Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. november 2021

Podarí sa nám zvrátiť nepriaznivý globálny trend?

Vnímam nielen naše Slovensko, ale aj celý svet ako hodnotový Absurdistan. Človek vládne nad človekom skôr k jeho škode ako v jeho prospech. Mnohí politici už dávno nežijú v reálnom svete.
Majú okolo seba mediálny virtuálny svet. Za niekoľko mesiacov pobytu v takom svete môžu byť mimo realitu.
Môžeme apelovať na politikov, ale tí sú poväčšine nesamostatní a závislí od vplyvov, o ktorých ani netušíme .
Potrebovali by sme komplexnejší pohľad na našu spoločnosť, podrobnejší s ohľadom na viacero faktorov, ktoré si viac-menej ani nevšímame.
Médiá sú totiž len jedným z nich a nie tým hlavným, mienkotvorným, vysvetľujúcim a neraz aj preháňajúcim poskytovateľom informácií.
Taktiež sa nazdávam, že médiá sú len také, aké chceme konzumovať a aké na obraz našich skrytých túžob vytvárajú vlastníci s jediným cieľom – ziskom.
Niektoré médiá  sú zdrojom otravy  pre štát , rodinu aj jednotlivca .
Záleží len na nás, či sa pohodlne usadíme a necháme sa masírovať, nie však kreslom masážnym , ale tým mediálnym. A je pritom nepodstatné, či ide o tlač, televíziu, rádio alebo internet.
V našej civilizácii sa vytrácajú všetky morálne zábrany. A ak aj nie sú celkom stratené, tak sú úspešne prekrývané novým, progresívnym, moderným náterom, ktorý však pred koróziou vzťahov, ľudskosti i samotnej spoločnosti nijako nechráni. Ba práve naopak.
Nie som si istý , či sa nám podarí zvrátiť  tento globálny trend. Ale aspoň uchovať tie hodnoty, ktorým veríme a ku ktorým sa ľudstvo vráti, keď si riadne natlčie nos  v tejto dobe chaosu. Všetko sa rýchlo a nepredvídateľne mení. Chaos    si  môže časom vypýtať  diktátora...
Je zaujímavé , že  mravce alebo včely, hoci na nás pôsobia chaoticky, sú podľa výskumov etológov vysoko organizované spoločenstvá.
Skúsme  teda v týchto dňoch viac študovať teóriu chaosu  a antikrehkosti. Nefňukajme a nenadávajme na chaos .  
Ľudia sa musia vzdať pasivity a ilúzií, že nejakí supermani zhora  to vyriešia. Hľadajme cesty, experimentujme, učme sa nové veci, inovujme.
Verím, že nemusí nastať fyzický kolaps civilizácie.
Za posledné roky sa udialo niekoľko globálnych vecí - finančná kríza, devastácia ekosystémov a napokon aj ten celosvetový lockdown , ktoré mohli ľuďom signalizovať, že týmto smerom sa kolapsu nedá vyhnúť.
Záleží veľa  od nás, či sa necháme ovládať alebo nie, či začneme ovládať vlastné (neraz prehnané) túžby a prijmeme na seba zodpovednosť za samých seba.
Áno, je to nepohodlné, náročné, neraz i ťažké, ale mali by sme sa o to pokúsiť. Myslím si , že osobná vízia , príťažlivý a reálny veľký sen  je pre človeka tou najlepšou omšou na svete.
Dušan Piršel

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.