Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. november 2021

Môže chorý liečiť chorého?

Pandémia COVID 19  obrátila náš život na ruby.

Určite najviac postihuje zdravie a teda celý systém zdravotníctva, zdravotnej starostlivosti. Čo je však najkrutejšie siaha na životy našich blízkych, priateľov, kolegov.

Práve v zdravotníctve, predovšetkým čo sa týka ľudských zdrojov, je veľmi zložitá a neriešená situácia už veľa rokov.

Keďže zdravotníctvo sa roky drancovalo a firemná kultúra predovšetkým v oblasti riadenia zdravotníckych subjektov bola na nízkej úrovni, zdravotnícky personál  sa vytrácal.

Vzhľadom na dlhodobo neriešené zlé podmienky, nielen finančné ale aj pracovné, odišli a stále odchádzajú do iných rezortov alebo, ešte častejšie, do zahraničia.

Súkromná ambulantná zdravotná sieť je relatívne uzavretá, nie všetci lekári  sú dostatočne solventní  aby si mohli rozbehnúť vlastnú prax ale o prácu v súčasných podmienkach nemocníc nemajú záujem.

Naviac, mnohí zdravotníci, lekári v dôchodkovom veku v pocite beznádeje na zlepšenie začali vo veľkom odchádzať do dôchodku. 

Súčasná pandémia to len vyplavila navrch a získať v tejto situácii ľudí naspäť je nemožné, lebo všade potrebujú viac personálu.

Bez personálu sa nedá nič, len preskupiť sily aspoň v nemocniciach. To nejde zo dňa na deň a je to sofistikovaná záležitosť.

Len to, že kvalifikovaný personál odchádza zo štátnych nemocníc do súkromného sektora, alebo celkovo preč zo Slovenska je dlho známy trend a nikoho to doteraz až tak veľmi netrápilo.

Od začiatku mi  tu chýbajú odborné debaty aj o podmienkach práce lekárov, zdravotných sestier , o situácii na lekárskych fakultách, o hľadaní možností ako udržať absolventov LF na Slovensku.

Napokon potvrdil to aj dekan LF UK , že na  Slovensku bude ešte menej lekárov ako v súčasnosti.  Je ohrozená výučba klinických predmetov, lebo kvôli nedostatku sestier sa redukoval počet lôžok .

Aby môj komentár nevyznel lacno a plocho ponúkam názor môjho priateľa lekára . „Podmienky na vykonávanie lekárskeho remesla sa výrazne sťažili.

Inzercia

Stav mojej telesnej schránky a zároveň aj dopad vonkajších vplyvov významne ovplyvňuje  potenciál fungovať  v intenzite ako pred rokom. Snáď sa čoskoro odrazím zo dna. Tá  nádej tu stále je.„ Toľko stanovisko z praxe.

Zlý stav v zdravotníctve ako celku, tak aj v personálnej oblasti, je odrazom stavu spoločnosti .

Jednoducho  nakoľko je chorá spoločnosť, natoľko je a bude choré aj zdravotníctvo. A choré zdravotníctvo sa nedá liečiť a ani vyliečiť bez liečenia spoločnosti.

Máme tu teda choré zdravotníctvo,  poisťovne, ambulancie, nemocnice.

Ale  najviac  je asi dlhé roky  chorá politika,  kde je významnejšia  miera neschopnosti a často aj  arogancie ako v akomkoľvek rezorte.

A ten paradox je meritum problému. Pokiaľ neschopnosť riadiť bude prevyšovať mieru schopnosti tohto rezortu ( zdravotníctvo už liečilo veľa ministrov ), respektíve  pokiaľ sa začne sumovať miera neschopnosti na všetkých stupňoch, tak  stav bude nezvratný a neresuscitovateľný.

Ešte mi napadla otázka,  že kto bude liečiť chorých lekárov  a zdravotné sestry po pandémii.

Kríza v zdravotníctve, ktorú som sa snažil v krátkosti popísať, podčiarkuje naliehavosť rozhodnutia, ktoré treba urobiť. Je potrebné naštartovať systémové zmeny.

Systémovým riešením musí byť aj to, aby Slovensko začalo seriózne budovať štátny sektor. Zdravotníctvo by malo byť jednou z prvých oblastí.

V koncových nemocniciach,  sa  liečia extrémne finančne náročné liečby, a v týchto podmienkach nemá ani akákoľvek seriózne hospodáriaca  štátna nemocnica šancu na vyrovnaný hospodárky výsledok ...

Samozrejme, že nežijeme v komunizme a nie som proti súkromným nemocniciam a ambulanciám.

Odporúčame

Blog
„Rozporuplný mainstream a jeho šírenie hoaxov už dosiahli na Mesiac,“ vyjú psi

„Rozporuplný mainstream a jeho šírenie hoaxov už dosiahli na Mesiac,“ vyjú psi

V tomto blogu predostriem správy, ktoré sa objavili v alternatíve, mainstream ich označil ako hoax, prešlo pár mesiacov a už to bolo naopak. Ovečky plačú: „Prečo, ach prečo má alternatíva ohľadom plandémie pravdu? A v čom inom ešte môže mať?“ Žartujem. Ovečky sa len sťažujú a frflú, pravdu už dva roky vôbec neriešia. Keby ju totiž riešiť začali, museli by si priznať, že urobili chybu. A to by bola pre ne horšia katastrofia ako kobylky a mor dokopy. Česť výnimkám.

Blog
Ako pandémia odkryla utópiu

Ako pandémia odkryla utópiu

Päť rokov po dobytí Bastily a rozpútaní Veľkej francúzskej revolúcie sa mladý advokát postavil pred dav na Námestí revolúcie v Paríži. Avšak spoločenská atmosféra mu už nepriala tak ako počas minulých rokov. Dňa 27.7.1794 Maximilien Robespierre, ktorý stál na čele revolučných síl, pocítil na vlastnej koži, aká prchavá je vôľa ľudu. Po krátkom období teroru, ktorý rozpútal, sám umiera pod gilotínou. Revolúcia si vybrala svoju daň.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.