Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. január 2022

Dilema rodiča: Dať, či nedať zaočkovať dieťa proti COVID-19?

Pandémia je tu s nami. Už takmer dva roky. Na Facebooku vidím mnohé profily prestížnych influencerov, ktorí odporúčajú zaočkovať deti. To dávalo zmysel v čase, keď sme mali dôvod veriť, že očkovaním dosiahneme kolektívnu imunitu. Ale nebude... (podobne ako PlayStation 2 v známej piesni od skupiny Desmod).
Dilema rodiča: Dať, či nedať zaočkovať dieťa proti COVID-19?

Manželka sa ma pred niekoľkými dňami opýtala, či by sme predsalen nemali nechať zaočkovať naše deti proti COVID-19. My, rodičia, zodpovední to občania, sme sa zaočkovať dali dvoma dávkami (vtedy ešte dvojdávkovej očkovacej schémy). Ale očkovať deti? To je iná káva!

Zaujímalo ma predovšetkým, koľko detí a mladých ľudí zomrelo na COVID-19 od začiatku pandémie a za posledné 3 mesiace. Zdieľať

Tak som sa rozhodol, že sa pozriem na dáta, ktoré sú k dispozícii. Žiaľ, údaje o úmrtiach na COVID-19 v SR podľa veku som nevedel poľahky nájsť. Preto som sa rozhodol siahnuť po údajoch od susedov v ČR. Zaujímalo ma predovšetkým, koľko detí a mladých ľudí zomrelo na COVID-19 od začiatku pandémie a za posledné 3 mesiace. Ozývajú sa totiž početné hlasy, že mladých ľudí v nemocnicich i pohrebných ústavoch v poslednom čase pribúda viac, než bolo zvykom. Zdroje údajov uvádzam v spodnej časti blogu.

Za rok 2021 zahynulo v ČR pri dopravnej nehode 421 ľudí. V tom istom roku zomrelo na COVID (s COVIDOM?) 425 osôb vo veku do 49 rokov. Zdieľať

Čo som zistil? Nič zaujímavé, našťastie. Len to, čo sme už dávno vedeli. COVID-19 ohrozuje v prevažnej miere starších ľudí. Začína to niekde medzi 50 a 60 rokov veku a kulminuje medzi 70-tym a 80-tym rokom. COVID-19 vzhľadom na úmrtia je do veku 49 rokov porovnateľne nebezpečný ako dopravné nehody. Za rok 2021 zahynulo v ČR pri dopravnej nehode 421 ľudí. V tom istom roku zomrelo na COVID (s COVIDOM?) 425 osôb vo veku do 49 rokov. Akosi logicky mi z toho vyplýva, že ľudia do 49 rokov by sa mali dať zaočkovať, ak sa obávajú, že zomrú na COVID-19 a podobne by sa mali vyhnúť účasti na doprave, pokiaľ sa obávajú, že sa stanú účastníkmi dopravnej nehody. Mohli by sme argumentovať, že sa netreba obávať len smrti. V hre sú predsa aj iné následky ochorenia. Podobne by sme ale mohli argumentovať aj analógiou s autonehodami. Číslo 421 totiž nezahŕňa ľahké, či ťažké zranenia, len smrteľné.

Ak by sa objavila mutácia, ktorá naozaj významne ohrozuje život a zdravie detí, očkovanie môže byť vhodným prostriedkom na ich ochranu. Zdieľať

Situáciu je samozrejme potrebné v čase prehodnocovať. Ak by sa objavila mutácia, ktorá naozaj významne ohrozuje život a zdravie detí, očkovanie môže byť vhodným prostriedkom na ich ochranu. Treba však rozlišovať vhodnosť, účinnosť a prípadné nežiadúce účinky očkovacej látky.

Názory, údaje a postoje prezentované v tomto článku nie sú zdravotníckymi informáciami. Autor článku prezentuje svoj pohľad na vec a ponúka svoj uhol pohľadu.

Zdroje:

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19/umrti.csv

https://nehody.cdv.cz/

Inzercia

Odporúčame

Blog
5 jazykov lásky z Betlehema

5 jazykov lásky z Betlehema

Udalosti spojené s narodením Ježiša nás môžu inšpirovať po celý rok, nielen vo vianočnom období. Známy psychológ Gary Chapman na základe svojej 30-ročnej praxe rozpracoval teóriu piatich jazykov lásky, ktorá sa zameriava na praktické prejavy lásky v každodennom živote. Zistite, aké to sú, čím sa vyznačujú, prečo sú významné a v akej podobe sa objavili pri udalostiach spojených s príchodom Krista na tento svet. V závere sa môžete otestovať a objaviť svoj primárny jazyk lásky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.