Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. november 2021

Myšlienky nezaočkovaného

Čo a ako ovplyvnilo moje rozhodnutie...

Rozhodol som sa, že sa nedám zaočkovať. Pri všetkej skromnosti, nepovažujem sa za hlúpeho človeka. O covide aj o vakcíne som si niečo načítal, tiež som toho veľa počul od rôznych ľudí. Nemám teraz na mysli nejaké konšpiračné stránky, blogy alebo videá. Nič také nesledujem. Nemám strach, že by mi niekto chcel pichnúť čip, takýmto nezmyslom neverím. Podrobne som sa pozrel na aktuálne vakcíny, snažil sa pochopiť, ako fungujú, ako boli vyvíjané a testované a aké prinášajú riziká. Na základe svojho najlepšieho vedomia a svedomia som sa rozhodol, že očkovať sa nedám. Celkovo ma očkovanie nepresvedčilo a myslím, že to nie je cesta von z tejto pandémie. Koniec-koncov, patrím do najmenej ohrozenej skupiny ľudí, imunitu mám pomerne dobrú, a preto sa ťažký priebeh javí ako nepravdepodobný.

Ako ide čas, pandemická situácia sa zhoršuje v celej Európe. Nakazení ľudia začínajú pribúdať raketovým tempom, v mnohých krajinách padajú nové rekordy. Kto sa chcel dať zaočkovať, už tak urobil. Čím ďalej, tým viac sa stretávam s názorom, že my, neočkovaní, snáď nejakým spôsobom nesieme vinu za súčasnú situáciu. Takéto alebo podobné výroky sa ma vždy celkom dotknú. Mojej pozornosti však neušiel jeden zaujímavý jav. Zatiaľ čo na Slovensku sa nám nemocnice plnia do prasknutia, niektoré iné krajiny tento problém nemajú. Napriek rýchlemu rastu infikovaných ľudí, počet hospitalizácií u nich rastie neporovnateľne pomalšie. Tým zaujímavým javom je však skutočnosť, že tieto krajiny spája jedna vec - vysoká miera zaočkovanosti.

Toto je moment, kedy sa na chvíľu zastavím. Ak nie očkovanie, čo spôsobuje, že tieto krajiny nepociťujú tak významný nárast pacientov na covid oddeleniach? Aj keď si myslím, že očkovanie nie je cesta, žiadnu inú zatiaľ nikto nepredstavil. Na Slovensku máme neočkovanú asi polovicu populácie a úplne preplnené nemocnice. Stúpenci očkovania tvrdia, že preočkovanosť musí byť veľmi vysoká, aby sme pocítili pozitívny efekt. Nám sa k tejto hodnote nepodarilo ani len priblížiť. S istotou môžem povedať, ničnerobenie cestou určite nie je. Naopak, predpovede spojené s veľkou mierou zaočkovanosti, zodpovedajú realite, ktorú vidíme v už spomínaných štátoch. Tieto veci mnohí predpovedali a aj keď sa mi to môže nepáčiť, mali pravdu. Mohol som sa ja mýliť?

Čo ale všetky riziká a nezodpovedané otázky spojené so všetkými vakcínami? Opäť sa zastavím, porozmýšľam a položím si otázku, o ktorom inom lieku som kedy potreboval toho toľko vedieť? Paralen si dám bez akejkoľvek obavy o svoje zdravie, ale vlastne ani neviem, ako funguje, čo obsahuje a už vôbec nič neviem o jeho vývoji a testovaní. Keď idem na röntgen, vždy som trochu nesvoj, keď vidím, že v miestnosti som sám a všetci ostatní sú za stenami potiahnutými olovom. Napriek tomu som si nikdy nič bližšie o elektromagnetickom žiarení nezisťoval, vlastne ani neviem, v akom spektre sa nachádza röntgenové žiarenie. Nikdy som nečítal články o vplyve röntgenového žiarenia na ľudský organizmus. Keď mi doktorka predpísala nejaký liek, vždy som ho užíval bez predchádzajúceho vlastného výskumu. 

Musím priznať, že môj postoj k vakcíne je prinajmenšom veľmi špecifický. Nikdy predtým som akýkoľvek liek takto hlboko neanalyzoval. Nikto nie je vševedúci a ani ja nie. Dennodenne používam hromadu vecí, o ktorých nemám tušenie, ako fungujú (napríklad počítač, na ktorom píšem tento text). Mohlo sa stať, že som sa zmýlil? Mohol som pod ťarchou ťažkých časov a všetkých tých informácií urobiť zlé rozhodnutie? Pokora mi hovorí, že áno, mohol, ale naozaj (som ho) aj spravil? Opýtam sa samého seba, čo je znakom toho, že som sa rozhodol správne? Odporcovia očkovania vytrvalo argumentujú, že očkovanie nie je cesta a sám som tomu veril, ale alternatívu nenavrhol nikto. Naopak, výsledky očkovania sú už viditeľné v iných krajinách. Jediný viditeľný výsledok u nás je ten, že nemocnice sú na pokraji limitov priestoru a personálnej kapacity. To znamená, že si nemôžeme byť istí, že v prípade potreby, sa nám dostane potrebnej starostlivosti. Indícií, že som zaujal nesprávne stanovisko je priveľa.

Prichádza najťažšia časť. Dokázal by som si priznať chybu? Ako by to vyzeralo, keby som sa po tých mesiacoch odmietania vakcíny, nechal zaočkovať? Určite by som pôsobil ako hlupák. Avšak, malo by ma vôbec zaujímať, ako by to vyzeralo? Veď, ak som pochybil, jediné, čo ma zaujíma, je, ako túto chybu napraviť. Dokážem prekonať vlastný strach zo zlyhania? Dokážem prekonať vlastnú pýchu?


Tu úvaha končí. Je venovaná všetkým neočkovaným, ktorí nechodia kričať pred domy lekárov ani nikoho iného. Verím, že všetci sa rozhodovali podľa svojho najlepšieho svedomia. Avšak, všetci sme ľudia, teda tiež omylní. Skoro každého určite unavuje stále premýšľať o vakcíne, opatreniach a covide celkovo. Súčasná situácia je však dosť vážna, a preto by sme si mali byť istí, že robíme správne rozhodnutia. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je, čas od času sa k našim rozhodnutiam vrátiť a znova analyzovať všetky staré aj nové poznatky. Musíme si položiť otázky, či sú dôvody nášho rozhodnutia stále relevantné, či sa vyplnilo, čo sme očakávali a či môžeme vidieť nejaký znak toho, že sme sa rozhodli správne. Zložité prípady ako tento, môžu vyžadovať istý čas a odstup, aby sme mohli posúdiť naše rozhodnutia. Informácií je už viac než dosť, preto sa musíme zamyslieť, či naše rozhodnutie stále pramení z úprimného presvedčenia, alebo z nášho strachu priznať si omyl a čeliť tomu.

Nikto nie je dokonalý a nikto to od žiadneho človeka ani nečaká, ani nevyžaduje. Vyhýbať sa chybám je dôležité, ale rovnako dôležité je to, ako sa k svojim chybám staviame. Ak totiž tušíme, že sme jednali nesprávne, musíme sa pozrieť sami sebe do očí a prekonať vlastné ego. Na toto nie je nikdy neskoro.

Inzercia

Keď budeme raz rozprávať o hrdinoch týchto časov, určite medzi nich budú patriť aj ľudia, ktorí dokázali prekonať svoj strach a pýchu a učiniť tak správne rozhodnutia.

Trocha čísel

V nasledujúcich grafoch z ourworldindata.org sú zobrazené dáta pre Španielsko a Portugalsko ako zástupcov krajín s vysokou zaočkovanosťou a Slovensko s Českom za krajiny s nízkou zaočkovanosťou. Časové rozpätie je nastavené na obdobie od 1. septembra 2021 do 30. novembra 2021 a je možné meniť ho posuvníkom pod grafom.

Odporúčame

Blog
O sedliackom rozume a ľuďoch

O sedliackom rozume a ľuďoch

Všetci sme určite nespočetnekrát počuli alebo čítali vetu: "Stačí použiť zdravý sedliacky rozum". Avšak, koľko problémov, ktoré prináša okolitý svet, ním dokážeme naozaj vyriešiť? Je všetko naozaj také ľahké a jasné?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.