Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. november 2021

Dnes je sv. Cecílie

V Ríme, v parku Caffarella, pri Via Appia Antica je Svätý les. Tu žil aj budúci svätý Urban, ktorého umučili za Marka Aurélia a pochovali ho na 4 km Via Appia. Bol priateľom mladej ženy Cecílie z bohatej noblesnej rímskej rodiny. Mal významný vplyv na jej obrátenie na kresťanstvo, ktorým sa jej život veľmi skomplikoval.
Dnes je sv. Cecílie

Cecíliu zosobášili so vznešeným pohanským mládencom Valeriánom. Obrátila ho na vieru, aj jeho brata Tiburcia. Keď sa Valerián a Tiburcius odmietli vzdať viery, boli sťatí. Úradníka pri poprave, Maxim, ktorý sa ich verejne zastal, sťali s nimi. Neskôr bola aj Cecília úradmi predvolaná a keď odmietla obetovať pohanským bohom, zaživa ju dali do vriacej vody. Keď sa jej nič nestalo, niekedy v r. 222-230 ju sťali. Ani troma ranami ju neusmrtili, takže podľa zákona ju prepustili, žila ešte tri dni. Jej majetok pred zhabaním rozdala chudobným.

Rodina Cecílie darovala cirkvi pozemok na Via Appia Antica. Pápež Calixot I. na ňom vybudoval katakomby, do krypty uložili aj telá Cecílie a Urbana. Jej truhlu našli v r. 822 a preniesli ju do baziliky sv. Cecílie v Trastevere. 20.10.1599 kardinál Sfondrati otvoril jej hrob, v truhle z cyprusu ležalo jej neporušené telo v bielych šatách. Vyvolalo to veľký ohlas, aj pápež Klement VIII. sa prišiel pozrieť. Poveril Stefana Madernu vytvorením sochy, ktorá by znázorňovala polohu svätice – na boku, akoby spala, s vyčesanými vlasmi, s holým obviazaným poraneným krkom a s otvorenými troma prstami. Keď nemohla kázať, čo po sťatí ešte robila, v smrteľnej agónii ukazovala znak Trojice.

V oných časoch mŕtvych pochovávali za mestskými hradbami, neskôr aj v katakombách.   V Šebastiánových, dlhých asi 12 km,  je pochovaných vyše stotisíc ľudí, najmä kresťanov. Tu pochovali aj sv. Petra a Pavla, neskôr ich preniesli do bazilík.  

Sv. Cecília sa zobrazuje s palmou, ľaliou a lutnou. Raffaello Sanzio namaľoval obraz Extáza svätej Cecílie, maľovali ju aj P.P. Rubens a G. Reni. Mnohí skladatelia, napr. Ch. Gounod, J. Haydn, G.F. Händel, B. Britten  a A. Pärt jej tiež venovali svoje skladby. Paul Simon o nej v r. 1970 skomponoval   populárnu pieseň Cecilia. 

(úryvok je z novej knihy autora Sedem statočných na siedmich rímskych pahorkoch).

 

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
7. november – Goethe a Lenin 

7. november – Goethe a Lenin 

7. novembra sa v histórii všeličo prihodilo. V r. 1786 prišiel nadšený J.W. Goethe prvýkrát do Ríma. V r. 1917 začali bolševici s Leninom na čele v Rusku Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu, ktorá nebola ani veľka, ani októbrová, ani socialistická, ani revolúcia. V r. 1918 sa narodil slávny baptistický evanjelizátor Billy Graham. V r. 1931 vyhlásil Maocetung v Číne založenie Čínskej ľudovej republiky na báze komunistickej ideológie...

Blog
   Máme výnimočné odrody. Ako s nimi naložíme?

Máme výnimočné odrody. Ako s nimi naložíme?

Vážený priateľ, kolega, doteraz som sa vždy snažil podeliť sa s vami o moje názory na p. Merkelovú, na činnosť niektorých politických strán, či Covid-19... Vo štvrtok 18.11.2021 bola príloha Pravdy venovaná slovenským vínam a okrem mnohých vinárov, je tam aj rozhovor so mnou (autor Jozef Sedlák). Napriek hroznému prepadu výmery viníc za posledných 30 rokov (z 33 000 ha na 7 500 ha) sa slovenskí vinári nevzdávajú a neustále sa pripomínajú vysokými oceneniami z domácich a zahraničných súťaží. Likvidácie výskumných a šľachtiteľských staníc na Slovensku a peripétie okolo slovenských novosľachtencov je hlavná téma rozhovoru, ktorý potvrdzuje, že zápas o slovenské víno neskončil. Výmena ministra poľnohospodárstva a niekoľkých generálnych riaditeľov na PPA ale ukazuje, že svetlo z tunela je veľmi ďaleko. Aj pre tých, ktorí sa zaujímajú o politické dianie na Slovensku, môže byť užitočné pozrieť si cez prizmu nejakej industrie (v tomto prípade vinárstvo), kde sa naša krajina po 30-tich rokoch nachádza a kam smeruje.

Blog
Milada Horáková

Milada Horáková

"Ani ten nejlepší parlament není k tomu, aby odhlasoval, co je pravda, právo a mravnost! O pravdě, o základních zásadách politiky, práva a mravnosti se nemůže hlasovat podle většiny." T. G. Masaryk

Denník Svet kresťanstva