Nový Postoj

Na Vianoce som dostal od redaktorov Postoja jeho papierové vydanie. Bolo to pekné, priateľské gesto a som zaň vďačný. Dúfam však, že takúto „papierovú“ budúcnosť redakcia pre bývalý Postoy neplánuje.

Pokiaľ viem, náklady papierových novin po svete, aj na Slovensku klesajú. Myslím, že tento trend je nezvratný. „Online noviny“  totiž majú dve veci, ktoré si dnešný svet cení a v ktorých sa im papierové noviny nikdy nebudú môcť vyrovnať:

1. Rýchlosť v reportovaní nových informácií. Preč sú tie časy, keď hlava rodiny strávila pár hodín týždenne (najmä po nedeľnom obede) tak, že podriemkávala a čítala veľké vydania denníkov. Budúcnosť patrí mladým, ktorí sotva ráno vstanú, zapnä počítač a surfujú.

2.  Interaktivita. Ľudia dnes chcú mať možnosť vyjadriť sa.  Na tzv. Západe toto bolo vždy výraznejšie ako na Slovensku. „Letters to the Editor“, v ktorých sa čitatelia vyjadrovali k rôznym témam nebývali brané politikmi na ľahkú váhu, zatiaľ, čo u nás sa skôr nadávalo doma, prípadne po krčmách. Ale internet prináša zmeny aj v tomto.

Žil som roky v Austrálii. Tam, keď som chcel napísať do novín, musel som list naťukať na písacom stroji a hodiť ho do schránky. Potom čakať a o pár dní bol možno publikovaný. Takto som napísal za niečo vyše dessť rokov niečo vyše sto listov (ktoré aj boli publikované). Myslim, že to bola nadpriemerná aktivita. Tu však teraz píšem príspevky do niekoľkých diskusných portálov a napríklad len na sme.sk som za niečo vyše šesť rokov napísal vyše šesťtisíc príspevkov.

Pár tisíc príspevkov som napísal aj do Postoya. Koľko presne neviem, ani neviem ako to zistiť, a tu by som mal pripomienku k novému Postoju. Myslím, že redakcia by mala robiť maximum preto, aby zvýšila interaktivitu. Bolo by dobré uvádzať počet čitateľov, resp. čítaní ako článkov, tak diskusných príspevkov. Mala by byť aj možnosť pozrieť, ktoré diskusné príspevky sú najnovšie bez toho, aby človek musel diskusie otvárať a nezaškodila by aj možnosť pozrieť zoznam diskusných príspevkov od jednotlivých prispievateľov.

Niektoré diskusné fóra to majú, niečo bolo aj v starom Postoy, ale bolo to postupne eliminované... Tiež neviem, či je dobré viesť diskusie cez Disqus. Niektorí, ako napríklad aj ja, sme tam mali svoje nicky, pod ktorými sme diskutovali na iných fórach. Teraz sa mi tento nick objaví, keď chcem diskutovať aj tu, hoci ja by som chcel na Postoji diskutovať pod svojim menom. Na blogu Postoja môžem, ale to by som tu potom diskutoval pod dvoma menami a to by bolo ešte horšie...

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo