Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. november 2021

Vnútorný prameň

Existuje prameň, z ktorého keď čerpáme, nikdy nevyprahneme a nikdy nevyhoríme.
Vnútorný prameň

Naša duša je nesmrteľná, to znamená napojená na nesmrteľného Boha. Teda, každý z nás, keďže máme dušu a sme živými bytosťami, sme napojení na nekonečného Boha. Každý z nás vlastní svoj kúsok živého Boha. A Boh vlastní (nielen) kúsok nás samých. Teda existuje časť našej existencie, ktorá je napojená na nekonečno. Keď sa napojíme na túto časť nášho ja, načerpáme z prameňa, ktorý pramení vo večnosti a tým prameňom je Boh.


Žijeme v rôznych stavoch, ženatí, vydaté, zasvätení či slobodní. Každý deň prijímame množstvo podnetov, riešime rôzne problémy, ocitáme sa v rôznych situáciách. Sú dva spôsoby, ako prežiť bežný obyčajný deň. Prvý spôsob je ako na kolotoči a teda že behám od človeka k človeku, od problému k problému a večer som úplne vyprázdnená, vyčerpaná a vyhorená. No existuje aj iný, oveľa krajší, efektívnejší a kvalitnejší spôsob prežitia dňa. Síce množstvo problémov a zložitosť situácií nedokážem ovplyvniť, ale čo môžem urobiť je to, že si počas kráčania svojím dňom urobím malé prestávky. Anselm Grün ich v knihe Vyhoření volá rituály.


Môžu vyzerať napríklad takto. Keď pracujem za počítačom na home office, potrebujem sa vnímať a keď zbadám, že sa práca množí, tempo sa zrýchľuje, riešením je odísť na chvíľu od počítača a ísť sa vonku na 10 minút prejsť. Alebo si sadnúť v tichu na gauč, stíšiť sa, ponoriť sa hlboko do seba, vnímať svoj dych a predstavovať si, ako pijem zo svojho vnútorného prameňa na dne mojej duše. Alebo ešte lepšie. Na 30 minút si nastaviť budík, ľahnúť si, zabaliť sa do deky, zavrieť oči a úplne sa uvoľniť. Tento “veľký” rituál sa dá napríklad robiť maximálne raz denne, ak vôbec, ale funguje úžasne. Každé minizastavenie, či už trvá 10-20 minút po dvoch hodinách práce, alebo je to 30 minút, keď sa mama v pokoji naobeduje a vypije chutnú kávu počas toho, ako jej malé dieťa spí, má svoj obrovský význam.


Týmito a podobnými spôsobmi prestávok či rituálov sa nám podarí krásne zresetovať nielen mozog ale aj celú našu bytosť. Obnovia sa nám sily, načerpáme zo svojho vnútra pokoj a rovnováhu a takto môžeme vyrovnane a rozvážne pokračovať v dni. Udržiavacie prestávky zabránia nášmu vyprahnutiu a vyhoreniu. Naše flow - stav plynutia, ktorý popísal renomovaný americký psychológ maďarského pôvodu Mihaly Csikszentmihalyi vo svojej knihe Flow, sa tak nezastaví. Naša vnútorná energia sa takto nevyčerpá, my nevyhoríme a dokonca si naše dni budeme s radosťou a nadšením užívať ako surfér svoju vlnu.

Vnútorný prameň, toto vnútorné hlboké napojenie na nekonečného Boha, majú rovnako muži aj ženy. Každý z náš je natoľko živý a natoľko je plný životnej energie, nakoľko ju z tohto prameňa načerpá. Teda, viem moje dni prežívať múdro, s prestávkami na zotavenie a obnovu alebo môžem žiť ako na kolotoči a lietať od jedného problému k druhému bez prestávok do úplného vyčerpania. Ja, ako manažér vlastného života rozhodujem o tom, ako prežijem svoj život. Či napojená na nesmrteľného Boha ktorého dušu nosím v sebe a tak napojená na zdroj svojej sily a energie. Alebo napojená na stresový kolotoč prázdnych dní, ktoré ma iba míňajú a vyprázdňujú. Ja rozhodnem. Nie okolnosti, nie iní ľudia. Ja rozhodnem. Tak nech sa rozhodnem múdro.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kráľovná a divožienka

Kráľovná a divožienka

V tomto období čerpám veľa povzbudenia a inšpirácie z kníh benediktínskeho mnícha Anselma Grüna. Kniha o identite ženy Kráľovná a divožienka bola prvou knihou, ktorú som si od tohto autora kúpila. Vedela som o tom autorovi už skôr, ale až teraz dozrel čas i ja, na stretnutie s týmto pátrom a jeho myšlienkami v jeho knihách.

Blog
O sedliackom rozume a ľuďoch

O sedliackom rozume a ľuďoch

Všetci sme určite nespočetnekrát počuli alebo čítali vetu: "Stačí použiť zdravý sedliacky rozum". Avšak, koľko problémov, ktoré prináša okolitý svet, ním dokážeme naozaj vyriešiť? Je všetko naozaj také ľahké a jasné?

Denník Svet kresťanstva