Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. december 2021

Nová vládna stratégia: Vytočiť úplne každého

S veľkým znepokojením sledujeme situáciu spojenú s aktuálnym lockdownom. Je potrebný, či nebodaj nevyhnutný? Čo ním vláda sleduje?
Nová vládna stratégia: Vytočiť úplne každého

Všetci súdni obyvatelia, verím, pochopili, že v boji s pandémiou nejde o záchranu každého jedného ľudského života za každú cenu. Ak by niekto naďalej proklamoval túto myšlienku, nebol by ničím iným, než ľúbivým populistom. Prečo? Lebo zachrániť ľudský život za “každú cenu” by mohlo znamenať napríklad aj to, že cenou za záchranu jedného života budú životy dva, alebo aj desať. A tam už ani základná matematika nepustí. Je tomu tak zvlášť v prípade, ak sa ten jeden život, ktorý sa snažíme ako spoločnosť zachrániť, nijak nechráni, nie je ochotný vziať na seba riziko (napr. riziko očkovania) a vírus systematicky podceňuje.

O čo teda v boji s vírusom naozaj a predovšetkým ide? Kde je ten pomyselný zenit, ktorý nesmieme prekročiť? Je ním stabilita zdravotného systému a jeho schopnosť i kapacita poskytovať všetkým občanom zdravotnú starostlivosť.

Inflácia na Slovensku dosiahla medziročne 4,6 %. Najlepším vysvetlením pre vznik takej vysokej inflácie je fakt, že vlády naliali do ekonomiky obrovské množstvo peňazí. Zdieľať

A čo tie ostatné životy na druhej miske váh? To sú životy tých, ktorý budú mať obrovské problémy zabezpečiť svojim rodinám živobytie. Inflácia na Slovensku dosiahla medziročne 4,6 %. Najlepším vysvetlením pre vznik takej vysokej inflácie je fakt, že vlády naliali do ekonomiky obrovské množstvo peňazí, ktoré nie sú kryté prácou. Inflačná špirála by sa tak ďalšími opatreniami mohla roztočiť do ešte väčších extrémov. V praxi ju bude potrebné utlmiť a jestvuje vysoká pravdepodobnosť, že Európska Centrálna Banka (ECB) bude nasledovať centrálne banky národných mien a zvýši základný úrok. Napríklad Česká Národní Banka už úrok výrazne zvýšila a normálna úroková sadzba komerčnej hypotéky sa pohybuje na úrovni okolo 3,5 %. Aby sa však inflácia spomalila až na ideálne 2 %, bude potrebné nastaviť úrok tak, aby prevýšil infláciu. To by znamenalo, že úroková miera na hypotékach by sa mohla dostať na úroveň spred 12 rokov a dosiahnuť 5 a viac percent.

Ak by sa však úroková miera zvýšila na 5 % p.a., splátka by sa rodine navýšila na cca 800 EUR, pričom 625 EUR by tvoril len úrok bez istiny. Zdieľať

Čo by to znamenalo pre mladú rodinu? Hotovú katastrofu, teda reálne uvrhnutie do módu "z ruky do úst". Ak si napríklad mladá rodina s troma deťmi zobrala úver na kúpu rodinného domu vo výške 150.000 EUR so splatnosťou 30 rokov, pri aktuálnej úrokovej miere 1 % jej mesačná splátka predstavuje asi 480 EUR, pričom asi 125 EUR z tejto splátky tvorí úrok. Ak by sa však úroková miera zvýšila na 5 % p.a., splátka by sa rodine navýšila na cca 800 EUR, pričom 625 EUR by tvoril len úrok bez istiny. Mohlo by to teda znamenať napríklad nutnosť jedného z rodičov hľadať si ďalšie zamestnanie len preto, aby sa mali tak, ako predtým. A možno v reštaurácii dostanú aj limetku. Pravda, ak budú dobrí. Ak ešte pôju do reštaurácie. Ak ešte budú reštaurácie... Opatrenia sú veľmi drahé a zaplatíme ich všetci.

Ktoré sú to teda skupiny, ktoré vláda dostala do vývrtky?

Niekedy mám pocit, že táto skupina ľudí sa tak zľakla svojho strachu z pandémie, že sa ho snažila potlačiť, avšak strach sa nevytratil, len zmenil svoje zameranie. Zdieľať

Prvú skupinu tvoria anti-pandemici, teda tí, čo odmietajú od začiatku uznať závažnosť pandemického problému. Najprv popierali existenciu vírusu, potom popierali jeho závažnosť. Odmietali sa dať začipovať (dofrasa, zas som sa preriekol), teda otestovať, nechceli nosiť rúška, respirátory ani žlté hviezdy na oblečení (Pardón, opäť omyl. Tie si nosiť žiadali, pretože sa cítili byť postavení na roveň na smrť odsúdeným židom počas druhej svetovej). Napokon neboli ochotní podstúpiť riziko očkovania novou technológiou. Ani po roku jej používania. Niekedy mám pocit, že táto skupina ľudí sa tak zľakla svojho strachu z pandémie, že sa ho snažila potlačiť, avšak strach sa nevytratil, len zmenil svoje zameranie. Nebáli sa už vírusu, ale testovania, očkovania, rúšok a respirátorov... a opatrení.

Opoziční politici pochopili, že z tak veľkej voličskej základne môžu covidovému molochovi obetovať zopár hlúpych ovečiek. Zdieľať

Táto skupina je teda naštvaná permanentne od začiatku pandémie a opoziční politici rýchlo pochopili, že predstavuje nemalý počet voličských hlasov. Opozičníci teda robili všetko preto, aby bola spoločnosť destabilizovaná, pandemická sitácia zlá a mimo kontroly. Pochopili, že z tak veľkej voličskej základne môžu covidovému molochovi obetovať zopár hlúpych ovečiek, ktoré neustále odkazovali na ich ústavné práva. Tož...

Inzercia

Ďalšiu skupinu tvoria podnikatelia. Zavrieť im krám pred Vianocami?! To ako naozaj?! Pár dní po veľkolepom predstavení daňovej revolúcie na spôsob Antijánošíka, ktorý chudobným berie a bohatým dáva? Veď tú podpásovku živnostníkom v podobe zrušenia paušálnych nákladov nezakryje ani póza s milionárskou daňou.

Vláda, ktorú ešte prednedávnom nazývali progresívne médiá „katolibanskou“, zavrie kostoly v poradí už tretíkrát Zdieľať

Nasledovná skupina je skupina naštvaných kresťanov. Vláda, ktorú ešte prednedávnom nazývali progresívne médiá „katolibanskou“, zavrie kostoly v poradí už tretíkrát. Do tejto skupiny autor radí aj seba. Prvýkrát som tomu rozumel. Boli sme všetci ľaknutí, krvi by sa mi nedorezal. Keď okolo mňa prešiel cyklista vysokou rýchlosťou bez prekrytých horných ciest dýchacích, zhlboka som vydýchol a ešte som si aj odpľul (pravda až po zložení rúška), len aby som ten vírus nevdýchol. Prijal som aj lockdown. Do obchodu som chodil raz za niekoľko mesiacov (nie, nepreháňam). Keď sa zavreli kosotoly opäť, už som s tým nebol OK. Mimochodom, pamätáte si ešte kto tie kosotoly vtedy zatvoril? Nie, biskupi to neboli. Bol to sám premiér, ktorý vtedy ešte neoperoval v pozadí. Odvtedy sa Cirkvi iba oznamuje. Nie je partnerom pre dialóg.

Veľké prisľúbenia, že sa nebude meniť COVID automat, že už nebudú potrebné plošné opatrenia, núdzové stavy a lockdowny, že sa už nebudú zakazovať bohoslužby: To všetko sú už len prázdne slová.

Všetci títo už donakupovali, dostretávali sa s priateľmi a rodinou, poväčšinou zaočkovanou. Zdieľať

Poslednou skupinou sú všetci ľudia dobrej vôle, ktorí boli ochotní vziať na seba aj nejakú dávku rizika a svojim rozumom či pod vplyvom autority usúdili, že najlepšie pre nich osobne i pre spoločnosť bude, ak sa dajú zaočkovať. Všetci títo už donakupovali, dostretávali sa s priateľmi a rodinou, poväčšinou zaočkovanou. Mnohí z nich sedia doma na homofisoch a poniektorí by už aj prijali, keby v tom marazme apoň nemuseli deti voziť do školy po vírus.

Prečo nekonala vláda oveľa skôr, keď by sme si vystačili so smart lockdownom a smart opatreniami. Zdieľať

Tak a teraz sa dostávame k pôvodnej otázke: Je lockdown potrebný, či nevyhnutný? Som presvedčený, že je. V tejto situácii sa už inak ani konať nedalo. Ale prečo nekonala vláda oveľa skôr, keď by sme si vystačili so smart lockdownom a smart opatreniami. Načo rozdávať milióny plebsu v duchu hesla „chlieb a hry“? Radšej sme tie peniaze mali rozdať unaveným zdravotníkom napríklad ako jendorazové vysoké odmeny. A čo tí nezodpovední, čo tí nezaočkovaní? Prinúťme ich, prinúťme, rozhodnime za nich, keď nemajú toľko rozumu ako my múdri a prezieraví. My čo počúvame vedu, či ako sa to hovorí. „Hamuj,“ povedal by múdry pohonič. Nie je dobré nikoho nútiť. Vakcína je skutočne novinka a i keď máme veľkú vzorku pokusných homo „sapiens“ (do skupiny prezieravých zaočkovaných sa radí aj autor článku), nemôžeme a nemali by sme do vakcínácie nikoho nútiť. A čo s tými nezodpovednými, čo preťažujú systém a kvôli nim trpia milióny? Nuž, zase nám chýba rozlišovanie. Ak som správne porozumel z dostupných zdrojov, systém preťažujú na 80% nezaočkovaní ľudia nad 60 rokov. Tak prinúťme aspoň tých! Nie, aj to by bolo nesprávne. So slobodou však musí ísť ruka v ruke aj zodpovednosť jednotlivca. Už v lete podľa môjho názoru mala vláda oznámiť, že ak sa človek z tejto rizikovej skupiny nenechá zaočkovať a skončí s COVIDOM v nemocnici, bude si svoj "wellness" platiť sám. Alebo ho uhradia pozostalí. Žiadne vynucovanie vakcíny, len fair play. Precedensom pre tento prístup je každoročná preventívka u zubára.

Ak sa pliagy nezbavíme, obávam sa, že sa nakoniec zjaví nejaký super spasiteľ, ktorý to predsalen nejak porieši. Len aby sa nepodobal Všemohúcemu z mojej novej knihy 25 mg. To radšej nech nás porieši Omikron. Prosím, nech je to Omikron!

Odporúčame

Blog
Je kresťanská viera v rozpore s kritickým myslením?

Je kresťanská viera v rozpore s kritickým myslením?

Otázka je taká stará ako kresťanstvo samo. Jim Sandoval sa len prednedávnom stretol s kresťanskou komunitou. Donedávna kresťanmi pohŕdal, no Teresa je pre neho chrobákom v hlave. Prečítajte si ukážku z mojej novej knihy 25 mg, ktorá sa zaoberá vzťahom viery a rozumu.

Blog
Návod na Advent

Návod na Advent

Ak by sme si na základe Pavlových listov mali vybrať cirkevné obce, s ktorými mal najlepšie vzťahy, tak medzi prvé dve by určite patrili kresťania zo Solúna a Filíp. Im adresované autentické listy (1 Sol, Flp) v sebe totiž obsahujú množstvo znakov Pavlovej osobitej náklonnosti. Vyplýva to z toho, že práve na týchto pomyselných poliach, kde sám Apoštol zasial semená evanjelia, bolo vidieť už za jeho života mimoriadnu hojnosť plodov. Pozorné čítanie dotyčnej korešpondencie nám poskytuje vedomosť, že Pavol o nich dostával veľa pozitívnej spätnej väzby. A neostalo iba pri otázke zachovávania viery. Obidve mestá patrili do územia historického Macedónska, a tak sa určite aj na ne vzťahovala Pavlova pochvala za štedrosť pri finančnej zbierke pre chudobných kresťanov v Jeruzaleme (2 Kor 8,1-3). Pri kresťanoch z Filíp je navyše výslovnejšie zmienené, že materiálne prispievali aj na náklady Pavlovej misijnej činnosti (Flp 4,15. 16). A práve úryvky z týchto dvoch listov nás sprevádzajú aj prvými troma tohtoročnými adventnými nedeľami. Po pasáži z Prvej epištoly Solúnčanom teda prechádzame k slovám pre Filipanov.

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 1.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 1.

V Dánsku výskum nezistil štatisticky významný výsledok účinku rúšok, ktoré mnohí z nás používajú. Príliš veľa našich spoluobčanov rado donáša na susedov a je patologicky neschopných racionálnej, komplexnej, dlhodobej analýzy nákladov a výnosov. Ďalšia žalostná pravda: naša spoločnosť si náležite neváži vzdelanie a rozvoj detí. Potom udrela pandémia, ktorá pretrhla niekoľko ďalších kresťanských tradícií, ktoré ešte stále viseli na vlásku. Vianočné omše boli na tom najmenej nebeskom mieste, na internete, a všetky školy, ktoré mali ešte dosť odvahy presadzovať jasličkové hry, museli bojovať proti 2 nepriteľom, proti covidu a proti tým čo umlčia diskusiu prívlastkami ako „rasista“, „sexista“ alebo „homofób“. Správa o náraste počtu pádov na pohyblivých schodoch v londýnskom metre je zaujímavá, pretože ľudia sa príliš boja držať zábradlia v prípade, že by chytili Covid.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.