Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. január 2022

Caravaggio - génius na úteku

Prenasleduje ma už 21 rokov. V svojej novej knihe Sedem statočných na siedmich pahorkoch Ríma mu venujem jednu zo siedmich kapitol. Teraz ju musím trochu zmeniť.
Caravaggio - génius na úteku

STV2 uzavrel 450-tý rok od narodenia Michelangela Merisi de Caravaggio poldruha hodinovým dokumentárnym filmom Caravaggio – duša a krv. Je to výborné spracovanie jeho diela, odraz divokého života v jeho obrazoch. Scenár a kamera, umocnená počítačovou grafikou, sú perfektné. Vadilo mi iba to, že umelca hral hladko vyholený blondiak s modrými očami - maestro bol iný. Nebolo mi jasné, či úprimné a múdre výroky, ktoré hovoril komentátor, boli autentické, alebo vymyslené. Poznámky k umelcovi a jeho dielu mali odborníci. Páčil sa mi najmä Claudio Strinati, ktorého som osobne v Ríme poznal -  špičkový historik umenia, najmä maliarstva. Ak v r. 2000-5 chcela slovenská ambasáda v Ríme uskutočniť výstavu alebo koncert, vždy bolo treba jeho presvedčiť o profesionálnej úrovni tohto podujatia.

Caravaggio zo svojich 90 známych obrazov venoval 65 náboženským motívom. Od hierarchie často dostával objednávky, ale svedčí to aj o jeho blízkosti k viere v Boha, k životu Ježiša a svätých. Je paradoxom, že človek, ktorý mal celý život problémy s morálkou a zákonmi, mal hlboké náboženské vedomosti, bez ktorých sa takéto obrazy nedajú namaľovať. Zo začiatku sa mi zdalo, že sa film príliš venuje jeho prvým svetským obrazom a na jeho vrcholné diela potom nezostane čas. Našťastie som sa mýlil.  

Caravaggio žil v Ríme v štvrti Campo Marzio, kde sú aj dnes hostince a vinárne, miesta, kde sa aj vtedy dalo rýchlo pohádať a pobiť. Autori filmu našli v starých mestských archívoch zápisy zo súdnych pojednávaní za jeho činy. Bitky a zvady - to bola jeho parketa. V r. 1606 v bitke zabil soka, odvtedy sa stal utečencom. Pred trestom, ktorý mohol byť aj smrť, utiekol na Maltu, žil aj v Neapole, Messine, Palerme, Syrakúzach a zasa v Neapole. Tu v r. 1607 namaľoval Sedem skutkov milosrdenstva. Na jednom plátne vystihol základ kresťanstva: dať jesť hladným, piť smädným, obliecť nahých, ubytovať pútnikov, liečiť chorých, navštevovať väzňov a pochovávať mŕtvych. Obraz je kostole Pio Monte della Misericordia v Neapole.

Napriek veľkým úspechom, niektoré Caravaggiove obrazy pre netradičný prístup boli objednávateľmi, najmä hierarchiou, odmietnuté. Takým je napr. Obraz Matky Božej Márie s dieťaťom a sv. Annou, visel v chráme sv. Petra iba niekoľko dní. Obraz Smrť Panny Márie s drsnou scénou mŕtvej ženy vyvolal tiež škandál. Aj Madonna z Loretta bola svojou noblesou a realistickým zobrazením chudobných  pútnikov kritizovaná. Autor nemal peniaze na modelky, jeho ženy boli preto často tie isté kurtizánky.  

V Neapole sa  Caravaggio dozvedel, že z Ríma dostal milosť. Po ďalšej bitke v neapolskej krčme, doráňaný odcestoval loďou do Ríma. V prístave Porto Ercole z lode vystúpil, na pláži ochorel na maláriu, kde v bolestiach, neznámy a zabudnutý, 18.7. 1610 zomrel. Úspech a zúfalstvo, sláva a odmietnutie, svetlo a tma. Jeho hrob je neznámy, aj keď po 400 rokoch vyhlásili, že jeho kosti našli v kostole v Porto Ercole.

Caravaggio bol geniálny maliar, temer stále na úteku. Aj keď ho hľadali a naháňali, všade pracoval a zanechával obrazy. Na úteku z Ríma v Laziu namaľoval Večeru v Emauz, u maltských rytierov na Malte monumentálne Sťatie Jána Krstiteľa, aj Meditáciu sv. Hieronýma. Po bitke s rytierom na Malte ho tam zavreli a zrušili jeho rytiersky titul. Z väzenia ušiel na Sicíliu, v Syrakúzach namaľoval Smrť sv. Lucie s rozmermi 3,6x5,2 m. V Neapole urobil ďalšiu verziu Dávida a Goliáša, v ktorom odrezaná hlava Goliáša patrila jemu.   

Inzercia

Jeho posledným obrazom je Martýrium sv. Uršule z r. 1610. Po reštaurovaní ho kúpila Banca Commerciale Italiana di Napoli, predstavili ho v r. 2004 vo Ville Borghese. Bol som tam na jeho promócii.   

Obraz z titulku - Povolanie svätého Matúša - je v rímskom kostole San Luigi dei Francesi.

Čo svet stratil, keby Caravaggio nezomrel v 39. roku života, ale dožil sa, napr. ako Michelangelo, ďalších 50 rokov?

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Sacharov, AC Milano, víno pápežovi, Herhausen, Norplant, Noriega a dlhy  

Sacharov, AC Milano, víno pápežovi, Herhausen, Norplant, Noriega a dlhy  

V pandémii je zaujímavé hrabať sa v starých fascikloch. Keď som dnes prvý otvoril, bolo tam veľa zabudnutých tém. Kľúčové slová boli Andrej Sacharov, Pohár európskych majstrov, potvrdenie o víne pápežovi a zápis z porady v r. 1994 vo Washingtone s témami: Herhausen, Norplant, Street children, Mexico, Noriega. Po takmer 30 rokoch možno vidieť, kde sa dostal svet, ktorého zaujíma najmä zisk, peniaze a úspech.

Blog
Cirkev bojujúca nemôže byť putujúca

Cirkev bojujúca nemôže byť putujúca

Druhý vatikánsky koncil (1962 - 1965) predstavuje víťazstvo progresívnych síl v Cirkvi, ktoré zmenili tradičný prístup predstaviteľov Cirkvi k pozemskému svetu, a to napriek zvyčajnému označeniu tohto koncilu len ako pastoračného. Spasiteľ varoval, že pozemský svet je v moci zlého. Predmetné víťazstvo služobníkov pozemskej revolúcie je víťazstvom nebezpečných myšlienok, proti ktorým Cirkev bojovala už od čias Francúzskej revolúcie v 18. storočí. Jedným z prejavov tejto revolúcie je pretvorenie Cirkvi bojujúcej na Cirkev putujúcu. Revolucionári presvedčili predstaviteľov Cirkvi, aby zakázali sami sebe bojovať proti všetkému zlu, ktoré Cirkev pomenovala, odsúdila a bojovala proti nemu v predchádzajúcich storočiach. Mnoho súčasných predstaviteľov Cirkvi podľahlo tomuto pokušeniu, a prijalo záver, že Spasiteľ môže žiadať zánik Cirkvi bojujúcej, a zánik jej aktívneho zápasu so všetkými nepriateľmi večnej spásy človeka. Výsledkom je tragický obraz predstaviteľov Cirkvi, zápasiacich za zámery diktované staviteľmi babylonských veží. Táto zrada Spasiteľa prináša obrazy rúhavých posolstiev svetu, v ktorých Spasiteľ dojednáva mier so svojimi nepriateľmi, čím aj existencia pravej Cirkvi a Satana stráca význam. Rafinovaní revolucionári vedeli správne už dávno, že najviac antikristovský svet možno vytvoriť až vtedy, ak Cirkev bojujúca prestane bojovať. Cirkev putujúca nedokáže odporovať tomuto satanskému zámeru, keďže ani nechce. Súčasnosť presviedča nás o tom stále viac.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.