Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. december 2021

"Vianoce plné rozdelenia" alebo reakcia na článok pána Danišku.

Pandémia COVID-19 obnažila ozrutným spôsobom výchovu, hodnoty a vzdelanosť slovenského národa. Milióny obyvateľov majú tretiu atestáciu z virológie, jednu z krízového manažmentu, dve atestácie z politológie a tí lepší dokonca aj dve atestácie zo sociológie.

Drahý pán Daniška,

Dovoľujem si napísať svoj blog ako reakciu na Váš článok „Vianoce plné rozdelenia“(https://dennikstandard.sk/149542/vianoce-plne-rozdelenia/).
Viete, čítam pravidelne Vaše články, rozmýšľam v súvislostiach nad vetami a myšlienkami, ktoré píšete. Myslím, že by ste si priali mať viac takých čitateľov, ako som ja, verte mi.

Moju reakciu začnem pár vetami o mojej rodinnej histórii. Môj dedo sa narodil v roku 1907 a umrel v roku 2009. Bez mesiaca mal 102 rokov. Všeličo prežil. Bol to jednoduchý človek, ktorého naučili písať a čítať v jeho 25 rokoch. Ale bol to nekonečne múdry človek – mal o . i. dar rozlišovania medzi ľudskou hlúposťou a múdrosťou, medzi pracovitosťou a lenivosťou, medzi klamstvom a pravdou, medzi úctou a znevažovaním. Na tieto dedove znalosti sa budem ešte v texte nižšie odkazovať.

Poďme ale späť k Vášmu článku. Jeho posledná veta znie: „Ministerstvo zdravotníctva nám to chce touto kampaňou prekaziť“. Odpichnime sa od tejto vety ...

Pandémia COVID-19 obnažila ozrutným spôsobom výchovu, hodnoty a vzdelanosť slovenského národa. Milióny obyvateľov majú tretiu atestáciu z virológie, jednu z krízového manažmentu, dve atestácie z politológie a tí lepší dokonca aj dve atestácie zo sociológie.

Môj dedo nikdy nepolemizoval s doktorom o spôsobe liečby danej choroby. Nemal internet? NIE! Mal zdravý sedliacky rozum, ktorý si uvedomoval, že on medicínu neštudoval.

Múdrosť slovemského národa

Myslím si, že ste sa u nás stretli s mnohými občanmi, ktorí ignorantsky a zadubene nedodržiavajú opatrenia, neohľaduplne sa správajú v spoločnosti, rebelujú proti akýmkoľvek plánom na minimalizáciu dopadov pandémie používajúc pritom argumenty tretiaka na základnej škole. Títo ľudia – a na Slovensku ich je polovica populácie – stavajú názor obľúbených politikov (kebyže aspoň svoj!) nad vedeckú realitu – nad zistenia lekárov, vedcov a ďalších odborníkov – a choromyseľne o nich polemizujú a negujú ich.

Profesor Krčméry veľmi často spomína, že SARS pandémia v Hong Kongu sa dala zvládnuť aj bez vakcín. Veľmi poučné – on však nikdy nezabudne dodať, že v demokraciách západného sveta nerealizovateľné. Prečo asi? Keďže „stanné právo“, zatvorenie krajiny a hraníc neprichádza do úvahy, do hry vstupujú vakcíny.

Vakcíny

Komplikovaná téma. Mali chrániť po druhej dávke na 80% aspoň na deväť mesiacov. Ukazujú sa však slabšie – a je potrebná tretia dávka. A určite aj ďalšia. Pred rokom sa všetci tešili a dúfali, že vakcína prinesie riešenie. Evolúcia ukazuje, že učenie „on-the-fly“ je komplikovanejšie.

Keď som sa pred rokom pýtal jedného významného lekára, či sa dať alebo nedať očkovať proti COVID-19, povedal mi nasledovnú odpoveď: “Mišo, možno o 10 rokov zistíme nejaké vedľajšie účinky vakcíny od Pfizer, alebo iných . Ale ak sa ňou nedáš zaočkovať, COVID-19 zariadi, že sa tejto konfrontácie ani nedožiješ.“

Na Slovensku si politici dovolia prirovnať právo nebyť zaočkovaným s právom nelietať lietadlom. A potom sa divíme, že obyčajní ľudia omieľajú dookola mantru, že oni majú práva?

Covid, žiaľ, nie je posledná pandemická epizóda tohto desaťročia. Ľudia tohto sveta budú musieť veľmi prehodnotiť svoje vnímanie slobody a vlastných práv, ktoré tak neochvejne a pokrivene prezentujú.

Inzercia

Otázka tisícročia

A teraz Vám položím otázku roka: “Čím ste VY prispeli k upokojeniu situácie na Slovensku?“

Článkami, kde polemizujete o tom, či vláda a zodpovedné orgány konajú všetky aktivity správne? Textami, kde sa pýtate, či výrobcovia vakcín urobili všetko správne?

Ja použijem červené eso. A teraz ma dobre počúvajte!

Správnou otázkou – otázkou tisícročia – je: „koľko bude potrebné obetovať zo slobody jednotlivca pre slobodu spoločenstva?“

Na toto ma zaujíma Váš skutočný názor – nie otázky, nie zamyslenia, nie plané reči – povedzte mi, čo si skutočne myslíte.

Ja mám na súčasnú situáciu a cestu z nej veľmi jednoznačný názor. Je to výchovou – vychovávali ma v rodine, kde sa jednotlivec vždy staval ako súčasť celku – či už katolíckej Cirkvi, tak aj rodiny a prípadne väčšieho spoločenstva. Som vychovaný s hodnotami obety a požadovanej poslušnosti – „ak sa nenaučíš poslúchať, nebudeš vedieť rozkazovať“. Učili ma síce poslúchať, ale učili ma aj skúmať, rozmýšľať, hodnotiť, rozlišovať a snažiť sa ísť do hĺbky, aby som pochopil fakty pre argumentáciu.

Strašne trpím a zastáva mi rozum keď vidím, ako je dnešná spoločnosť tupá – svetu vládne tuposť nekonečných rozmerov. V brutálnej nahote a vypuklo sa táto tuposť prejavuje práve v dnešnej dobe. A viete, čo je na tom najhoršie? Že do tejto doby vyrastajú naše deti.

Tu je celý slávny liberalizmus, progresivizmus a "enjoying my life". Profesor Krčméry krásne povedal, že "demokraciu si užijú len živí občania". „Ministerstvo zdravotníctva nám to chce touto kampaňou prekaziť“- Vianočnú pohodu ... Pokojne píšte tieto humanistické prázdne reči. A ľudia budú umierať ďalej. 

Židia pochopili svoje omyly až v Babylone. Čo bude našim Babylonom? Budete aj Vy písať v pre slovenský "Babylon"?

 

Odporúčame

Blog
Rómov sa nezbavíme

Rómov sa nezbavíme

Rómovia, ktorých niektorí volajú Cigánmi. Pre niekoho skupina neprispôsobivých ľudí na východe a pre niekoho susedia. (Ne)vieme ich tolerovať v nákupných centrách, u lekára.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.