Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. november 2021

Slávnosť Krista Kráľa – ako z nej mať radosť v celej rodine?

Slávnosť Krista Kráľa – ako z nej mať radosť v celej rodine?

Autorka: Mária Kohutiarová 

Je málo liturgických sviatkov, ktoré sa dajú tak výborne uchopiť a pochopiť, prežiť a namotivovať sa nimi, ako je práve sviatok Krista Kráľa. Práve preto, že postava kráľa je blízka nám všetkým – veľkým aj malým, vieme v dobrom animovaní a oživovaní tejto pravdy vyťažiť obrovský kus „zlata viery“ pre náš život. Ako?

Dôverne blízka postava

Kto z nás by nepoznal nejakého kráľa? Možno z rozprávok – tých poznáme všetci, či už z čítaných alebo filmových. Možno aj z reality súčasnosti, kedy sa stále do nášho podvedomia dostáva minimálne anglická kráľovská rodina, ktorú „vďaka“ bulváru zachytávajú aj naši dospievajúci doma, aj my dospelí. V každom prípade: je sa o kom a o čom  baviť, aj v súvislosti s týmto nádherným liturgickým sviatkom na konci cirkevného roka!

Totiž: ako základný a výborný podnet pre uvedomenie si toho, kým je pre nás Ježiš ako Kráľ a aký je to Kráľ, je debata o kvalitách kráľa. Lebo aj v rozprávkach, aj v bežnom reálnom živote sú  a boli tí králi kadejakí. Rozprávať sa o ich vlastnostiach, vysvetliť si, prečo sa mi/nám niektorá jeho vlastnosť páči a niektorá nie, aký to má dosah (v príklade aj v konkrétnom dosahu) na bežný život jeho podriadených, nie je ničím iným, ako cizelovaním vlastností vzoru, ktorému nemám problém sa podriadiť a prijať ho ako autoritu. Tu už ani nejde potom o vek našich detí – lebo všetky z nich to vedia vyjadriť, primerane svojmu veku a chápaniu. 

Fajn je, ak si na túto aktivitu vyberieme pokojné popoludnie v sobotu alebo v nedeľu – a pripravíme si veľký baliaci papier, fixky a online Sväté Písmo v počítači alebo v mobile. Teenagerov určite poteší, ak budú môcť používať mobil, dovoľte im to! Papier použijeme z oboch strán: no najprv použijeme prednú časť.  Predelíme ho na štyri rovnaké časti: v hornej polovici budú v každej štvrtine znamienka „+“ a „-“, v dolnej polovici v oboch častiach stačí napísať „dôsledky na iných“. A možno, ak máte čas alebo doma umelca, v strede na prekrížení namaľovať kráľovskú korunu – aby bolo jasné, o kom bude reč.  Popri debate teda píšeme: dobré vlastnosti, aké má mat/má dobrý kráľ a ich dôsledky na správanie sa a život ľudí okolo (nebojte sa byť konkrétni), rovnako to urobíme so zlými vlastnosťami.  Na konci zhodnotíme: aký kráľ je nám bližší? Pod ktorého by sme chceli spadať? Čo by znamenalo pre náš život žiť pod vládou dobrého a čo pod vládou zlého kráľa?

Presah do večnosti

Pre nás, ako veriacich, je jasné, že pozemskí králi vždy budú mať svoje „muchy“ – ale nie sme celkom na nich odkázaní, lebo máme iného Kráľa – Krista. Aký je to kráľ? Kde sa o ňom hovorí? Prečo je pre nás vzorom? Ako vyzerá jeho kráľovstvo? To všetko sú zvedavé reportérske otázky, ktoré môžu deti „vypátrať“ prostredníctvom aplikácie alebo počítača.  Kým zadáme starším úlohu „pátračov“ po identite nášho Kráľa, s mladšími deťmi môžeme otočiť papier na druhú stranu a nakresliť si postavu Krista Kráľa fixkami alebo pastelkami do stredu papiera. Nech ho máme pekne pred očami! Ako motiváciu ku kresleniu môžeme použiť niektoré obrázky z Pinterestu, lepšie je kresliť jednoduchú postavu, ako klasický náročný pohľad renesančného zobrazenia Krista Kráľa. 

Keď „pátracia čata“ hlási zistenie odpovedí, sme už hádam všetci pripravení. (Ak máme menšie deti, predkreslíme obrázok Krista Kráľa na papier dopredu, oni ho len vyfarbia, rovnako ako si pripravíme citáty o Ježišovi ako Kráľovi, ktoré potom s deťmi – primerane ich výdrži, veku a záujmu – preberieme). Čo sme zistili? Akého kráľa máme? Píšeme všetky objavy z Písma a môžeme o nich búrlivo aj nadšene debatovať.  Čo pre mňa znamená mať takéhoto Kráľa? 

Veríme, že papier aj z druhej strany bude popísaný husto tým, kto je Kristus ako Kráľ a čo pre nás znamená byť v jeho kráľovstve.

Aj ty.. aj ja.. 

No a prichádzame k tomu, čo nás nesmie nikdy opustiť: k vedomiu, že krstom sa každý z nás stal synom Boha Otca, Kráľa neba a zeme, Kristovým bratom. Sme teda Boží princovia a princezné, momentálne vyslaní do „sveta“, aby sme rovnako, ako v rozprávkach, ukázali, či si zaslúžime prevziať kráľovstvo svojho Otca. 

V každom prípade však platí – a treba to deťom zdôrazniť – že nik nikdy nemôže z nás sňať neviditeľnú korunu, ktorú nám vtlačil na hlavu krst... nik nám  nemôže vziať hodnosť Božích kráľovských detí! A dnes si ju osobitne pripomenieme:

Inzercia

V zálohe teda je dobré mať pripravené farebné papiere, nožnice, lepidlo, pastelky, možno aj nalepovacie trblietavé kamienky – lebo úlohou teraz bude si tú svoju kráľovskú korunu pripraviť! A úloha platí aj pre ocka a mamu, ba aj pre starých rodičov!

Ak máme toto úžasné pátranie po svojich kráľovských koreňoch aj osláviť, je fajn pripraviť si – alebo teraz spolu urobiť – kráľovskú tortu. Pre tých, čo nemajú čas piecť, možno aj takú obyčajnú zo smotany a piškót. No aby bola ozaj „king“, použijeme dlhé piškóty, ktoré na jednom konci zrežeme do tvaru špica. Týmito piškótami obložíme celý korpus torty a zaviažeme ich stuhou.  (Ale spokojne to môžu byť aj pudingové poháre s malými „korunkami“ z dlhých piškót pre každého princa a princeznú).  Dobré selfie kráľovského príbuzenstva sa určite vo fotoalbume nestratí!

Miesto post ex

Korunky si môžu deti dať na stôl alebo nad posteľ – a je dobré im pripomínať, bez ohľadu na to, či prežijú papierové verzie týždeň alebo viac – kým sú. Hlavne, ak sa im nechce správať podľa vzoru svojho Kráľa.. alebo pochybujú o sebe... alebo jednoducho majú náročný čas...  Jednoducho: majte sviatok Krista Kráľa celý rok!

 

 

 

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Blog
Smrť logiky a zodpovednosti

Smrť logiky a zodpovednosti

Zvýšenie počtu očkovaných nepomôže preťaženým nemocniciam. Riešenie je v ambulantne starostlivosti, ktorú ministerstvo zanedbalo a preto sa rozpadá. Zákonmi a dlhodobou praxou stanovené medicínske postupy prestali platiť. Vyhýbanie sa zodpovednosti je bežná prax. Sľúbený zákon o zodpovednosti politikov za rozhodnutia, nemá kto v parlamente podať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.