Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. december 2021

Silvestrovský korona-špeciál

Priatelia, akokoľvek je aktuálna situácia vážna, nestrácajme zmysel pre humor, ako ho nestrácajú ani tí, ktorí sa nás už pomaly dva roky pokúšajú previesť touto pandémiou vydávaním nespočetného množstva neustále sa meniacich opatrení prispievajúc pritom k mnohým humorným situáciám.
Silvestrovský korona-špeciál

Keby som si všetko priebežne zapisovala, bolo by toho oveľa viac – takto vám ponúkam výber piatich momentov najväčšej pandémie v histórii ľudstva, na ktoré som si spomenula a ktoré vás, dúfam, pobavia.

1.  Rozostupy vždy a všade

Keď sa minulý rok po prvom lockdowne, ktorý sa ešte nenazýval lockdownom, v júni 2020 vírus začal strácať, nedalo sa nič robiť, museli sa uvoľniť opatrenia. S veľkou úľavou mnohých rodičov sa otvorili aspoň škôlky. Samozrejme, s prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Detičky si museli dezinfikovať ruky rôznymi prípravkami agresívnymi k ich jemnej pokožke, hoci v každej škôlke majú teplú vodu a mydlo. Čo ma však dostalo do kolien – bol tento plagátik na nástenke:

Veľmi rada by som spoznala autora tohto piktogramu a spýtala sa ho, ako to myslel. Aj všetkých tých, ktorí ten piktogram zavesili na nástenku... Možno dodnes visí na nástenke. Dá sa nájsť aj na webe, napr. tu.: https://www.hurbanovo.sk/materske-skoly-opat-otvorene-od-1-6-2020-2/ .

2. Kovidový semafor a 50 odtieňov červenej

Od februára 2021 zaviedla vláda mega-súbor opatrení a pravidiel na zvládnutie pandémie (https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=od-8-februara-startuje-covid-automat-nudzovy-stav-sa-predlzuje-o-40-dni). Či to naozaj pomohlo, ťažko povedať, keďže semafor, po novom nazývaný automat, sa pomerne často menil. Odborníci ho „apdejtovali“ podľa potreby a postupne zaviedli neuveriteľne širokú škálu farieb. Ale aby sme neboli príliš kritickí – musíme uznať, že v lete dosiahli celkom dobré výsledky v zvládaní pandémie.

Čo mňa najviac fascinovalo a zároveň bolo pre mňa záhadou, ako vypočítali tvorcovia semaforu, koľko osôb môže sedieť spolu pri stole, koľko osôb môže byť na svadbe, koľko v kostole.... Márne som pátrala po algoritme, až toť nedávno som natrafila aspoň na jeho náznak v článku https://svetkrestanstva.postoj.sk/95478/do-kostolov-sa-zmesti-viac-ludi-urady-zmenili-vyhlasku-tesne-pred-vianocami . Hlavný hygienik tesne pred Vianocami zmiernil limit pre počet osôb v kostole na 15m2 na osobu s odôvodnením, že pri dodržaní podmienky dvojmetrového odstupu osôb vychádza plocha 16m2 na osobu(!). Tak my matematici takýto algoritmus odborne nazývame „výpočet z brucha“. (Pre tých, ktorí nechápu, malá nápoveda: vypočítajte 2-krát 2.)

3. Respirátory na scéne

Zakrátko po novom semafore prišli na scénu respirátory. Výborná vec, len sa v tom nedá dýchať. Asi preto to všetci nosia uvoľnené okolo tváre a nie dokonale priliehajúce, ako to predpisujú nasledovné návody: https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/580068-pat-rad-ako-nosit-respirator-budte-oholeny-a-svorku-na-nos/, alebo: https://ivpr.gov.sk/niekolko-otazok-a-odpovedi-o-respiratoroch/.

Novinka v pravidlách bola odprezentovaná aj na tlačovej konferecii – nuž, keď som počula, že páni nosiaci respirátor musia byť hladko oholení, uvidela som nešťastného Plhu ako sa hlási a vzápätí pýta: „Znamená to snad, že bychom se měli denně holit?“ (Marečku, podejte mi pero -  https://www.youtube.com/watch?v=LQxhMtDwEyc)

Skrátka, skorá jar 2021 bola veľmi inšpiratívna – a v tom čase vznikla aj moja prvá básnička:

4. Rúško aj pre zosnulých

Inzercia

Od februára 2021 platí usmernenie, že rúško má mať aj zosnulý. Nuž, Úrad verejného zdravotníctva nezaprie svoj zmysel pre humor ani pri takejto vážnej téme. Dôvod vysvetľuje jeho hovorkyňa napr. v tejto reportáži z novembra 2021: Hygienici odporúčajú, aby mal rúško nasadené aj zosnulý.

Okrem toho sme sa v reportáži dozvedeli, že pohrebné služby sa už v lete pripravili na tretiu vlnu a svoje kapacity rozšírili štvornásobne. Zaškolili personál a rúška nebožtíkom dávať nemusia – chránia sa iným spôsobom. Nuž, kiežby to platilo aj v iných rezortoch...

A tak po zhliadnutí tejto reportáže volám: „Funebráci na hrad!“

5. Pán doktor Jarčuška tancujúci bez rúška

Na záver som si nechala to najveselšie. Aký by to bol Silvester bez poriadnej zábavy? Ako blesk sa na jeseň tohto roka šírilo internetom video, na ktorom sa infektológ Jarčuška zabáva na konferencii v Nitre bez respirátora, ktorý bol v tom čase v červenom okrese v interiéri povinný (https://www.ta3.com/clanok/216222/internetom-sa-siri-video-na-ktorom-sa-jarcuska-zabava-v-cervenom-okrese-a-bez-respiratora ).

Obrázok – zdroj: https://www.nitranoviny.sk/slovenska-infektologicka-jarcuska-sa-samoudal-ostatni-este-nie/

Zábavné na tom je nielen to, že porušil vlastné pravidlá, ale že sa po tom, ako ho videlo celé Slovensko, sám udal na Úrade verejného zdravotníctva. To je ako keby nám Slovenský rozhlas napoludnie oznámil, že ráno vyšlo slnko.

Pán doktor dostal pokutu. A utŕžil verejnú hanbu a opovrhnutie. Ale ja by som to nevidela až tak čierno. Pozrite si ešte raz to video a tú pozitívnu energiu z neho sršiacu.

Komisia odborníkov ešte na začiatku pandémie vyhlásila spev a tanec za rizikové aktivity. Pán doktor Jarčuška s nasadením vlastného života riskoval a dokázal, že to tak pravdepodobne nebude. A možno nám tým naznačil aj riešenie a cestu z tejto nešťastnej pandémie.

Priatelia, všetko dobré v novom roku a nezabudnite – vždy s úsmevom!

 

P.S.: Ak ste si aj vy spomenuli na nejaké zábavné momenty z minulého obdobia, pridajte ich do komentárov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.