Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. december 2021

20 tisíc detských meračov ročne z Bardejova do celého sveta

Hravé produkty z Bardejova zachraňujú životy detí v mnohých krajinách. Viete, ako? Firmy sa zapojili aj do výročia UNICEF. Ako je to vlastne s firmami a pomocou?
20 tisíc detských meračov ročne z Bardejova do celého sveta

© UNICEF/UNI303237// Frank Dejongh

Firmy nemusia podporovať projekty iba cez svoje CSR programy, či nadácie. Môžu priamo vytvárať pracovné prostredie, ktoré má dlhodobo pozitívny dopad, môžu zamestnávať znevýhodnených ľudí či vyrábať produkty, ktoré pomáhajú vo svete pri humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráci.

Jednou z takýchto firiem je spoločnosť PKP Bardejov. V roku 2010 sa rozhodli stať dodávateľom UNICEF-u a prešli výberovým konaním. Už 10 rokov dodávajú drevené merače detí do krajín, ako je Sudán, Nigéria, Yemen či Bangladéš.


© UNICEF/UN0344899/Wilson

Ako dodávať produkty pre UNICEF?

Stať sa dodávateľom UNICEF-u si vyžaduje byť dôveryhodným partnerom a preukázať svoju schopnosť naplniť potreby jednej z najväčších humanitárnych organizácií na svete. Sklad UNICEF v dánskej Kodani je aktuálne najväčším humanitárnym skladom na svete, disponujúcim rozlohou 20 000 m2 a zásobami, ktoré dokážu byť vyskladnené na miesto potreby do 24 hodín. Takáto rýchla pomoc je nutná pre záchranu životov po rôznych prírodných katastrofách, ako sú zemetrasenia, náhle povodne či požiare, ako aj pri medziľudských konfliktoch, kedy sa mimo svojich domovov ocitnú náhle tisíce až stotisíce ľudí.

Firma PKP Bardejov musela na začiatku dokázať, že aj malá firma dokáže byť partnerom pre pomoc deťom cez UNICEF. Dnes dodáva PKP Bardejov približne 20 000 drevených meračov ročne a prichádza s novými nápadmi, ako pomoc spríjemniť i zefektívniť.

Pozrite si video o firme PKP Bardejov.

Kresby i digitálne záznamy

Deti sa občas drevených meračov báli. PKP Bardejov preto prišla s nápadom merače pokresliť a tento nápad zrealizovala s Jakubom Lenartom. Okrem meračov vytvorili aj samolepky, aby tak spríjemnili celý proces merania.

Inzercia

Kresby neboli jedinou zmenou. Merače sa stávali stále funkčnejšie a stabilnejšie v rôznom prostredí a firma zdokonaľovala celý proces. Dnes testujú nový prototyp, ktorý zachytáva presné údaje meraného dieťaťa v digitálnej podobe. Tento prototyp sa momentálne nachádza vo Svazijsku v reálnych podmienkach, pre ktorý bol vytvorený.

Aj iné firmy zo Slovenska môžu dodávať pomáhajúce produkty

Firma PKP Bardejov je príkladom toho, ako sa môže produkt rozšíriť do celého sveta, pomáhať deťom v chudobných oblastiach i pracovníkom v bardejovskej dielni. Inšpirovať sa môžu aj iné firmy, ktoré do svojho biznis modelu zakomponujú vytvárať produkty, ktoré môžu byť nápomocné v humanitárnej pomoci. Žiaľ, pomoc potrebuje stále mnoho ľudí. Bola by škoda, keby sa do pomoci nezapojilo viac slovenských firiem a aj takýmto spôsobom sme zvyšovali v našej krajine nielen solidaritu, ale aj konkurenciu schopnosť a rozvoj inovácií.

Výročie UNICEF

Aktuálne sa viaceré slovenské firmy zapojili do 75. výročia UNICEF, ktoré oslávime presne 11. decembra 2021. Ktokoľvek podporí programy UNICEF do tohto dátumu sumou aspoň 3 eurá, bude zaradený do súťaže o 75 cien, ktoré venovali firmy a značky ako Pískacie, Dedoles, dm, CCC, Lunter, Family Dental Care, sobi.eco, Pure Nuts a ďalšie. Na Slovensku môžeme realizovať aktivity aj vďaka podpore od SlovakAid. Ďakujeme.

 

 

 

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.