Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. november 2021

700 tisíc ľudí mimo svojich domovov. Južný Sudán a zmeny klímy

Celé komunity pozdĺž rieky Sobat sú vysídlené. V opustenej škole spia stovky ľudí. Zmena klímy najviac ovplyvňuje tých najzraniteľnejších ľudí.
700 tisíc ľudí mimo svojich domovov. Južný Sudán a zmeny klímy

© UNICEF/UN0540667/Chol

Dedina Walangwalang bola tvrdo zasiahnutá povodňami. Deti prechádzajú až 2 kilometre náročného terénu, aby sa dostali do školy. Tí, ktorí si to môžu dovoliť, prekonávajú vzdialenosti na kanoe. Ostatní sa brodia cez blato a záplavovú vodu.

Južný Sudán trpí čoraz viac následkami klimatických zmien. Tri roky po sebe ho zasiahli veľké záplavy, ktoré spôsobili, že dnes viac ako dve tretiny zasiahnutých oblastí trpí vysokou mierou podvýživy. Od októbra 2021 postihli rozsiahle záplavy viac ako 700 000 ľudí, väčšinou v oblastiach pozdĺž riek Níl a Lol a močiarov Sudd. Od mája bolo postihnutých 27 zo 78 okresov Južného Sudánu v jeho ôsmich štátoch. Zasiahnuté obyvateľstvo potrebuje naliehavú pomoc vrátane potravín, prístrešia a nepotravinových položiek, zdravotných a ochranných služieb. Komunity začínajú každé ráno naberaním vody späť do rieky, ktorá prerazila umelé hrádze, a následnou opravou hrádzí bahnom.

Všetky miesta pozdĺž Sobatského koridoru od mesta Malakal po etiópske hranice sú zaplavené. Vnútorne presídlených osôb (IDP) je v súčasnosti rekordne vysoký počet, 1,6 milióna. Utekajú zo svojich domovov, prespávajú v opustených budovách alebo spia na zemi pod holým nebom. Južný Sudán trpí čoraz viac následkami klimatických zmien. Je bežné, že rodiny, ktoré z ich domovov vyhnala voda, používajú plachtu na splavovanie rieky Sobat pri hľadaní vyššie položených miest. Zbalia, čo im ešte zostalo a vydajú sa na cestu. To je pre nich veľmi nebezpečné aj preto, že sú na prudkom slnku, majú nedostatok potravy, môžu byť okradnutí, môžu naraziť na krokodíly a hady alebo ich prevrátia hrochy.

© UNICEF/UN0540627/Obe

Povodňová voda prišla rýchlo a ľudia mali málo času na presun. Mnoho z nich teraz spí pod holým nebom na vyvýšených miestach. V skorých ranných hodinách je možné vidieť ľudí, ktorí skladajú moskytiéry, pod ktorými spali. Nie všetci majú to šťastie, že majú siete proti komárom. Špinavá povodňová voda kontaminuje čisté vodné zdroje a vedie k nárastu hnačkových ochorení. Stojatá voda sa stáva živným miestom pre komáre, čo viedlo k prudkému nárastu malárie, ktorá najviac zasiahla deti.

© UNICEF/UN0540630/Obel

Počas toho, ako sa ľudia snažia uniknúť vode a presunúť na suchú zem, narážajú napríklad na hady. Foj má 23 rokov, nohu mu museli odrezať pre uhryznutie hadom. Tento problém je, žiaľ, bežný pozdĺž rozvodnených riek a jed proti hadom, ktorý môže zachrániť časti tela, nie je dostupný. „Žiť v blatistej oblasti a presúvať sa vo vode s palicami je skutočne namáhavé,“ hovorí Foj.

Inzercia

© UNICEF/UN0540641/Obel

Toto je opustená škola, kde aktuálne žijú stovky ľudí. Spia, jedia, robia domáce práce a trávia tu celé dni, pretože povodňová voda teraz obklopuje školu zo všetkých strán. Je skutočne vyčerpávajúce presúvať sa blatom a vodou, ktorá miestami siaha až po pás. V oblasti sú navyše hady a krokodíly. Pitná voda nie je k dispozícii a vzdelávanie detí v nedohľadne.

© UNICEF/UN0540643/Obel

UNICEF a partneri reagujú na bezprostredné potreby ľudí postihnutých a vysídlených záplavami, poskytujú im základné zásoby vrátane mydla, liekov a vzdelávacích materiálov a zároveň zabezpečujú pokračovanie život zachraňujúcich služieb, ako je zdravotná starostlivosť, očkovanie, výživa a prístup k vode, sanitácia a hygiena.

Hoci UNICEF a partnerské organizácie reagujú, je potrebné urobiť oveľa viac. UNICEF požiadal o 180 miliónov USD na riešenie najnaliehavejších potrieb detí v Južnom Sudáne do konca roku 2021, pričom v tejto fáze je zafinancovaná menej ako polovica. Podporte s nami terénne programy UNICEF a zabezpečte nádej a zdravie pre deti, ktoré to najviac potrebujú.

 

Svet naďalej potrebuje HRDINOV. Ako aj nám pomohli, chceme teraz my pomáhať druhým.

 

 

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Odporúčame

Blog
Dnes je sv. Cecílie

Dnes je sv. Cecílie

V Ríme, v parku Caffarella, pri Via Appia Antica je Svätý les. Tu žil aj budúci svätý Urban, ktorého umučili za Marka Aurélia a pochovali ho na 4 km Via Appia. Bol priateľom mladej ženy Cecílie z bohatej noblesnej rímskej rodiny. Mal významný vplyv na jej obrátenie na kresťanstvo, ktorým sa jej život veľmi skomplikoval.

Blog
   Máme výnimočné odrody. Ako s nimi naložíme?

Máme výnimočné odrody. Ako s nimi naložíme?

Vážený priateľ, kolega, doteraz som sa vždy snažil podeliť sa s vami o moje názory na p. Merkelovú, na činnosť niektorých politických strán, či Covid-19... Vo štvrtok 18.11.2021 bola príloha Pravdy venovaná slovenským vínam a okrem mnohých vinárov, je tam aj rozhovor so mnou (autor Jozef Sedlák). Napriek hroznému prepadu výmery viníc za posledných 30 rokov (z 33 000 ha na 7 500 ha) sa slovenskí vinári nevzdávajú a neustále sa pripomínajú vysokými oceneniami z domácich a zahraničných súťaží. Likvidácie výskumných a šľachtiteľských staníc na Slovensku a peripétie okolo slovenských novosľachtencov je hlavná téma rozhovoru, ktorý potvrdzuje, že zápas o slovenské víno neskončil. Výmena ministra poľnohospodárstva a niekoľkých generálnych riaditeľov na PPA ale ukazuje, že svetlo z tunela je veľmi ďaleko. Aj pre tých, ktorí sa zaujímajú o politické dianie na Slovensku, môže byť užitočné pozrieť si cez prizmu nejakej industrie (v tomto prípade vinárstvo), kde sa naša krajina po 30-tich rokoch nachádza a kam smeruje.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.