Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. november 2021

O sedliackom rozume a ľuďoch

Všetci sme určite nespočetnekrát počuli alebo čítali vetu: "Stačí použiť zdravý sedliacky rozum". Avšak, koľko problémov, ktoré prináša okolitý svet, ním dokážeme naozaj vyriešiť? Je všetko naozaj také ľahké a jasné?

Zdravý sedliacky rozum je niečo, čím disponuje každý z nás. Jeho používaním dokážeme rýchlo a bez väčšej námahy nájsť riešenie rôznych problémov v rôznych situáciách.

Vďaka sedliackemu rozumu si od podomového predajcu nekúpime najnovšiu SuperPanvicu9000 v akcii za 399 eur. Keď natrafíme v televízii na moderátorku, ktorá nás vytrvalo nabáda, aby sme zatelefonovali a vyhrali pár tisíc dukátov zdelením chýbajúceho písmenka vo vete: “Veľká hnedá šelma žijúca na Slovensku je MEDVEĎ HN*DÝ”, vďaka sedliackemu rozumu dokážeme nielen danú úlohu vyriešiť, ale tiež si uvedomiť, že volať do relácie by sme nemali.

V dnešnom svete vidíme na oblohe lietať sto tonové lietadlá, posielame družice na obežnú dráhu Zeme alebo k iným planétam, používame GPS, vyvíjame lieky, vytvorili sme bionické končatiny, skonštruovali počítač, dokážeme vyrobiť tranzistor tisíckrát menší ako ľudská bunka, máme internet, informácie vieme posielať “vzduchom”, zhotovili sme fotografiu čiernej diery, rozbili atóm a uskutočnili mnohé úžasné fyzikálne experimenty. K dosiahnutiu tohto všetkého sme potrebovali niečo oveľa viac ako zdravý sedliacky rozum. Potrebovali sme presné fyzikálne a matematické modely, spoľahlivú metodiku pri experimentoch, zbere dát, ich vyhodnocovaní a kvalitné vedecké postupy. Okrem postupov, metód a algoritmov ako takých, sme si tiež museli uvedomiť ich limity, dokázať ich vyčísliť a ďalej s nimi pracovať. V skratke, museli sme vedieť, kedy aký nástroj použiť a v akých podmienkach je ten či onen nástroj vôbec možné použiť.

Sedliacky rozum nás môže pri veľmi zložitých problémoch priviesť k doslova nesprávnemu riešeniu. Dôvodom môže byť skutočnosť, že každý máme tento svoj sedliacky rozum trochu iný alebo to, že ním nie je možné daný problém dostatočne obsiahnuť. Vyššie spomínané veci sú produktom spolupráce mnohých ľudí trvajúcej niekedy celé desaťročia. Ak mala byť táto spolupráca úspešná, museli sa ľudia riadiť vedeckými postupmi a veriť im.

Ako príklad sa môžem pokúsiť vyhodnotiť nasledujúcu vetu: “Boh je len jeden - syn, otec a duch svätý”. Na jednej strane sa píše, že Boh je jeden a potom sú menovaní traja. Môj zdravý sedliacky rozum mi hovorí, že jeden sa nerovná trom - teda veta  je úplný nezmysel.

Jednoduchý rozum však možno použiť aj inak. Môžem si napríklad uvedomiť, že asi nebudem prvý na svete, kto si túto drobnú nezrovnalosť všimol. Zrejme sa na toto isté pýtali už mnohí, teda určite existuje nejaká iná, zmysluplnejšia odpoveď. K tejto odpovedi sa však neviem dopracovať sám so svojimi vedomosťami. Jednoduchý rozum mi rýchlo napovie, že keďže sa jedná o jeden zo základných pilierov kresťanskej viery, odpoveď bude poznať každý teológ alebo kňaz a možno aj nejaký laik.

Inzercia

Napriek tomu, že otázka v uvedenom príklade sa týka kresťanskej viery, pri hľadaní odpovede vôbec nezáležalo na tom, či som veriaci. Komukoľvek, bez ohľadu na vierovyznanie, by malo byť bez namáhavejšieho premýšľania jasné, že odpoveď na otázku existuje aj iná, než k akej som dospel použitím iba svojho jednoduchého rozumu. Aj keby sa mi odpoveď teológa nepáčila, môžem si byť aspoň istý, že som sa dostal k tej správnej.

Mohli sme vidieť dva spôsoby použitia sedliackeho rozumu. Pokus o okamžité zodpovedanie komplexnej otázky viedol k úplne zlému výsledku. Avšak, ako sme videli, jednoduchým premýšľaním bolo možné si uvedomiť, že otázka je zrejme nad moje sily a kde hľadať odpoveď. Práve uvedomenie si hraníc sedliackeho rozumu a vlastnej omylnosti je prvým krokom k nájdeniu pravdy.

Na záver iba toľko, že sedliacky rozum je super vec, občas nápomocný, ale nie je to ultimátny spôsob myslenia a limity jeho používania sú naznačené v jeho samotnom pomenovaní.

 

Odporúčame

Blog
Hrajú Biblia a globálny syndikát v jednom tíme?

Hrajú Biblia a globálny syndikát v jednom tíme?

Zamyslel si sa už niekedy nad tým, kto ovláda tento svet? Sú to ľudia, naši hrabiví politici s ich daňovými podvodmi, milenkami a rezidenciami v Austrálii? Ach, ty Sulík. Alebo ide o národy, či dokonca spojenectvá štátov, ako lgbtidfksj EÚ, NATO a OSN, ktoré sú skutočnými hýbateľmi agendy klimatických zmien, agendy očkovania typu doktor Mengele? Aká veľká je pravdepodobnosť, že za všetkými neľudskými agendami, ktoré sa na nás dnes hrnú zo všetkých strán, stoja iba ľudia? Možno celý svet ovláda Krčméry, ktorého sestra je riaditeľkou klinických testov vo Pfizeri pre Česko a Slovensko.

Denník Svet kresťanstva