bude sa nazývať Ranger Regiment. Tieto prápory budú cvičiť zahraničné jednotky a sprevádzať ich do bojov proti teroristickým skupinám a nepriateľským štátom.

Armáda má v Estónsku už päť rokov dislokované tanky a iné obrnené vozidlá v rámci misie NATO (Posilnená predsunutá prítomnosť) na odstrašenie Ruska.

Podľa nových plánov budú ďalšie tanky umiestnené v nemeckom Sennelageri, v predsunutej základni NATO. Do Nemecka nebudú vyslaní žiadni ďalší vojaci. Namiesto toho budú jednotky rotovať v Sennelageri a využívať tanky na cvičeniach alebo ich pripravovať na nasadenie v Estónsku.

Očakáva sa, že jednotky v zálohe sa zamerajú na odborníkov na kybernetiku a sociálne médiá, ktorí budú prijatí do 6. divízie armády; špecialistov na rozvoj nekonvenčných spôsobilostí určených na vedenie vojny a na operácie vedené pod prahom vojny.

Prostredníctvom troch regionálnych centier v Nemecku, Ománe a Keni armáda "rozšíri náš vplyv [a] podporí program prosperity," povedal brigádny generál Clark. Armáda plánuje sústrediť výcvik svojich ťažkých bojových jednotiek tankov a pechoty v Ománe. Umiestnenie vybavenia, ako sú tanky, v Nemecku a Ománe je silným signálom pre spojencov a protivníkov o zvýšených globálnych ambíciách Británie, povedal pán Wallace.

Modernizované armádne tanky Challenger 3 budú v prevádzke do roku 2025, povedal pán Wallace v parlamente, a prvé jednotky pechoty, ktoré budú prevádzkovať nové osemkolesové terénne vozidlá Boxer, budú v prevádzke od roku 2023. Armáda tiež v roku 2022 vytvorí novú experimentálnu a skúšobnú skupinu, ktorá bude podporovať inovácie a konkurencieschopnosť v rámci ozbrojených síl. Telegraph November 2021 

Británia tvrdí, že Vladimir Putin pripravuje bábkový režim na Ukrajine

Británia obvinila Rusko zo sprisahania s cieľom dosadiť bábkového vodcu v Kyjeve, keď Boris Johnson varoval lídrov Európskej únie pred "naivitou" v súvislosti s požiadavkami Vladimira Putina voči Ukrajine a označil krízu za "vážne nebezpečnú". Ministerstvo financií USA uviedlo: "Rusko nariadilo svojim spravodajským službám, aby naverbovali súčasných a bývalých ukrajinských vládnych predstaviteľov na prípravu prevzatia vlády nad Ukrajinou a na kontrolu kritickej infraštruktúry Ukrajiny pomocou okupačných ruských síl."

Liz Trussová, ministerka zahraničných vecí, verejne zverejnila mimoriadne odtajnené spravodajské informácie, v ktorých sa ako preferovaný kandidát Kremľa na prevzatie moci v krajine po invázii uvádza Jevhen Murajev, bývalý ukrajinský poslanec. Analytici naznačili, že skutočným kandidátom Kremľa je Viktor Medvedčuk, ukrajinský oligarcha, ktorý považuje Putina za krstného otca svojej dcéry. S pánom Medvedčukom sa nepodarilo spojiť, aby mohol reagovať. Dr. Jonathan Eyal, zástupca riaditeľa pre strategické výskumné partnerstvá v Kráľovskom inštitúte Spojených služieb, uviedol, že ak sú spravodajské informácie o ruských plánoch na dosadenie bábkového vodcu presné, poukazujú na "najtemnejší zo všetkých scenárov". Úradníci tiež vymenovali štyroch bývalých ukrajinských ministrov, ktorí sa údajne spolčili s ruskými spravodajskými dôstojníkmi vrátane špiónov zapojených do plánovania útoku.

Biely dom sa v sobotu večer pripravoval na postavenie špecializovaných protidiskutérskych buniek a úradníci začali pracovať na nových sankciách, ktoré majú oslabovať ruskú ekonomiku v prípade postupu Kremľa. Británia zvažuje "jadrovú" možnosť, ktorou je pozastavenie členstva Ruska v medzinárodnej platobnej schéme Swift

Johnson sa domnieva, že prípadné sankcie "nemôžu vylúčiť" Nordstream II, kontroverzný plynovod medzi Ruskom a EÚ, a má sa stretnúť s vedúcimi predstaviteľmi skupiny G7 s cieľom dokončiť "koalíciu sankcií" na prijatie cielených opatrení proti oligarchom podporujúcim ruského prezidenta.
Johnson varoval lídrov pred "naivitou" v súvislosti s Putinovými požiadavkami na deeskaláciu ukrajinskej krízy vrátane zákazu vstupu krajiny do NATO a obmedzenia nasadenia vojakov a zbraní na východnom krídle aliancie. Kremeľ má v súčasnosti pri ukrajinských hraniciach sústredených približne 100 000 vojakov. "Jeho odhodlanie sa od posledného rozhovoru s prezidentom Putinom v decembri ešte viac pritvrdilo, ale jednotu Západu považuje za kľúčovú.

V sobotu bolo potvrdené, že ruský minister obrany prijal pozvanie na stretnutie s Benom Wallaceom. Nasledovalo po tom, ako Spojené kráľovstvo minulý týždeň poskytlo Ukrajine smrtiacu pomoc v podobe 2 000 protitankových zbraní a 30 vojakov na zabezpečenie výcviku. "Spojené kráľovstvo pracuje prostredníctvom NATO a v zhode s USA na zavedení politiky dialógu a odstrašovania, pričom pokračuje v diplomatickej ceste, ale pripravuje balík sankcií, ktoré prerazia srdce ruskej ekonomiky, ak by to zlyhalo. "Je veľmi jasné, že krajiny musia mať možnosť slobodne si zvoliť svoju vlastnú budúcnosť a pri rokovaniach musí byť vypočutý hlas krajín východnej Európy." Telegraph

V Bielorusku pokračujú spoločné vojenské cvičenia

Joe Biden pripravuje jednotky na odvrátenie ruskej invázie na Ukrajinu

V rámci záväzku NATO vyslať do regiónu vojenské jednotky Dánsko vysiela do Litvy bojové lietadlá F-15, Španielsko posiela do Bulharska 3 plavidlá, ktoré sa pripoja k námorným silám NATO, a 4 stíhačky, zatiaľ čo Francúzsko uviedlo, že je pripravené vyslať vojenské jednotky do Rumunska. 

Holandsko tiež plánuje v apríli vyslať do Bulharska 2 stíhačky F-35.

Po rokovaniach s pani Trussovou v Bruseli pán Stoltenberg navrhol, že do východnej Európy by mohli byť vyslané ďalšie bojové skupiny. 

"Vždy budeme reagovať na akékoľvek zhoršenie nášho bezpečnostného prostredia, a to aj posilnením našej kolektívnej obrany," povedal Stoltenberg. 

V reakcii na požiadavku Ruska, aby sa Ukrajine zablokoval vstup do vojenskej aliancie, povedal: "Zastávame právo každého národa vybrať si vlastné spojenectvo a dvere NATO zostávajú otvorené."

Kyjev sa sťažoval, že odvolanie diplomatov bolo "predčasné" a "príliš opatrné", zatiaľ čo Josep Borrell, najvyšší zahraničný diplomat EÚ, obvinil Spojené kráľovstvo a USA z "dramatizovania" situácie, zatiaľ čo rokovania s Ruskom pokračujú.

Alexej Danilov, tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, povedal, že podnecovanie paniky z možnej ruskej invázie nahráva Putinovi. 

K rastúcemu zoznamu vojnových hier v posledných týždňoch sa v pondelok pridalo aj ruské námorníctvo, ktoré vyslalo 20 plavidiel a námornú pechotu na rýchle cvičenia v Baltskom mori, do ktorých sa zapojí 140 lodí a viac ako 10 000 vojakov.

Plavidlá a ich posádky budú vykonávať výcvik v odhaľovaní nepriateľských ponoriek, odrážaní náletov a podvodných útokov, zatiaľ čo ruská námorná pechota sa bude zameriavať na falošné teroristické útoky na ruské lode, uviedla tlačová kancelária námorníctva. 

Írsko uviedlo, že plánované ruské cvičenia s ostrou streľbou pri jeho pobreží "nie sú vítané".
Rusko posiela vojakov a ťažké zbrane do susedného Bieloruska, kde sa budúci mesiac uskutočnia veľké spoločné vojenské cvičenia. Telegraph

Inzercia

USA a Spojené kráľovstvo zvažujú vyslanie ďalších "tisícov" vojakov do východnej Európy, aby čelili Rusku

Zatiaľ čo Spojené štáty a Veľká Británia začali posielať na Ukrajinu viac zbraní, Nemecko z historických dôvodov vylúčilo posielanie smrtiacich zbraní a uviedlo, že dodá vojenské prilby a poľnú nemocnicu.

Predpokladá sa, že USA a Spojené kráľovstvo zvažujú vyslanie 1 000 vojakov do Rumunska, Bulharska a Maďarska.

Česká vláda súhlasila s darovaním 4000 kusov delostreleckej munície Ukrajine, uviedli pre agentúru Reuters tri české vládne zdroje.

 Británia zvažuje vyslanie ďalších vojenských síl do východnej Európy a to skôr na severovýchodné krídlo aliancie než na jej juhovýchodné okraje.

V utorok Joe Biden povedal, že zvažuje presun "v blízkej budúcnosti" časti z 8 500 amerických vojakov.

Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch v stredu uviedol, že americkí predstavitelia mu dali jasne najavo, že bude musieť do apríla opustiť svoj post, ak Moskva neposkytne víza ochranke amerického veľvyslanectva v Rusku, informovala tlačová agentúra RIA. Antonov povedal, že za posledné štyri roky muselo Spojené štáty opustiť viac ako 120 ruských diplomatov a zamestnancov.

Ruská a ukrajinská delegácia sa v súčasnosti stretávajú v Paríži na rokovaniach s cieľom zmierniť prudko rastúce napätie, pričom Francúzsko sa snaží obe strany nasmerovať na "cestu deeskalácie".

Na stretnutí na vysokej úrovni, na ktorom sa zúčastňujú vysokí diplomati z Francúzska a Nemecka, sa stretávajú štyri krajiny vo formáte, ktorý sa opakovane využíva od anexie ukrajinskej provincie Krym Ruskom v roku 2014.

Rusko zastupuje podpredseda vlády Dmitrij Kozak a Ukrajinu prezidentov poradca Andrij Jermak, pričom na rokovaniach, ktoré sa začali o 11.00 h londýnskeho času, sa zúčastňujú aj diplomatickí poradcovia prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza. Telegraph 4. február

Rusko a Čína odmietajú pakt Aukus

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching počas stretnutia pózujú

V nadväznosti na náš príspevok z 9.54 Moskva a Peking po stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho partnera Si Ťin-pchinga kritizovali podľa nich negatívny vplyv USA v Európe aj v ázijsko-tichomorskom regióne. Putin a Si sa stretli v Pekingu pred otváracím ceremoniálom zimných olympijských hier, keďže obe ich krajiny čelia rastúcej kritike zo strany Washingtonu.

V dokumente, na ktorom sa Rusko a Čína dohodli a ktorý zverejnil Kremeľ, sa uvádza, že "sú proti ďalšiemu rozširovaniu NATO" a vyzývajú obranný blok pod vedením USA, aby sa vzdal prístupov z obdobia "studenej vojny". Rusko tvrdí, že chce, aby NATO zaručilo, že nebude prijímať nových členov, najmä Ukrajinu, a že Washington nebude zriaďovať nové vojenské základne v bývalých sovietskych krajinách.

Moskva a Peking v dokumente tiež kritizujú "negatívny vplyv Washingtonu na mier a stabilitu" v ázijsko-tichomorskom regióne. Uviedli, že sú "vážne znepokojené" obrannou alianciou Aukus, do ktorej patria Austrália, Británia a Spojené štáty, najmä ich spoluprácou v oblasti jadrových ponoriek. "Rusko a Čína sa domnievajú, že takéto kroky sú v rozpore s úlohami zabezpečenia bezpečnosti a udržateľného rozvoja" ázijsko-tichomorského regiónu a "zvyšujú nebezpečenstvo začiatku pretekov v zbrojení".

Partnerstvo Aukus, ktoré bolo oznámené v septembri minulého roka, umožní Canberre získať ponorky s jadrovým pohonom s využitím americkej technológie a vyvolalo ostrú kritiku Pekingu. Telegraph

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3. Vydieraní poslanci.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3. Vydieraní poslanci.

Vládni spravodajcovia a poradcovia "nie sú nad zákonom", tvrdí predseda parlamentu po tvrdeniach, že rebelujúci poslanci boli "vydieraní. Štvrtá vakcína Covid nebude potrebná, tvrdí Spoločný výbor pre očkovanie a imunizáciu. Nemôžeme očkovať planétu každých šesť mesiacov, hovorí šéf Spoločného výboru pre očkovanie a imunizáciu. Odpor proti rúškam na stredných školách, keďže počet prípadov Covid sa znižuje. Dve tretiny ľudí, ktorí chytili omikrón, už mali Covid, zistila štúdia.

Blog
Synoda: Keď sa nás nik nepýta, pýtajme sa sami

Synoda: Keď sa nás nik nepýta, pýtajme sa sami

V októbri 2021 pápež František zvolal celú cirkev vo svete k synodálnej ceste. Z úvodných dokumentov programu vyplýva, že nik sa na nej nesmie cítiť nevypočutý a každý má právo vyjadriť sa o cirkvi. Výstup tejto synody zrejme trvalo ovplyvní prax všetkých katolíkov na svete.

Blog
Povinné očkovanie a postoj Cirkvi

Povinné očkovanie a postoj Cirkvi

V čase kedy Covid stále rezonuje v médiách a na spoločnosť sa vyvíja tlak, aby sa ľudia dali očkovať a s pretrvávajúcou nevôľou tak urobiť, sa vynára otázka o samotnej povinnosti očkovania. V tomto príspevku by som nechcel zachádzať do oblasti zdanlivej nutnosti očkovania, tak z hľadiska účinnosti vakcín alebo už pre nás známej potrebe opakovateľnosti dávok. Skôr by som sa chcel zamerať na postoj Cirkvi v tejto otázke.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.