Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2021

Nekonečná pandémia.

Na Slovensku k dnešnému dňu evidujeme 1 130 000 diagnostikovaných prípadov, na ktoré pripadá 14 177 úmrtí, z čoho vyplýva, že zomrie cez 1,25% infikovaných. Som hrdá na naše zdravotníctvo, že napriek poddimenzovaniu dokáže držať tak „ nízku“ úmrtnosť a som hrdá najmä na všetkých, ktorí dodržiavajú opatrenia, lebo práve toto je rozhodujúce pre " dobrý" výsledok.
Nekonečná pandémia.

Je možné, že ešte niekoľko najbližších pár rokov bude celá spoločnosť fungovať v takom móde, ako teraz. Tento vírus je extrémne nebezpečný vo svojej rýchlosti a spôsobe šírenia. Vzduchom, za pár sekúnd. Vdýchneme ho raz všetci. A možno opakovane. Takto sa správajú všetky vírusy, ale tento je iný v tom, že má veľmi vysoký potenciál zabíjania. Na Slovensku k dnešnému dňu( 26.11.2021, Zdroj: Our World in Data ) evidujeme 1 130 000 diagnostikovaných prípadov, na ktoré pripadá 14 177 úmrtí, z čoho vyplýva, že zomrie cez 1,25% infikovaných. Jednoduchšie, zomrie viac ako každý tisíci nakazený človek. India a Spojená kráľovstvo ( krajiny , kde sme sledovali rýchle a ničivé vlny) evidujú asi 1,4% úmrtnosť. Ale napríklad Nemecko deklaruje 101 tisíc úmrtí na 5,74 milióna infikovaných , čo je úmrtnosť až takmer 2%. ( Keď to takto čítam, som hrdá na naše zdravotníctvo, že napriek poddimenzovaniu dokáže držať tak „ nízku“ úmrtnosť a najmä som hrdá na všetkých, ktorí dodržiavajú opatrenia, lebo práve to je rozhodujúce pre tak „ dobrý" výsledok.)

Ak by sme si namodelovali len jednoduchý vzťah vyplývajúci z tvrdenia, že minimálne raz tento vírus všetci vdýchneme ( čo je pravda), tak pri počte obyvateľov SR 5 427 917 ( oficiálny odhad k 31.marcu 2016) zostáva nám ešte  nainfikovať sa cca 4,3 miliónu obyvateľov a teda bez zásahov môžeme očakávať ešte 40 tisíc úmrtí. (Viem, je to veľmi jednoduchý model, určite je tam veľa iných vplyvov- pozitívnych, aj negatívnych, ktoré sa ale môžu anulovať. Vnímajme ho, prosím , len ako model. Nič viac.) Ak predpokladáme, že možno štvrtina obyvateľstva má šťastie, stretla sa s vírusom a vybudovala si dobrú imunitu, tak to možno bude ( bez iných zásahov) „len“ 30 tisíc úmrtí. Vďaka tomu, že cca 40% obyvateľstva je očkovaných, v 50+ viac, toto číslo sa nám zníži hrubo orientačne na polovicu, teda 15 tisíc definitívnych úmrtí. 40% zaočkovanosť spôsobuje veľmi pravdepodobne, že šírenie vírusu sa spomalí o 40% ( niežeby sa očkovaní nenakazili a nešírili vírus ďalej, ale už teraz máme dôkazy , že tak robia kratšiu dobu ( https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(21)00648-4/fulltext ). Za minulú zimu na Covid  pripadá okolo 13 tisíc úmrtí. Takže veľmi hypoteticky predpokladajme, že tých 15 tisíc úmrtí bude rozložených v čase a to schematicky vždy o polovicu menej v každej následnej vlne, takže v tejto 7,5 tisíc, v ďalšej ešte o polovicu nižší ( 3,75) atď. Ak by teda nedošlo k mutáciám vírusu úplne sa vymykajúcim nadobudnutej imunite, tak pre " dosiahnutie" 15 000 úmrtí by nás čakalo ešte 8 vĺn, pokiaľ by sa Covid dostal na úroveň absolútnych úmrtí ako pri chrípkovej epidémii ( rok 2018/19 bol za posledné roky najhorší, zomrelo 57 ľudí s podobným priebehom ako teraz pri Covide (https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_zaockovanosti_2018_2019.pdf ) aj keď priemerne úmrtia v súvislosti s chrípkou sa ročne počítajú na cca 800 prípadov. Laicky povedané, pri 800 úmrtiach by to naše zdravotníctvo a teda aj obyvateľstvo prestalo cítiť ako záťaž, tak by nás čakali ešte štyri vlny. Čo znamená 3-4 roky. Nerátam s možnosťou úplne novej unikátnej mutácie unikajúcej už nadobudnutej imunite. A to všetko interpolujem iba na úmrtia. Ale Covid je strašný aj v tom, že poškodzuje zdravie na celý život, že napr. aj u bezpríznakového priebehu ( napr. u detí) vie po pár dňoch tak „ poblázniť“ imunitu, že sama začne ničiť zdravý organizmus a bez podávanie kortikosteroidov ho zabije.  

Chceme toto zažívať? Potácať sa od lockdownu k lockdownu, ktorý mnohé rodiny hádže do pásma chudoby bez vyhliadky na zlepšenie a ktorý nakoniec do chudoby stiahne celú krajinu?

Každý je strojcom svojho šťastia. Netreba sa vyhovárať. Veľa ľudí pri takýchto vyhliadkach  z našej krajiny odíde. A nemožno im to zazlievať. Budú takto riešiť svoju chudobu alebo pocit ohrozenia z premárneného života. Ešte horšie je zloženie odchádzajúcich. Opäť to budú „ mozgy“ a „kvalitná pracovná sila“, ktorá chce a vie. A zostane tu stále viac tých, ktorým sa nechce a ktorí nevedia, ale pekne rozprávajú. A ak majú aj moc, tak si z kvalitných a múdrych urobia svojich sluhov.  Až to raz poriadne vybuchne.

Ako z toho von? Vieme cestu? Vieme po nej ísť? Chceme po nej ísť?

Každý z nás je potencionálna obeť Covidu. Žijeme v krajine so solidárnym zdravotným systémom. Je to snom mnohých ľudí v rôznych krajinách. Nezničme si ho. Všetci máme nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. To je skutočne veľké dobro.

Udržať to, je úlohou politikov, štátu. A tu dlhodobo robíme jednu obrovskú chybu. Nedbáme na to, aby sa ľudia naučili, že zdravotníctvo sa stará o choroby ( a malú časť prevencie), ale o zdravie sa musí starať každý sám. Väčšina z nás má to šťastie, že sa narodil zdravý. Choroby príchádzajú v priebehu života. O zdravie detí sú povinní starať sa rodičia a v dospelosti už každý sám. Mal by konať tak, aby sa čo najmenej a najneskôr dostával do choroby. Štát musí prijať mechanizmus, aby k tomu ľudí vychovával, vyžadoval to, motivoval a trval na tom. Ak to zlyháva, nariadil.  A len v krajnom prípade donútil. Dobrý štát by mal byť na strane ochrany života aj ľudí, ktorí to nechápu.  

Z odborného hľadiska je jediná cesta z pandémie, s ktorou sa stotožňujú všetky krajiny združené vo WHO.

·        Očkovanie

·        Rúška – R

Inzercia

·        Odstupy - O

·        hygiena( vetranie, dezinfekcia rúk, povrchov, vzduchu)- R

 

Toto je cesta na zachovanie zdravia. Ak tu zlyhávame alebo to odmietame, príde choroba a až o tú sa už starajú zdravotníci.  

V danom čase, ktorého nemáme veľa, s daným dedičstvom, aké nám tu zanechali vlády Smeru, v daných podmienkach, ktoré zďaleka nie sú ideálne, skúsme my „ dole“ urobiť veci ako sa majú a najlepšie ako vieme: očkovanie a ROR. A tí „ hore“ prijať zákony, ktoré rôznym spôsobom budú stáť na strane dodržiavania a realizácie tejto cesty.  

 

 

 

Odporúčame

Blog
Ako Adam komunikoval s Bohom

Ako Adam komunikoval s Bohom

“Neskôr muž (Adam) a jeho manželka (Eva) počuli hlas Boha Jehovu, ktorý sa v čase denného vánku prechádzal po záhrade, a išli sa pred Bohom Jehovom skryť medzi stromy v záhrade. A Boh Jehova volal na človeka: „Kde si?“ On po chvíli odpovedal: „Počul som tvoj hlas v záhrade, ale bál som sa, lebo som nahý, a preto som sa skryl.“ - 1. Mojžišova 3:8-10.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.