Zlá trénerka

Spolu so slovom „Vianoce“ sa čoraz viac skloňujú aj slová „konzum, predvianočný stres, nakupovanie“... Niektoré rodiny sa tomu bránia relatívne extrémnym spôsobom – prestanú si dávať darčeky. Možno je týmto antikonzumný efekt zaručený, ja si však myslím, že ciest, ako sa k nemu dopracovať, je viacero. Konzumnosť či nekonzumnosť sviatkov je totiž v hlave.

Dar je ako minca, ktorá má dve strany. Aby ho niekto mohol dostať, niekto iný ho musí dať. Čia radosť je väčšia? Dobrý pocit z obdarúvania sa ťažko dá niečím nahradiť.

Kedysi mi bolo ľúto, že sme u našich detí začali s tou milou ježiškovskou lžou. Bála som sa, že keď vďaka nej uveria, že vianočné darčeky nosí Ježiško, na obdarúvanie iných ani nepomyslia. Ježiško to predsa spraví. Z omylu ma však tohto roku vyviedla najstaršia sedemročná dcéra. Tiež verí na Ježiška, no radosť z dávania už objavila. A napriek Ježiškovi vytvára všelijaké obrázky, papierové figúrky a ozdoby, ktoré balí do obálok a adresne rozdáva aj s venovaním. Svoj vianočný darček dostali už pani učiteľky na hudobnej, vychovávateľka v družine, kamarátky, spolužiačky... Prečo to to dieťa robí? Ako zistilo, že dávanie je príjemné? Ako prišlo na to, že patrí k Vianociam? Pravdepodobne iba vlastnou skúsenosťou.

Pred pár týždňami, keď sme sa chystali na kurz korčuľovania, ma dcéra doslova prekvapila. „Mami, mne sa dnes nechce ísť na ľad. Trvá to dlho a ja potom nevládzem. A nepáči sa mi naša trénerka.“ Toto opakovala dookola, až kým sa nerozhodla so svojou nechuťou aktívne bojovať. Na pol hodiny sa zavrela do izby s farebnými papiermi, nožnicami a lepidlom. Keď potom vyšla von, povedala iba: „Mamka, daj mi nejakú škatuľku, do ktorej to zabalím, aby sa mi to nezničilo.“ Na moju otázku, čo to je, odpovedala: „Anjelik. Darček pre trénerku... Rýchlo to zabaľme, nech sa už môžem ísť obliekať na ľad.“

Tomu hovorím motivácia! Darček pre „zlú“ trénerku.

Kým mnohí rodičia majú obavy z toho, ako deti prijmú krutú skutočnosť, že darčeky sú ľudská, nie ježiškovská záležitosť, ja sa, naopak, na toto ich zistenie teším. Lebo im to otvorí dvere k možnosti obdarúvať druhých a k nezameniteľnému pocitu, ktorý ju doprevádza. Odkryje im druhú stranu mince a pri správnom vedení sa stane malou filantropickou školou do života.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo